Wikipedia:Strona główna/Jutro
Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:
…który zamek (na zdjęciu) był najdalej wysuniętą na północ warownią średniowiecznego Śląska?
…ile razy spłonął Ratusz w Bisztynku?
…czy w Cyku mogą cykać świerszcze?
…gdzie wzniesiono pierwszy warszawski wysokościowiec?
…co laureat Nagrody Nobla, Aleksandr Sołżenicyn, nazywał „najstraszniejszym aktem barbarzyństwa we współczesnym świecie”?
Inwazja Rosji na Ukrainę • Wojna Izraela z Hamasem
- Zakończyły się letnie igrzyska paralimpijskie w Paryżu; liderem klasyfikacji medalowej została reprezentacja Chin (8 września)
- Zakończyła się 144. edycja US Open; zwycięzcami w grze indywidualnej zostali Jannik Sinner i Aryna Sabalenka (8 września)
- Primož Roglič (Red Bull-Bora-Hansgrohe) wygrał w 79. edycji Vuelta a España (8 września)
- Na Ziemię powróciła kapsuła Starliner, która uczestniczyła w testowej misji załogowej; astronauci pozostali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, skąd mają wrócić w lutym 2025 (7 września)
- Michel Barnier objął urząd premiera Francji (5 września)
Zmarli: Zbigniew Lew-Starowicz (na zdjęciu) • Alberto Fujimori • James Earl Jones (na zdjęciu) • Hermes Ramírez • James Darren • Aleksandr Miedwied
16 września: imieniny obchodzą m.in.: Cyprian, Edyta i Korneliusz
Okrągłe, dziesięcioletnie rocznice:
- 1874 – zmarł polski malarz Maksymilian Gierymski (na portrecie Stanisława Witkiewicza)
- 1934 – Dar Pomorza wypłynął w rejs dookoła świata
- 1944 – 47. dzień powstania warszawskiego – więcej w kalendarium
- 1954 – zmarł polski architekt Wiesław Lisowski
- 1984 – 12 osób zginęło w katastrofie samolotu An-2 (na fotografii inny egzemplarz) w Polskiej Nowej Wsi koło Opola
- 2004 – rozpoczął się trwający 310 dni lokaut w NHL, którego skutkiem było odwołanie całego sezonu 2004/2005
Wielki pożar Londynu – pożar w centralnym Londynie trwający od niedzieli 2 września do czwartku 6 września 1666 roku, obejmujący głównie średniowieczną dzielnicę City of London otaczaną przez zbudowany jeszcze w czasach rzymskich mur londyński, a następnie rozprzestrzeniający się na zachód. Pożar rozpoczął się w niedzielę 2 września niedługo po północy w piekarni na ulicy Pudding Lane, szybko się rozprzestrzeniając. Pożar zamienił się w burzę ogniową, a w poniedziałek pożoga rozprzestrzeniła się na północ, w kierunku centrum City. W wyniku pożaru spłonęło około 13,5 tys. domów, 87 zakrystii, 44 budynki gildii londyńskich, siedziba urzędu celnego, katedra św. Piotra, pałac Bridewell i kilka innych więzień, główny urząd pocztowy oraz trzy zachodnie bramy miejskie. Oficjalna liczba ofiar katastrofy jest relatywnie nieduża, chociaż część historyków kwestionuje to przekonanie. Po opanowaniu żywiołu Londyn stanął przed olbrzymimi problemami ekonomicznymi oraz społecznymi. Król Karol II Stuart zalecał, żeby opuścić miasto i osiedlić się gdzieś indziej. Ostatecznie Londyn odbudowano na planie średniowiecznym, a zastosowany wtedy układ ulic przetrwał do XXI wieku. Czytaj więcej…
ABDA – wielonarodowe – amerykańsko-brytyjsko-holendersko-australijskie – wspólne dowództwo wojskowe utworzone na początku 1942 roku, wkrótce po wybuchu wojny na Pacyfiku. Celem wspólnego dowództwa połączonych sił było opóźnienie postępów japońskiej ofensywy w Azji Południowo-Wschodniej. Na skutek jednak braku doświadczenia we wspólnych operacjach, częściowo rozbieżnych celów poszczególnych komponentów narodowych, oraz kilku czynników o charakterze taktyczno-operacyjnym, działania ABDA nie przyniosły oczekiwanych efektów, i po kilku starciach – z największą bitwą na Morzu Jawajskim na czele – ABDA została rozwiązana po upadku Jawy w marcu 1942 roku. Jakkolwiek na fiasko idei wspólnych sił pod połączonym dowództwem wpływ miał ich wielonarodowy charakter, z częstymi trudnościami komunikacyjnymi, główną przyczynę niepowodzenia ABDA należy upatrywać w przyjętej defensywnej strategii ABDA, która nie miała szans powodzenia w obronie linii o długości 2000 mil morskich. Czytaj więcej…