Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Ilustracja
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1945
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Lokalizacja Bydgoszcz  Polska
Siedziba Ul. Szubińska 107
85-915 Bydgoszcz
Numer KRS 0000295719
Prezes Leszek Walczak
Przewodniczący
rady nadzorczej
Leonard Szymański
Akcjonariusze/
udziałowcy
Skarb Państwa
Produkty remonty, przeglądy i modernizacja samolotów wojskowych i cywilnych
Kapitał zakładowy 58.000.000,00 zł
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa lokalizacyjna Bydgoszczy
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Ziemia53°06′34,9″N 17°57′16,4″E/53,109694 17,954556
Strona internetowa

Wojskowe zakłady lotnicze nr 2 w Bydgoszczy - polska firma remontowa przemysłu lotniczego istniejąca od roku 1945 roku a pod obecną nazwą od roku 1983[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bydgoskie lotnisko, przy którym obecnie mieszczą się WZL nr 2 S.A., zostało odzyskane przez Polskę w 1920 roku na mocy Traktatu Wersalskiego. Historia zakładów lotniczych w Bydgoszczy rozpoczęła się w 1945 roku kiedy to wraz z frontem dotarły do miasta 817 Ruchome Warsztaty Polowe, które w 1946 roku otrzymały nazwę 3. Warsztaty Lotnicze aby po kilku kolejnych miesiącach przyjąć nazwę Lotnicze Warsztaty Nr 1. Początkowo zajmowano się w warsztatach naprawami płatowców oraz przeglądami i remontami silników lotniczych. Zakłady obsługiwały samoloty Po-2, Jak-9, Ił-2, Ił-10, Tu-2, Pe-2, Li-2[2].

W 1957 roku wśród remontowanych maszyn pojawiły się pierwsze samoloty z napędem odrzutowym. Ponownie zmienono nazwę zakładów na Lotnicze Zakłady Remontowe Nr 2. Wśród remontowanych i modyfikowanych samolotów były maszyny typu MiG-15, Lim-2, MiG-17 i ich wersje rozwojowe. W latach 80 rozpoczęto remonty polskich samolotów treningowych TS-11 Iskra. W szczytowym okresie pracowano przy 100 samolotach rocznie. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na nowych pilotów w zakładach przebudowywano w dużej ilości wycofane z jednostek liniowych myśliwców Lim-1, a następnie Lim-2, na dwustery. W 1982 roku zakład otrzymał nazwę obowiązującą do dnia dzisiejszego a w 1989 roku rozpoczęto remonty Su-22. Również w Bydgoszczy wyremontowano i zmodernizowano poniemieckie samoloty MiG-29, które Polska zakupiła w 2004 roku. Do obsługi tych naddźwiękowych samolotów wymagane były nowe urządzenia kontrolne i aparatura, przygotowanie nowych powierzchni obsługowo-warsztatowych oraz wprowadzenia zmian organizacyjnych, uruchomienie produkcji nowego asortymentu oraz szkolenia personelu[2].

W 2008 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło komercjalizację zakładów, które przyjęły nazwę WZL nr 2 S.A[3]. Poza obsługą techniczną i remontami maszyn Sił Powietrznych RP zakłady mogą również naprawiać samoloty cywilne PZL-101 Gawron, PZL-110 Koliber oraz PZL-104 Wilga. W zakładach remontowane były również samoloty z innych krajów, MiG-15 i MiG-17 z Syrii, Egiptu i NRD, Su-22 z RFN i indyjskie Iskry.

Zakres działalności[edytuj | edytuj kod]

Zakłady są głównym partnerem wspierającym i zabezpieczającym eksploatację statków powietrznych Lotnictwa Sił Zbrojnych RP w tym Su-22, MiG-29, C-130 oraz F-16. Zakłady wykonują[4]:

 • pełne remonty płatowców obejmujące weryfikację, naprawę i malowanie
 • obsługi i przeglądy okresowe
 • naprawy awaryjne
 • weryfikację i naprawy komponentów systemów samolotu z wyjątkiem silnika
 • przedłużenia resursów technicznych
 • produkcja i dostawy części zamiennych jednorazowych
 • opracowywanie i wdrażanie aparatury kontrolno-pomiarowej i sprzętu naziemnego
 • przygotowanie publikacji technicznych

W 2006 roku zakład rozpoczął głęboką modernizację wydziału powłok galwanicznych, czego efektem jest najnowocześniejsza obecnie w regionie galwanicznych, posiadająca możliwości nakładania standardowych oraz unikatowych powłok. Wykonywane są również cykliczne zmiany kamuflażu będącego także elementem zabezpieczenia samolotu przed negatywnym działaniem środowiska. Malowanie płatowca wykonywane jest co 6-8 lat i połączone z serwisem egzemplarza.

