Wojciech Burszta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Burszta
Data i miejsce urodzenia 22 marca 1957
Poznań
Profesor dr hab.
Specjalność: antropolog kultury
Instytut Kulturoznawstwa Katedry Antropologii Kultury SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Wojciech Józef Burszta (ur. 22 marca 1957 w Poznaniu) – polski antropolog kultury, kulturoznawca, eseista i krytyk kultury.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował etnografię, w 1984 obronił doktorat z etnologii, w 1993 habilitował się w zakresie socjologii. Od 1998 profesor tytularny.

Działalność naukowa i publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pracuje w Katedrze Kulturoznastwa Instytutu Nauk Humanistycznych SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, prezes Instytutu im. Oskara Kolberga. Do 2018 roku pracował także w Zakładzie Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie. Do 2003 związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2011–2015 przewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN, obecnie członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Naukowiec wizytujący na Uniwersytecie Oksfordzkim, École Pratique Des Hautes Études (Sorbona), Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Illinois. Stypendysta Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej.

Jego zainteresowania ogniskują się wokół teorii i historii kultury, antropologii współczesności, badań nad kulturą i fenomenem etniczności. Ostatnio zajmuje się problematyką kultury neoliberalizmu, rasizmem kulturowym i teorią nomadyzmu pretekstowego.

Autor ponad 400 publikacji naukowych, m.in. popularnego podręcznika Antropologia kultury.

Zasiada w radach naukowych kilkunastu czasopism krajowych i międzynarodowych, m.in. „Kultura i Historia”, „Autoportret” i „Contradictions”; redaguje rocznik „Sprawy Narodowościowe. Seria Nowa”. Członek-założyciel Fundacji Instytut im. Jerzego Kmity oraz Polskiego Instytutu Antropologii.

Jest przewodniczącym Rady Naukowej „Przeglądu Kulturoznawczego”.

W 2011 w rozdziale „W Polsce lokalnej. Między uczestnictwem w kulturze a praktykami kulturowymi”, zamieszczonym w książce Stan i zróżnicowanie kultury wsi i małych miast w Polsce. Kanon i rozproszenie (Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2011) pod redakcją naukową prof. dr hab. Izabelli Bukraby-Rylskiej i jego własną, wykorzystał bez podania źródła i autora ani oznaczenia cytatów, a także bez zgody samego autora, dwie strony z artykułu Mateusza Halawy (wówczas doktoranta The New School w Nowym Jorku i Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego) Wyobraźnia etnograficzna w badaniach kultury współczesnej z czasopisma „Kultura Współczesna”. Na prośbę prawnika Halawy Burszta opublikował w „Kulturze Współczesnej” oficjalne przeprosiny[1]. Burszta uzasadnił plagiat pomyłką przy obróbce redakcyjnej[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn etnografa Józefa Burszty. Ojciec Michała Burszty (ur. 1980), dziennikarza filmowego, Jędrzeja, krytyka popkultury, oraz Matyldy[3].

Miłośnik literatury współczesnej, w tym kryminałów, klasycznego rocka i angielskiej piłki nożnej. Mieszka w Milanówku.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Autor lub współautor:

Redakcja prac zbiorowych (także współautor):

Tłumaczenia:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Burszta. Przeprosiny. „Kultura Współczesna”. 3. s. 217. 
  2. Adam Leszczyński. Tajemnica znikających przypisów. „Magazyn Gazety Wyborczej”, s. 23, 28-29 stycznia 2012. 
  3. Wojciech J. Burszta, Antropologia kultury, 1998.
  4. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-05-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]