Tyrtajos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tyrtajos
Data urodzenia ok. VII wieku p.n.e.
Zawód Poeta i śpiewak grecki.

Tyrteusz, Tyrtajos (stgr. Τυρταῖος Tyrtaios) – poeta, śpiewak grecki z VII wieku p.n.e.

Według późniejszych legend, Tyrtajos pochodził z Aten (choć źródła historyczne podają także jako ojczyznę Tyrtajosa Spartę lub Milet)i miał zostać wysłany przez Ateńczyków na pomoc Spartanom podczas drugiej wojny messeńskiej, aby zagrzewać ich do boju swoimi pieśniami.

Z jego twórczości zachowało się do dzisiaj zaledwie ok. 150 wersów, stanowiących jednak dość zróżnicowaną twórczość, którą podzielono na pięć ksiąg. Największą częścią są pieśni (elegie) bojowe, marszowe i utwory o charakterze politycznym.

Od jego imienia wywodzi się nazwa poezji patriotycznej wzywającej do walki, określanej jako poezji tyrtejskiej, a postawa tyrtejska oznacza postawę pełną gotowości do oddania życia za ojczyznę.

Jego imieniem (Tyrtej) nazwano pięć numerów konspiracyjnego dodatku literackiego do Biuletynu Kujawskiego, redagowanego przez Tadeusza Sarneckiego i Grzegorza Timofiejewa, konspiracyjnego organu łódzkiego okręgu AK. Ukazywały się w okresie od 21 marca do 26 sierpnia 1942, do momentu aresztowania obu redaktorów.[potrzebne źródło]