Tyrtajos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tyrtajos
ilustracja
Data urodzenia ok. VII wieku p.n.e.
Zawód, zajęcie Poeta i śpiewak grecki.

Tyrteusz, Tyrtajos (stgr. Τυρταῖος Tyrtaios) – poeta, śpiewak grecki z VII wieku p.n.e.

Według późniejszych legend, Tyrtajos pochodził z Aten (choć źródła historyczne podają także jako ojczyznę Tyrtajosa Spartę lub Milet) i miał zostać wysłany przez Ateńczyków na pomoc Spartanom podczas drugiej wojny messeńskiej, aby zagrzewać ich do boju swoimi pieśniami.

Z jego twórczości zachowało się do dzisiaj zaledwie ok. 150 wersów, stanowiących jednak dość zróżnicowaną twórczość, którą podzielono na pięć ksiąg. Największą częścią są pieśni (elegie) bojowe, marszowe i utwory o charakterze politycznym.

Od jego imienia wywodzi się nazwa poezji patriotycznej wzywającej do walki, określanej jako poezji tyrtejskiej, a postawa tyrtejska oznacza postawę pełną gotowości do oddania życia za ojczyznę.

Jego imieniem (Tyrtej) nazwano pięć numerów konspiracyjnego dodatku literackiego do Biuletynu Kujawskiego, redagowanego przez Tadeusza Sarneckiego i Grzegorza Timofiejewa, konspiracyjnego organu łódzkiego okręgu AK. Ukazywały się w okresie od 21 marca do 26 sierpnia 1942, do momentu aresztowania obu redaktorów.[potrzebny przypis]