Elżbieta (postać biblijna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
Elżbieta
sprawiedliwa
Ilustracja
Spotkanie Marii i św. Elżbiety autorstwa Rogiera van der Weydena, ok. 1435-40 Lipsk, Museum der bildenden Künste)
Data śmierci

I wiek

Czczona przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

23 września (dawniej 5 listopada) (kat.)
5 września (praw. liturgia według kal. jul.)
18 września (praw. według kal. greg.)

Elżbieta i Zachariasz w Liber Chronicarum (1493).

Elżbieta, sprawiedliwa (zm. w I wieku) – matka Jana Chrzciciela, żona kapłana Zachariasza i krewna Marii z Nazaretu, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, koptyjskiego, ewangelicznego i ormiańskiego[1].

Żywot świętej[edytuj | edytuj kod]

Wraz z mężem mieszkała niedaleko Jerozolimy, według tradycji w miejscowości Ain Karim. Urodziła dziecko mimo podeszłego wieku po tym, jak Zachariaszowi objawił się anioł w Świątyni Jerozolimskiej.

Sprawiedliwa Elżbieta zmarła czterdzieści dni po swym mężu, a św. Jan Chrzciciel, ochraniany przez Boga, przebywał na pustyni aż do dnia swego pojawienia się narodowi izraelskiemu.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji cerkiewnej ciało Zachariasza odnaleziono w 415 roku i przewieziono do Konstantynopola, natomiast o relikwiach Elżbiety nic nie wiadomo.

W ikonografii święci: Elżbieta i Zachariasz, przedstawiani są prawie zawsze razem. Występują w cyklach poświęconych Janowi Chrzcicielowi, głównie w scenach zwiastowania Zachariasza o narodzeniu Jana, odwiedzin Maryi Panny oraz w scenie, gdy Zachariasz pisze imię Jan.

Wspomnienie liturgiczne św. Elżbiety i św. Zachariasza w Kościele katolickim obchodzone jest wspólnie 23 września (według rzymskiego kalendarza). Wcześniej, przez wieki, obchodzone było 5 listopada[2].

Cerkiew prawosławna wspomina sprawiedliwych świętych 5/18 września[3], tj. 18 września według kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zacharias - Ökumenisches Heiligenlexikon (łącznie z datami obchodów w wymienionych na wstępie Kościołach) (niem.)
  2. Henryk Fros, Franciszek Sowa, Księga imion i świętych, t. 6, Kraków: Wydawnictwo WAM - Księża Jezuici, 2007, ISBN 978-83-7318-736-8, OCLC 831184951.
  3. podwójne datowanie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]