Unguri-Holoșnița

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Unguri-Holoșnița
Ilustracja
Rezerwat krajobrazowy Rudi-Arionești wchodzący w skład Unguri-Holoșnițy (2006)
obszar Ramsar
Państwo

 Mołdawia

Data utworzenia

2005[1]

Powierzchnia

15 553 ha[1]

Obszary chronione

Rezerwat krajobrazowy Rudi-Arionești(inne języki), Rezerwat krajobrazowy Călărașeuca(inne języki)[2]

Położenie na mapie Mołdawii
Mapa konturowa Mołdawii, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Unguri-Holoșnița”
Ziemia48°21′15,3″N 27°54′05,7″E/48,354250 27,901583

Unguri-Holoșnițaobszar chroniony o powierzchni 15 553 ha znajdujący się w północnej Mołdawii, tuż przy granicy z Ukrainą, obejmujący wysokie skaliste brzegi oraz wąskie tereny zalewowe położone na prawym brzegu rzeki Dniestr.

Od 14 września 2005 roku teren Unguri-Holoșnițy wpisany jest na listę obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym konwencji ramsarskiej (pod nr. 1500)[1]. Obszar stanowi również ostoję ptaków IBA[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wysoki skalisty brzeg Dniestru koło Călărășeuci (2014)

Unguri-Holoșnița znajduje się w północnej części Mołdawii, w rejonach Ocnița, Dondușeni i Soroki przy granicy z Ukrainą[2]. Obejmuje obszar o powierzchni 15 553 ha, którego średnia wysokość nad poziomem morza wynosi ok. 150 m (245 m n.p.m. w najwyższym punkcie kompleksu, 51 m n.p.m. w najniższym)[2]. Nazwa obszaru chronionego pochodzi od dwóch wsi położonych na jego północnym (Unguri(inne języki)) oraz południowym (Holoșnița(inne języki)) krańcu[2]. W jego skład wchodzą rezerwaty krajobrazowe Călărășeuca(inne języki) (o powierzchni 252 ha; ze wzgórzem Casca stanowiącym geologiczny pomnik przyrody) oraz Rudi-Arionești(inne języki) (916 ha), których przedmiotem ochrony są porastające ten obszar łęgi wierzbowo-topolowe z domieszką jesionów i wiązów, jak np. las Rudi-Gavan o statusie pomnika przyrody[2][1].

Dniestr na objętym ochroną odcinku tworzy szerokie mielizny z niewielkimi wysepkami, jego terasy zalewowe są stosunkowo wąskie, natomiast brzegi są wysokie i skaliste[1]. Dziewięć mniejszych rzek oraz krótkie wartkie potoki zasilające Dniestr tworzą strome kaniony[2].

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Bocian biały nad Dniestrem w Holoșnițy (2015)

Na obszarze Unguri-Holoșnițy wykazano występowanie 205 gatunków ptaków, 46 gatunków ryb, 37 gatunków ssaków, 10 gatunków gadów oraz 11 gatunków płazów[2]. Teren ten jest ważnym obszarem zimowania dla dziewiętnastu gatunków ptaków wodnych, w tym kaczki krzyżówki, kaczki czernicy, krakwy, łabędzia krzykliwego i gągoła[2]. Nieco mniej występuje tu gatunków ptaków lęgowych (m.in. czapla siwa oraz chronione trzmielojad zwyczajny i orzełek włochaty)[2]. Gatunkami awifauny narażonymi na wyginięcie, figurującymi na czerwonej księgi gatunków zagrożonychgęś mała, bernikla rdzawoszyja, orlik grubodzioby i drop[2]. Ponadto na terenie Unguri-Holoșnițy występują – będące również na tej liście – nietoperz nocek łydkowłosy, chrząszcz kozioróg dębosz oraz ryba z rodziny okoniowatych czop czarny[2].

Na obszarze występuje również 49 rzadkich gatunków roślin, w tym 11 gatunków z Czerwonej Księgi Mołdawii, 7 gatunków z Czerwonej Księgi Ukrainy oraz 5 gatunków z obu czerwonych list (buławnik wielkokwiatowy, omieg węgierski, Fritillaria meleagroides, śnieżyczka przebiśnieg i Pulsatilla grandis), a także zagrożone w skali Mołdawii gatunki paproci: wietlica samicza, nerecznica krótkoostna, cienistka trójkątna i cienistka Roberta oraz zanokcica języcznik[2].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Obszar Unguri-Holoșnițy cechuje się klimatem umiarkowanym kontynentalnym z łagodną zimą i ciepłym latem. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 8–8,5 °C (minimalna –35 °C, maksymalna +38 °C), a suma rocznych opadów waha się między 500 a 600 mm[2].

Krajobraz kulturowy[edytuj | edytuj kod]

Monaster w Rudi (2020)

Ludność zamieszkująca obszar Unguri-Holoșnițy zajmuje się głównie rolnictwem (uprawiana jest kukurydza, słonecznik, pszenica i buraki cukrowe), sadownictwem, na niewielką skalę hodowlą bydła i owiec oraz leśnictwem[2]. Tradycyjne rybołówstwo straciło na znaczeniu wraz z wybudowaniem elektrowni wodnej koło Nowodniestrowska, którego skutkiem są znaczące wahania poziomu wody w rzece[1].

W miejscowościach Călărășeuca(inne języki) oraz Rudi znajdują się zabytkowe monastery; monaster w Rudi pochodzi z XVIII wieku i wzniesiony jest w tradycyjnym mołdawskim stylu architektonicznym[2]. Osada Pocrovca(inne języki) zamieszkiwana jest głównie przez staroobrzędowców[2]. Na terenie Unguri-Holoșnițy znajduje się także ponad 60 stanowisk geologicznych, paleontologicznych i archeologicznych obejmujących okres od paleolitu do wczesnego średniowiecza[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Unguri-Holosnita | Ramsar Sites Information Service [online], rsis.ramsar.org [dostęp 2023-11-24].
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q Veronica Josu, Alexei Andreev, Tatiana Izverskaia, Gennadii Sirodoev: Unguri-Holosnita – Ramsar Information Sheet (RIS). 2005-09-01. [dostęp 2023-11-24]. (ang.).
  3. BirdLife Data Zone, Dniester River between Naslavcea - Soroca [online], datazone.birdlife.org, 2015 [dostęp 2023-11-26] (ang.).