Skrót: WP:NU

Wikipedia:Nazwa użytkownika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dla czytelników Pierwsze kroki Portal wikipedystów
Zasady Współpraca Społeczność Szablony Pomoc
Ta strona opisuje zasadę polskojęzycznej Wikipedii. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus. W przypadku wątpliwości przejdź na stronę dyskusji.

Nazwa użytkownika (login) umożliwia zalogowanie się na Wikipedię. Loginem są podpisywane edycje użytkownika, login jest także używany do identyfikacji autora w przypadku publikacji zewnętrznych (np. cytatów). W codziennej komunikacji wikipedyści zwracają się do siebie z użyciem nazw użytkowników.

Wymagania[edytuj kod]

Nazwa musi być rozpoznawalna, jej pierwsza litera zawsze będzie wielka. Nazwa może zawierać spacje i znaki diakrytyczne.

Nazwa nie może być:
  • zbyt długa,
  • zbyt trudna do napisania,
  • niezgodna z prawem (np. rasistowska),
  • prowokacyjna,
  • wulgarna,
  • zbyt przypominająca numer IP czyli np. z ciągiem cyfr (zamiast „x” i „y” też) 212.122.xxx.yy,
  • adresem strony internetowej typu firma.com,
  • reklamą, nazwą przedsiębiorstwa, instytucji, nazwą znaku towarowego.

Możesz też podejrzeć, jakie nazwy użytkowników wybrali sobie zadeklarowani wikipedyści.

Jeżeli nazwa użytkownika nie narusza zasad, a oprogramowanie informuje, że wskazana nazwa nie jest prawidłowa, należy napisać wiadomość e-mail do któregoś z administratorów z prośbą o rejestrację.

Użytkownicy obcojęzycznych projektów Wikimedia mogą używać nazw użytkowników w alfabetach używanych w tych projektach. Muszą jednakże zamieścić na swojej stronie użytkownika łacińską transkrypcję swojej nazwy. Wszystkie niełacińskie nazwy (wraz z transkrypcjami i linkami udowadniającymi wcześniejszy udział w innym projekcie) powinny być także wpisane na tę stronę. Niedozwolone są nazwy używające kombinacji znaków z różnych alfabetów (nie dotyczy kont utworzonych automatycznie w ramach konta uniwersalnego).

Nazwy niespełniające zasad[edytuj kod]

Nazwy niespełniające ww. warunków są blokowane. Użytkownik korzystający z takiej nazwy może utworzyć nowe konto, którego nazwa będzie zgodna z zasadami albo poprosić o zmianę nazwy konta (zobacz sekcja poniżej).

Nazwy użytkownika łamiące zasady należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.

Zmiana nazwy konta[edytuj kod]

Możliwość zmiany nazwy użytkownika mają stewardzi i tzw. global renamers. Zmiana dokonywana jest jedynie na wyraźną prośbę danego użytkownika. Z przyczyn technicznych zmiana nie jest możliwa, gdy użytkownik ma na swoim koncie więcej niż 200 000 edycji.

Prośby o zmianę nazwy konta należy składać na tej stronie.

Dokonane zmiany nazw użytkowników widoczne są na tej stronie specjalnej. Należy też poinformować społeczność o swojej decyzji na Tablicy ogłoszeń.

Zobacz też[edytuj kod]

  • Szablony do umieszczania w dyskusji użytkownika z niedozwoloną nazwą: {{Kom/nick}}, {{Testnazwa}} (dla administratorów)