Przejdź do zawartości

William Beckford

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
William Thomas Beckford
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 października 1760
Londyn

Data i miejsce śmierci

2 maja 1844
Bath

William Thomas Beckford (ur. 1 października 1760 w Londynie, zm. 2 maja 1844 w Bath) – angielski powieściopisarz, krytyk i kolekcjoner sztuki, autor relacji z podróży i polityk (poseł).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W wieku 10 lat odziedziczył po ojcu ogromną fortunę, pochodzącą głównie z wyzysku niewolników na plantacjach na Jamajce. Poświęcił się zgłębianiu sztuki, architektury, pisaniu; Mozart uczył go muzyki.

Najbardziej znana jest jego gotycko-egzotyczna (motywy arabskie) powieść Vathek z 1786 roku, napisana po francusku (tłumaczenia na angielski dokonał Samuel Henley; po polsku jako Watek : (romans wschodni), 1923 i Wathek : opowieść arabska, 1976).

Podróżował głównie do Włoch, Hiszpanii, Portugalii. Trwonił fortunę wznosząc ekscentryczne budowle, co zmusiło go w końcu do sprzedaży plantacji. Zgromadził znaczącą kolekcję dzieł sztuki, znaną głównie z obrazów malarstwa włoskiego okresu Quattrocento. Wśród najbardziej znanych płócien, jakie posiadał znajdowały się: Filip IV w Brązie i Srebrze Velazqueza, Agonia w ogrodzie Giovanniego Belliniego i Św. Katarzyna Aleksandryjska Rafaela.

Fonthill Abbey zaprojektowany dla Williama Beckforda przez architekta Jamesa Wyatta

Wielka budowla Fonthill Abbey już nie istnieje, została rozebrana po zawaleniu się wieży. Beckford's Tower w Bath nadal stoi, mieści się tam muzeum pisarza.

Spędzał czas przeważnie w samotności (żona zmarła w wieku 24 lat) w Fonthill Abbey (hrabstwo Wiltshire), a od 1822 roku, po jego sprzedaży, w rezydencji w Bath, powstałej z połączenia kilku zakupionych tam domów. Jeden z najbogatszych mieszkańców Anglii, który w 1785 roku został zmuszony do opuszczenia kraju w wyniku skandalu homoerotycznego. Powróciwszy otoczył się gromadą męskich służących oraz pilnie kolekcjonował wszelkie wzmianki o homoseksualizmie.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie wieży w Bath