Waldemar Kita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waldemar Kita
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1953
Szczecin
Zawód przedsiębiorca

Waldemar Kita (ur. 7 maja 1953 w Szczecinie) – polski przedsiębiorca, działacz sportowy, od 2007 roku prezes francuskiego klubu piłkarskiego FC Nantes.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Waldemar Kita urodził się w Szczecinie, gdzie również spędził pierwsze lata swojego życia. Na początku lat 70. po śmierci ojca wyjechał wraz z matką do Francji, gdzie ukończył technikum optyczne i mieszka tam do dziś.

Waldemar Kita majątku dorobił się, tworząc w 1986 roku firmę Cornéal, specjalizującą się produkcji sprzętów okulistycznych i ortopedycznych, z którą odnosił sukcesy na francuskim i europejskim rynku w branży optycznej. Firma Cornéal zajmowała pierwsze miejsce na francuskim i czwarte miejsce na europejskim rynku (56 mln euro obrotów w 2005 roku). W grudniu 2006 roku, Waldemar Kita sprzedał za 180 mln euro firmę Cornéal amerykańskiej firmie farmaceutycznej Allergan.

Działalność sportowa[edytuj | edytuj kod]

Waldemar Kita niestety sukcesów w branży optycznej nie potrafił przełożyć w piłkarskim biznesie. W latach 1998-2001 był prezesem występującego w szwajcarskiej lidze zespołu Lausanne Sports, który rok po odejściu Kity popadł w bankructwo, a za taki stan rzeczy w klubie z Lozanny oskarżano wielokrotnie właśnie Kitę.

FC Nantes[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2007 roku, Waldemar Kita powrócił do futbolu, kupując od grupy Dassault za 10 mln euro francuski klub FC Nantes (spadł z Ligue 1 w sezonie 2006/2007)[1], który próbował odkupić 1998 roku, ale wtedy właściciele FC Nantes nie byli zainteresowani sprzedażą klubu. Mimo inwestycji do tej pory w klub ok. 50 mln euro, osiągnięcia FC Nantes w czasie jego rządów nie są imponujące. Po rocznej przerwie Kanarki wróciły w szeregi Ligue 1 w sezonie 2008/2009 ale ponownie spadli do drugiej ligi francuskiej wracając do najwyższej klasy rozgrywkowej dopiero w 2013 roku, przez co niezadowoleni z sytuacji klubu kibice FC Nantes wielokrotnie żądali dymysji Waldemara Kity ze stanowiska prezesa ich klubu[2]. Waldemar Kita ma nawet zadłużenia wobec piłkarzy i trenerów swojego klubu[3].

W roku 2008 był zainteresowany kupnem Wisły Kraków, ale prezes klubu, Bogusław Cupiał nie chciał słyszeć o sprzedaży. Kita również był wymieniany jako jeden z kandydatów na stanowisko prezesa PZPN[4]. W 2009 roku, Kita nawet dostał propozycję przejęcia udziałów w Arce Gdynia[5]

Dnia 16 grudnia 2014 roku wybrany przez prestiżową gazetę sportową France Football Najlepszym zarządzającym we francuskiej piłce nożnej 2014[6].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • Najlepszy zarządzający we francuskiej piłce nożnej: 2014

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]