Weltpolitik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Weltpolitik (niem. polityka światowa) –– termin stosowany na określenie polityki imperialistycznej i kolonialnej państw europejskich na przełomie XIX i XX wieku. Termin stworzony w 1895 roku przez Maxa Webera – „wychodzenia na szerokie wody polityki światowej”, odnosi się do rządów Wilhelma II, ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus, panującego w latach 1888–1918. Przykłady działań w ramach „Weltpolitik” to m.in.:

  • protest wraz z Rosją i Francją w sprawie zbyt twardych warunków narzuconych Chinom przez Japonię po zwycięskiej wojnie w 1895 r.
  • 1896 r. – depesza gratulacyjna do prezydenta burskiego Paula Krügera (Transwal) po odparciu napadu oddziałów angielskich z sąsiedniej Beczuany
  • 1900 r. Chiny „powstanie bokserów” – udział w zbrojnej ekspedycji państw europejskich
  • 1905 r. protesty (nieudane) przeciwko zakusom Francji na opanowanie Maroka (konflikty marokańskie), następnie drugi kryzys marokański i Skok Pantery (1911 r.). Niemcy w zamian za część francuskiego Konga, godzą się na dominację Francji w Maroku.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Czapliński W., Galos A., Korta W.: Historia Niemiec, Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich Wydawnictwo Wrocław 1981 ​ISBN 83-04-004444-5​.