Przejdź do zawartości

Tryumf pana Kleksa (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tryumf pana Kleksa
Gatunek

familijny
muzyczny
fantasy
przygoda

Data premiery

12 października 2001

Kraj produkcji

Polska
Szwecja
Irlandia

Język

polski

Czas trwania

72 minuty (wersja oryginalna)
73 minuty (wersja zremasterowana)

Reżyseria

Krzysztof Gradowski (całość)
Joanna Zacharzewska (animacje)

Scenariusz

Krzysztof Gradowski

Główne role

Jarosław Jakimowicz
Piotr Fronczewski
Jan Skrobek-Kiełczewski
Zbigniew Buczkowski

Muzyka

Andrzej Korzyński

Zdjęcia

Włodzimierz Głodek

Scenografia

Bogdan Sölle

Kostiumy

Katarzyna Śródka

Montaż

Teresa Miziołek

Produkcja

Włodzimierz Matuszewski

Wytwórnia

Studio Miniatur Filmowych w Warszawie
HBO Polska
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Monolith Films
Clayward Ltd.

Dystrybucja

Monolith Films

Poprzednik

Pan Kleks w kosmosie

Strona internetowa

Tryumf pana Kleksapolsko-szwedzko-irlandzki film fabularny, zrealizowany jako połączenie filmu aktorskiego i animowanego z 2001 roku. Była to czwarta część z serii filmów o panu Kleksie, wyreżyserowana przez Krzysztofa Gradowskiego. Scenariusz powstał na motywach trzeciej powieści o panu Kleksie, autorstwa Jana Brzechwy. W przeciwieństwie do poprzednich filmów, Piotr Fronczewski w roli Kleksa zagrał tylko głosowo, ponieważ jego postać występuje wyłącznie w animowanej rysunkowo części filmu.

Zdjęcia aktorskie zakończono w grudniu 1998, natomiast animację w sierpniu 1999 roku. Film doczekał się premiery kinowej 12 października 2001 roku. Narratorem w filmie był Paweł Hartlieb. Animacji filmu dokonało 28 osób.

Film został wydany na VHS i DVD.

W 2020 roku film został poddany cyfrowej rekonstrukcji i udostępniony na platformie 35mm.online[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Tomek Miłowski jest rysownikiem komiksów w piśmie „Świat Fantazji”. Pewnego dnia redaktor Gryl każe mu narysować coś weselszego, w przeciwnym razie Miłowski zostanie wyrzucony z pracy. Po powrocie do domu Tomek na widok animowanego kolibra rysuje komiks, w który opowiada o perypetiach ulubionego bohatera z jego dzieciństwa, profesora Ambrożego Kleksa. Uczniowie Akademii pana Kleksa kończą ją z wyróżnieniem, zaś on sam udaje się na wyspę Alamakota celem odwiedzin swego przyjaciela, kustosza muzeum zepsutych zegarków Cyferblata.

Adaś Niezgódka, jeden z absolwentów akademii, wraca do domu i odkrywa zniknięcie swych rodziców. Adaś postanawia wraz z dozorcą Weronikiem dotrzeć do Kleksa, a mieszkanie zostawia kotu Hieronimowi. Ten dowiaduje się, że arcywróg pana Kleksa – Alojzy Bąbel stworzył mechanicznego sobowtóra Weronika. Dołącza do Adasia w biurze podróży „Błękitna Laguna”. Jego dyrektor, Dudek przestrzega ich przed grasującym na okolicznych wodach rozbójniku Rosolniku. Wraz z hodowcą róż Lewkonikiem i jego córkami potrzebującymi upiększającego soku gungo, udają się wszyscy do Alamakoty na okręcie „Płetwy Rekina”.

W świecie rzeczywistym redaktor Gryl, zadowolony z dzieła Tomka, postanawia wydać je w odcinkach. Tomek po nieudanym zaproszeniu na kawę swej koleżanki z pracy – Agaty wymyśla dalszy ciąg. Alojzy Bąbel przenika do świata rzeczywistego, nie chcąc ukończenia komiksu, m.in. kradnie mapę wysp archipelagu Alamakota. Jego niecne plany zostają pokrzyżowane. W Alamakocie Bąbel podszywa się pod Cyferblata i więzi bohaterów w Muszli Czasu, a sobowtóra Weronika wyrzuca na złom. Jednak Tomek choruje podczas Bożego Narodzenia i uniemożliwia mu to prace nad komiksem. Zmotywowany przez Agatę wprowadza do historii pana Kleksa, który uwalnia prawdziwego Cyferblata i ratuje Adasia, Hieronima i Lewkoników.

Z okazji Święta Królewskiego Koguta odbywa się Wielki Kongres Ptaków. Delegatka z wyspy Multiflora, papuga Da Capo opowiada jak Alojzy Bąbel podbił wyspę i mianował się jej gubernatorem. Sobowtór Weronika się ujawnia i ostrzega Adasia przed planem Bąbla wrabiającym Kleksa w kradzież czasu i zmuszającym go do występowania w reklamach. Na audiencji króla Alamakota – Kukuryka Lewkonikowi zostaje udostępniony ogród, na którym rosną owoce gungo. Król oznajmia, że celem poprawy gospodarki zatrudniono jako specjalistę od reklamy Bąbla podszywającego się pod admirała. Adaś demaskuje Bąbla, który znów ucieka.

Pan Kleks i Adaś nocą wybierają się na wyspę Multiflora. Po drodze odwiedzają Ministerstwo Pogody, by zapewnić odpowiednie warunki pogodowe. Bąbel ukradkiem tworzy cyklon. Gdy w świecie rzeczywistym Agata słyszy szum morza w mieszkaniu Tomka, ten włącza siebie do opowieści i w porę ostrzega Kleksa. Pojawia się kolejne zagrożenie w postaci bandy Rosolnika. Ten żali się Kleksowi o tym, że nie poświęcono mu ani jednego utworu. Adaś wyprowadza go z błędu mówiąc o piosence dyrektora Dudka. Wdzięczny rozbójnik pomaga odeprzeć ciastowy atak Bąbla. Docierają na Multiflorę, gdzie przetrzymywany jest prawdziwy Weronik. Wyjaśnia, że rodzice Adasia tak naprawdę wyjechali posprzątać domek letniskowy i Weronik miał przekazać wiadomość, lecz został porwany.

Zwiedzają laboratorium Bąbla, gdzie opracowywał materializację odbić lustrzanych i tworzenie sobowtórów Kleksa. Wpadają w pułapkę Bąbla, którego ostatecznie pokonuje pan Kleks. Wróciwszy na Alamakotę pan Kleks i Adaś są witani jako bohaterowie. Ogłasza się zaręczyny Adasia z Rezedą, jedną z córek Lewkonika oraz królewskich z ogrodnikami z pozostały córkami. W świecie rzeczywistym Tomek oświadcza się Agacie i też od pana Kleksa przepustkę do świata bajek – Magiczny Modem. Nieopodal zakochanych, siedzi Alojzy Bąbel, czytający „Świat Fantazji”, co może sugerować, że nie został ostatecznie zwyciężony.

Obsada aktorska

[edytuj | edytuj kod]

Piosenki w filmie

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. W Międzynarodowym Dniu Animacji nie mogło zabraknąć… Animacji!. Facebook, 2020-10-28. [dostęp 2022-02-12]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]