Wikipedia:Strona główna/Jutro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Witaj w Wikipedii, wolnej encyklopedii, którą każdy może redagować.
1 281 801 artykułów, w tym 3521 wyróżnionych

   Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji CEE Spring 2018. Obecnie skupiamy się na tematach związanych z Grecją, Bułgarią i obszarem dońskim.

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Carl Van Vechten - William Faulkner.jpg
UOZ FOTO 3.JPG

…że pewien amerykański powieściopisarz (na zdjęciu) „zszedł do piekła patologii i ukazał współczesny świat w całym chaosie, w całym wrzasku, w całej wściekłości”?

…jak wygląda tradycyjna rosyjska męska koszula?

gdzie występuje największa w Ałtaju populacja irbisa śnieżnego i owcy ałtajskiej oraz duża populacja koziorożca syberyjskiego?

…za sprawą którego urządzenia (na zdjęciu), znajdującego się przy torach kolejowych, można usłyszeć kwik zarzynanej świni?

…że Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego utworzył swój ośrodek naukowo-badawczy w nieczynnym kamieniołomie?

…który urzędnik i poseł był desygnowany na następcę Tadeusza Kościuszki w trakcie powstania w 1794 roku?

Rocznice

24 maja: imieniny obchodzą m.in.: Amalia, Joanna i Zuzanna; dzień niepodległości Erytrei
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Gary Cooper 1936.jpg
Gary Cooper (ur. 7 maja 1901 w Helena, zm. 13 maja 1961 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy. Wielka gwiazda amerykańskiego kina od zmierzchu filmu niemego po koniec „Złotej Ery Hollywood”. Znany z naturalnej, wiarygodnej i powściągliwej gry aktorskiej. Jego życiorys zawodowy obejmował role w większości głównych gatunków filmowych i były podziwiane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Zdolność do odwzorowywania własnej osobowości w filmowych bohaterach sprawiała, że jego gra cechowała się naturalnością. Postaci, których role przybierał w przeciągu całej kariery przedstawiały idealnego amerykańskiego bohatera. Cooper otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej dwukrotnie, za role w filmach W samo południe oraz Sierżant York. W 1961 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. W trakcie 35-letniej kariery wystąpił w 84 filmach w pierwszoplanowych rolach. American Film Institute uplasował Coopera na jedenastym miejscu listy 25 najlepszych aktorów amerykańskiej kinematografii. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Tx26-427 Chabówka (Nemo5576).jpg

Tx26-427 – polski parowóztendrzak wąskotorowy na tor o rozstawie 600 mm, zbudowany w 1928 roku w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce SA w Chrzanowie na zamówienie Ministerstwa Spraw Wojskowych z 1927 roku, jako prototyp lokomotywy dla wojskowych kolei polowych, z możliwością pracy na torze o rozstawie 600 lub 750 mm. Lokomotywa została opracowana z udziałem prof. Antoniego Xiężopolskiego. Próby wypadły dobrze, ale z nieznanych powodów parowozy nie zostały ostatecznie przejęte przez wojsko, natomiast zakupiło je Ministerstwo Komunikacji. Jest to jedyny zbudowany parowóz typu W2A, zaliczony w 1961 roku do serii PKP Tx26 (wraz z lokomotywami typu W1A). Poprzednio nosił oznaczenia PKP D3-1002, DRG 99 1575 i PKP Tx3-427. Służył do 1975 roku na PKP na różnych kolejach, zachowany jako eksponat w skansenie taboru kolejowego w Chabówce. Czytaj więcej…