Szablon:Dobry artykuł/archiwum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aktualnie na stronie głównej

Warschau. Portret van de luchtmachtkapitein en ballonvaarder Franciszek Hynek (1, Bestanddeelnr 190-1342.jpg

XXII Puchar Gordona Bennetta – zawody balonów wolnych o Puchar Gordona Bennetta, które rozpoczęły się 23 września w 1934 roku w Warszawie. Po raz pierwszy organizatorem zawodów został Aeroklub Polski, dzięki zwycięstwu w 1933 roku w USA załogi balonu Kościuszko. Zawody, w których uczestniczyło 16 balonów z 8 państw, jak w poprzednim roku wygrała załoga Franciszek Hynek/Władysław Pomaski w balonie Kościuszko, przed balonami Warszawa i Belgica. Zwycięzcy wylądowali w okolicach Woroneża, ponad 1333 km od miejsca startu. W tej edycji zawodów po raz pierwszy była utrzymywana łączność radiowa pomiędzy balonem a radiostacją odbiorczą naziemną. Balon Syrena, który wyruszył na trasę jako ostatni, zabrał radiostację krótkofalarską typu „Ava”. Część przesłanej korespondencji była transmitowana na falach Polskiego Radia. Równolegle rozegrano też zawody balonikowe i wysłano balon Legionowo z pocztą balonową. Czytaj więcej…


Archiwum ekspozycji dobrych artykułów

Archiwum artykułów, które zostały umieszczone na stronie głównej w rubryce dobry artykuł.

2008: sierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2009: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2010: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2011: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2012: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2013: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2014: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2015: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2016: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2017: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2018: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2019: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień


Uwaga

Ta lista nie jest równoważna aktualnej liście dobrych artykułów. Rubryka wystartowała, kiedy część dobrych artykułów już wcześniej eksponowana była w rubryce {{Czy wiesz}}. Nowe dobre artykuły dodawane są do kolejki, a w przypadku braku nowych DA artykuły do ekspozycji będą dobierane spośród tych, które uzyskały miano DA przed powstaniem tej rubryki.


1 stycznia[edytuj kod]

Wojciech smarzowski.jpg

Róża – polski dramat wojenny z 2011 roku w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego według scenariusza Michała Szczerbica, z zdjęciami Piotra Sobocińskiego, scenografią Marka Zawieruchy oraz muzyką Mikołaja Trzaski. Głównym bohaterem jest Tadeusz, były oficer AK i uczestnik powstania warszawskiego (Marcin Dorociński), po zakończeniu II wojny światowej opiekujący się Mazurką Różą Kwiatkowską, ofiarą burzliwych wydarzeń wojennych (Agata Kulesza). Film pokazuje społeczność Mazurów pruskich, przed i po wojnie nie w pełni akceptowani ani przez Niemców, ani przez Polaków. Róża okazała się jednym z najważniejszych osiągnięć w karierze Smarzowskiego. Produkcja zdobyła siedem Polskich Nagród Filmowych, w tym dla najlepszego filmu oraz Grand Prix 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz nagrody w Goa i w Kairze. Do września 2019 roku Różę obejrzało w polskich kinach 431 534 widzów, co umiejscawiało film Smarzowskiego i Szczerbica na piątej pozycji na liście polskich filmów o najwyższej frekwencji za 2012 rok.

2 stycznia[edytuj kod]

PWS-3 06.jpg

PWS-3polski dwumiejscowy jednosilnikowy samolot w układzie górnopłatu z lat 20. XX wieku o konstrukcji całkowicie drewnianej, zaprojektowany przez inż. Stanisława Cywińskiego i zbudowany w Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej. Oblatany 20 maja 1927 roku pierwszy prototyp był pierwszym samolotem sportowym zbudowanym przez polski przemysł lotniczy. W kolejnym roku zbudowano drugi prototyp PWS-3B, zmodyfikowany w stosunku do pierwowzoru. Największym sukcesem maszyny było zajęcie 2. miejsca w I Krajowym Konkursie Awionetek w październiku 1927 roku. Projektowana wersja wojskowa mimo swojej uniwersalności nie wzbudziła zainteresowania Departamentu Lotnictwa, w związku z czym maszyna nie weszła do produkcji seryjnej. Wykonano wyłącznie dwa prototypy, pierwszy uległ wypadkowi w 1929 roku, po czym jego kadłub trafił w 1933 roku do Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie.

