Wojciech Burszta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Burszta
Data i miejsce urodzenia 22 marca 1957
Poznań
Profesor dr hab.
Specjalność: antropolog kultury
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Instytut Kulturoznawstwa, Katedry Antropologii Kultury

Wojciech Józef Burszta (ur. 22 marca 1957 w Poznaniu) – antropolog kultury, kulturoznawca, eseista i krytyk kultury.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował etnografię, w 1984 obronił doktorat z etnologii, w 1993 habilitował się na polu socjologii. Od 1998 profesor tytularny.

Działalność naukowa i publikacje[edytuj | edytuj kod]

Profesor dr hab., kierownik Katedry Antropologii Kultury w Instytucie Kulturoznawstwa SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Pracuje także w Zakładzie Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Poznaniu. Prezes Instytutu im. Oskara Kolberga. Do 2003 związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2011-2015 Przewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN, członek Komitetu Nauk Etnologicznych PAN. Visiting scholar m.in. na Oxford University, Yale University, University of Illinois. Stypendysta Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej.

Jego zainteresowania ogniskują się wokół teorii i historii kultury, antropologii współczesności, badań nad kulturą i fenomenem etniczności. Ostatnio zajmuje się problematyką kultury neoliberalizmu, rasizmem kulturowym i teorią nomadyzmu pretekstowego.

Autor ponad 250 publikacji naukowych, m.in. popularnego podręcznika Antropologia kultury i tłumacz na język polski podręcznika Wprowadzenie do kultury popularnej Dominica Strinatiego.

Zasiada w radach naukowych kilkunastu czasopism krajowych i międzynarodowych, m.in. „Kultura i Historia”, „Autoportret” i „Contradictions”; redaguje półrocznik „Sprawy Narodowościowe. Seria Nowa”. Członek-założyciel Fundacji Instytut im. Jerzego Kmity oraz Polskiego Instytutu Antropologii.

Jest przewodniczącym Rady Naukowej "Przeglądu Kulturoznawczego" oraz przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze PAN, redaguje półrocznik Sprawy narodowościowe. Seria Nowa.

W 2011 roku w rozdziale "W Polsce lokalnej. Między uczestnictwem w kulturze a praktykami kulturowymi", zamieszczonym w książce Stan i zróżnicowanie kultury wsi i małych miast w Polsce. Kanon i rozproszenie (Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2011) pod redakcją naukową prof. dr hab. Izabelli Bukraby-Rylskiej i jego własną wykorzystał bez podania źródła i autora, oznaczenia cytatów, a także bez zgody samego autora dwie strony z artykułu Mateusza Halawy (wówczas doktoranta The New School for Social Research w Nowym Jorku i Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego) "Wyobraźnia etnograficzna w badaniach kultury współczesnej" z czasopisma Kultura Współczesna. Na prośbę prawnika Halawy Burszta opublikował w Kulturze Współczesnej oficjalne przeprosiny[1]. Burszta uzasadnił plagiat pomyłką przy obróbce redakcyjnej[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn etnografa Józefa Burszty. Ojciec Michała Burszty (ur. 1980), dziennikarza filmowego, Jędrzeja, krytyka popkultury, oraz Matyldy[3].

Miłośnik literatury współczesnej, w tym kryminałów, klasycznego rocka i angielskiej piłki nożnej. Mieszka w Milanówku.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Autor lub współautor:

Redakcja prac zbiorowych (także współautor):

Tłumaczenia:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Burszta. Przeprosiny. „Kultura Współczesna”. 3. s. 217. 
  2. Adam Leszczyński. Tajemnica znikających przypisów. „Magazyn Gazety Wyborczej”, s. 23, 28-29 stycznia 2012. 
  3. Wojciech J. Burszta, Antropologia kultury, 1998.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]