Obsługa i remonty samolotów Sił Powietrznych[edytuj | edytuj kod]

W ramach prac przy samolotach MiG-29 zakład przygotował do eksploatacji według stanu technicznego wszystkie 32 maszyny tego typu aktualnie używane. Ich resurs techniczny został przedłużony do 4000 godzin lotu i 40 lat eksploatacji, w miejsce oryginalnie przewidzianych przez producenta 2500 godzin lotu i 20 lat. Każda z maszyn serwisowane jest po sześciu latach lub 600 godzinach lotu. Serwis pojedynczego samolotu MiG-29 trwa cztery do pięć miesięcy. Od roku 2016 wszystkie samoloty mają otrzymać nowe jaśniejsze malowanie kamuflażowe, gdyż w czasie ćwiczeń z F-16, kamuflaż jaśniejszy sprawdzał się lepiej w próbach identyfikacji wizualnej. W czasie serwisu połączonego z malowaniem, zakłady przywracają samolotom również malowania indywidualne, jak wielkie odznaki kościuszkowskie na górnej powierzchni kadłuba i wizerunki słynnych polskich pilotów na statecznikach[5].

Zakłady są autorem i wykonawcą przeprowadzonej w latach 2011-2014 modernizacji samolotów MiG-29 polegającej na doposażeniu 16 samolotów używanych w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Było to osiem samolotów z oryginalnej dostawy z ZSRR oraz osiem pozyskanych z Czech. Modyfikacja polegała na integracji nowoczesnych systemów awioniki i zbudowaniu otwartej architektury w oparciu o nowy komputer misji i szynę danych MIL BUS 1553 B[6]. W 2007 roku zakłady przeprowadziły głęboką modernizację samolotu Su-22 dla Sił Powietrznych Angoli, która polegała na zabudowie i integracji nowego komputera misji, platformy laserowej EGI, celownika przeziernego HUD i wyświetlacza wielofunkcyjnego.

Ostatnim dużym sukcesem bydgoskich zakładów jest zawarcie umowy na remont samolotów Su-22 Polskich Sił Powietrznych. Założono wykonanie prac remontowych na ogółem 18 samolotach. Zawarta umowa opiewa na 160 mln zł. W 2015 roku wyremontowano cztery samoloty Su-22M4, dwa Su-22UM3K. W 2016 także wyremontowane zostaną cztery Su-22M4 i dwa Su-22UM3K, podobnie jak i w 2017. Wraz z remontem samolotów którego zadaniem jest przedłużenie resursów technicznych o kolejne 10 lat eksploatacji samoloty podlegają modyfikacji w zakresie zabudowy drugiej radiostacji oraz zmiany wskazań i przyrządów w kabinie z wariantu metrycznego na anglosaski obowiązujący w NATO. Samoloty szkolno-bojowe wyposażane są w dodatkowy system rejestracji obciążeń konstrukcji co pozwala nadzorować proces ich eksploatacji. Po zakończonym remoncie dotychczasowych Su-22 pomalowane zostały w nowy kamuflaż złożony z odcieni szarości[7].

W związku z wcieleniem do służby F-16 Jastrząb w zakładach rozpoczęto przygotowania do ich obsługi. Do końca 2014r. w Bydgoszczy przeprowadza się odnawianie powłoki lakierniczej samolotów tego typu. Stara powłoka zdejmowana jest metodą PMB, które polega na oczyszczaniu elementów aluminiowych i kompozytowych za pomocą strumienia sprężonego powietrza z ścierniwem akrylowym typu V, importowanego z USA lub Wielkiej Brytanii. Następnie przygotowany samolot jest na nową powłokę Have Glass II, a proces odnowienia powłoki lakierniczej F-16 to 30 dni. Zakład wykonuje remonty dla komponentów podwozia, serwisuje elementy elektryczne i pneumohydrauliczne oraz wybrane komponenty awioniki[8].