3 stycznia[edytuj kod]

Wow signal.jpg

Sygnał Wow! – silny sygnał radiowy odebrany przez dr. Jerry’ego R. Ehmana 15 sierpnia 1977 roku przy pomocy dwuantenowego radioteleskopu „Wielkie ucho” Uniwersytetu Stanu Ohio, nazwa pochodzi od adnotacji wykonanej na wydruku przez odkrywcę. Radioteleskop od 1973 roku prowadził nasłuch nieba w ramach programu poszukiwania inteligencji pozaziemskiej SETI. Szukał sygnałów o częstotliwości 1420 megaherców, czyli o długości fali 21 centymetrów odpowiadającej linii emisyjnej atomów wodoru; użycie tej częstotliwości uznano za najbardziej prawdopodobne i zrozumiałe dla każdej cywilizacji. Odbierany przez 72 sekundy sygnał miał częstotliwość bliską zakładanej i wąskie pasmo. Wskazane źródło znajdowało się w konstelacji Strzelca około 2,5 stopnia na południe od grupy gwiazd Chi Sagittarii. Odkrycie przyciągnęło dużą uwagę jako potencjalny sztucznie wytworzony i pochodzący spoza Układu Słonecznego sygnał. Mimo prób sygnału nie zaobserwowano ponownie, wszedł on jednak do kultury popularnej.

4 stycznia[edytuj kod]

ATR220 025 Sofia Iseo 20090409.jpg

Pesa Atribonormalnotorowe, trójczłonowe, niskopodłogowe i jednoprzestrzenne spalinowe zespoły trakcyjne do obsługi regionalnych przewozów pasażerskich, produkowane przez zakłady Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz. Są one wersją rozwojową zespołu trakcyjnego Pesa 218Mc. Produkcja Atribo ruszyła w sierpniu 2007 roku. W maju 2008 roku rozpoczęły się jazdy testowe na terenie fabryki, a po miesiącu próby na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. We wrześniu 2008 roku jednostkę prezentowano na targach InnoTrans w Berlinie. Wnętrze składu jest klimatyzowane, monitorowane oraz wyposażone w system wykrywania pożarów. Jednostka posiada system zabezpieczeń łagodzących skutki zderzenia czołowego: przy prędkości do 5 km/h energia jest przejmowana sprężyście przez absorber hydrauliczny znajdujący się przy mocowaniu sprzęgu do karoserii; przy wyższych prędkościach deformacji ulega strefa zgniotu karoserii, mająca zapewnić bezpieczeństwo przestrzeni pasażerskiej do prędkości 30 km/h. Pojazdy wyposażone są w system kontroli i diagnostyki. Zamówiono łącznie 104 egzemplarze dla polskich i włoskich przewoźników, z których ponad 100 zostało już dostarczone.

5 stycznia[edytuj kod]

U-9 IWM HU 1012.jpg

U-9niemiecki okręt podwodny typu IIB z okresu międzywojennego i II wojny światowej. Zaprojektowany w tajnym biurze projektowym Ingenieurskantoor voor Scheepsbouw w Holandii, zwodowany 30 lipca 1935 roku i przyjęty do służby w Kriegsmarine miesiąc później. Wyposażony był w trzy wyrzutnie torpedowe kalibru 53,3 cm na dziobie, z dwiema torpedami G7a lub G7e w zapasie oraz w działko przeciwlotnicze. Odbył sześć patroli wojennych na Morzu Północnym, gdzie zatopił 8 jednostek cywilnych przeciwnika o łącznej pojemności 24 334 BRT i uszkodził cztery inne, a także zatopił jeden okręt podwodny. Następnie przetransportowany w częściach drogą śródlądową do Konstancy przeprowadził 12 patroli na Morzu Czarnym, przeciwko żegludze radzieckiej gdzie uszkodził dwie jednostki radzieckie, zgłosił zatopienie jednego tankowca oraz brał udział w walkach z radzieckimi jednostkami lądowymi. W okresie swojej służby przeprowadził także kilka nieudanych ataków torpedowych, w tym na polski niszczyciel ORP „Błyskawica”. Zatopiony 22 sierpnia 1944 roku podczas radzieckiego nalotu na Konstancę.