Wikipedia:Strona główna/Jutro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Weź udział w Miesiącu Wyróżnionego Artykułu – inicjatywie polegającej na poprawie jakości artykułów i ilustracji!

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

…że zdobienia dziobu Aziziye eksponowane są w tureckim muzeum (na zdjęciu)?

dlaczego Postal III został wycofany ze sprzedaży?

kto wyjaśnił, co oznacza ofiarowanie mięsa ze świniobicia?

…jaka strategia wyborcza umożliwiła opozycji zdobycie większości mandatów w Senacie RP X kadencji?

…któremu podoficerowi Legionów Polskich zadano śmiertelną ranę w walce na bagnety o folwark Kopne 24 października 1915?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na UkrainęPuchar Świata w Rugby 2023

Zmarli: Giorgio Napolitano (na zdjęciu)Walewska Moreira de OliveiraRuth FuchsLou DeprijckJohn MarshallAbd al-Ati al-UbajdiFranco MigliacciRoger WhittakerMircea SnegurJan Wieczorek

Rocznice

26 września: imieniny obchodzą m.in.: Damian, Kasper i Kosma
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Dolar Gobrechtaamerykańska srebrna moneta obiegowa, mająca wartość jednego dolara amerykańskiego, wybijana przez U.S. Mint w latach 1836–1839. Była to pierwsza srebrna moneta o nominale jednego dolara od 1804 roku, kiedy wstrzymano bicie monety o tym nominale. Moneta była wybijana według dwóch standardów menniczych srebrnego dolara. Do 1837 roku w srebrze próby 892 i wadze 26,95 g, a po 18 stycznia 1837 roku w srebrze próby 900 i o wadze 26,72 g. W 1839 roku zakończono wybijanie dolarów Gobrechta. Monety te miały stanowić próbę tego, czy ponowne wprowadzenie dolara do obiegu spotka się z akceptacją społeczeństwa. Według Roberta W. Juliana liczba wybijanych później srebrnych dolarów może potwierdzać sukces eksperymentu. Wszystkie dolary Gobrechta były wybijane w mennicy w Filadelfii stemplem lustrzanym. Uważa się, że użycie takiego stempla sprawiło, że nie spotyka się fałszerstw tej monety, ponieważ podrabiającym ciężko byłoby uzyskać efekt stempla lustrzanego. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Trzmielina pospolitagatunek krzewu należący do rodziny dławiszowatych. Występuje w Europie oraz zachodnich krańcach Azji, w Polsce jest dość pospolity na całym obszarze. Rośnie na siedliskach żyznych i wilgotnych, w lasach i zaroślach. Jest rośliną trującą. Trzmielina wykorzystywana jest jako roślina ozdobna. Drewno cenione jest w tokarstwie oraz snycerstwie oraz służy do wyrobu węgla drzewnego używanego jako węgiel rysunkowy, a dawniej też surowiec do produkcji prochu czarnego. Roślina stosowana była jako lecznicza, barwierska, a kora z korzeni stanowiła surowiec do produkcji gutaperki. Liście, korę i nasiona rośliny stosowano jako środek przeczyszczający, a sproszkowane liście i nasiona używane były do posypywania dzieci i zwierząt dla pozbycia się z nich wszy. Czytaj więcej…