Nowy Hangar[edytuj | edytuj kod]

Obecnie na terenie WZL Nr 2 S.A. trwają prace przy budowie nowego hangaru, który umożliwi obsługę dużych samolotów transportowych i pasażerskich. Inwestycja związana jest z wieloletnią umową na wsparcie eksploatacyjne stacjonujących w Powidzu pięciu samolotów transportowych C-130E Hercules. Powstający obiekt ma być podzielony na dwie części. część obsługowa, która otwarta w styczniu 2016 roku ma być dedykowana C-130. Część malarską hangaru, w której obok Herculesów malowanie będą mogły być także samoloty pasażerskie o gabarytach Boeing 767-300 lotnictwa cywilnego, oddana zostanie do użytku w kwietniu. Uzyskane zdolności prowadzenia prac malarskich przy maszynach tej wielkości będzie sporym postępem, jako że dotychczas największym samolotem pomalowanym w zakładach jest Saab 350. Koszt budowy hangaru zamknie się w kwocie 50-60 mln zł[9].

Działalność produkcyjna[edytuj | edytuj kod]

WZL Nr 2 S.A. dysponują nowoczesnym i wysoko wyspecjalizowanym wydziałem mechanicznym, który jest systematycznie modernizowany. Zakłady dysponują piecem do obróbki stopów aluminiowych oraz piecem do hartowania w próżni i gazach obojętnych. Działanie obejmuje grawerowanie, toczenie, frezowanie, spawanie, szlifowanie, cięcia strumieniem wody i prace blacharsko-ślusarskie. Pozwala to na bycie dla zakładu producentem części zamiennych dla statków powietrznych jak i osprzętu hangarowo-lotniskowego. Zakład posiada również własny dział badawczo-rozwojowy zajmujący się opracowywaniem i wdrażaniem nowych technologii i systemów elektronicznych[10].

Kierunek cywilny[edytuj | edytuj kod]

Zakłady zajmują się obsługą hangarową i liniową statków powietrznych Cirrus SR20 i SR22, Cessna 150, 152, 172 i 182, Piper PA-34-200 Seneca, PA-34-220T, PZL-104 Wilga 35 i 80, PZL-110 Koliber i Koliber 150 oraz Antonow An-2. Prowadzą jedyne autoryzowane przez producenta samolotów typu Cirrus centrum serwisowe. Centrum Serwisowe wyposażone zostało w szereg urządzeń diagnostycznych do samolotów Cirrus, dzięki którym możliwe jest wykonywane wielu specjalistycznych obsług i testów. W serwisie wykonywane są obsługi po: 50 godzinach, 100 godzinach i roczne, a także pozostałe naprawy zgodnie z zatwierdzeniem lub uzgodnieniem z producentem i Urzędem Lotnictwa Cywilnego. W ostatnich latach usługi dla sektora cywilnego generują poniżej 10% przychodów zakładów. Zakład inwestuje w proces uzyskiwania uprawnień personelu i zdobywania certyfikatów[11].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • Air Fair - targi lotnicze organizowane w zakładach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Historia Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 (pol.). [dostęp 28 października 2008].
 2. a b l, Historia, www.wzl2.mil.pl [dostęp 2016-03-17].
 3. Koralewska Anna, Informacje ogólne, www.wzl2.mil.pl [dostęp 2016-03-17].
 4. l, Oferta Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A., www.wzl2.mil.pl [dostęp 2016-03-17].
 5. 600 godzin w powietrzu, a potem miesiące prac. Tak wygląda wizyta myśliwca MiG-29 w serwisie, TVN24.pl [dostęp 2016-03-17].
 6. Grupa Wirtualna Polska, Polskie myśliwce MIG-29 po modernizacji, tech.wp.pl, 5 listopada 2014 [dostęp 2016-03-17] (pol.).
 7. Nowe szaty Su-22, www.polska-zbrojna.pl [dostęp 2016-03-17].
 8. Samoloty F-16 będą malowane w Bydgoszczy, pomorska.pl [dostęp 2016-03-17].
 9. Wyborcza.pl, bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2016-03-17].
 10. l, Inne Usługi, www.wzl2.mil.pl [dostęp 2016-03-17].
 11. Administrator, Lotnictwo Cywilne, www.wzl2.mil.pl [dostęp 2016-03-17].