Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Siedziba Bydgoszcz
Adres Ul. Szubińska 107
85-915 Bydgoszcz
Data założenia 1945
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Leszek Walczak
Przewodniczący Rady Nadzorczej Leonard Szymański
Udziałowcy Skarb Państwa
Nr KRS 0000295719
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 58.000.000,00 zł
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa lokalizacyjna Bydgoszczy
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Ziemia53°06′34,9″N 17°57′16,4″E/53,109694 17,954556
Strona internetowa

Wojskowe zakłady lotnicze nr 2 w Bydgoszczy – polska firma remontowa przemysłu lotniczego istniejąca od roku 1945 roku a pod obecną nazwą od roku 1983[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bydgoskie lotnisko, przy którym obecnie mieszczą się WZL nr 2 S.A., zostało odzyskane przez Polskę w 1920 roku na mocy Traktatu Wersalskiego. Historia zakładów lotniczych w Bydgoszczy rozpoczęła się w 1945 roku kiedy to wraz z frontem dotarły do miasta 817 Ruchome Warsztaty Polowe, które w 1946 roku otrzymały nazwę 3. Warsztaty Lotnicze aby po kilku kolejnych miesiącach przyjąć nazwę Lotnicze Warsztaty Nr 1. Początkowo zajmowano się w warsztatach naprawami płatowców oraz przeglądami i remontami silników lotniczych. Zakłady obsługiwały samoloty Po-2, Jak-9, Ił-2, Ił-10, Tu-2, Pe-2, Li-2[2].

W 1957 roku wśród remontowanych maszyn pojawiły się pierwsze samoloty z napędem odrzutowym. Ponownie zmienono nazwę zakładów na Lotnicze Zakłady Remontowe Nr 2. Wśród remontowanych i modyfikowanych samolotów były maszyny typu MiG-15, Lim-2, MiG-17 i ich wersje rozwojowe. W latach 80 rozpoczęto remonty polskich samolotów treningowych TS-11 Iskra. W szczytowym okresie pracowano przy 100 samolotach rocznie. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na nowych pilotów w zakładach przebudowywano w dużej ilości wycofane z jednostek liniowych myśliwców Lim-1, a następnie Lim-2, na dwustery. W 1982 roku zakład otrzymał nazwę obowiązującą do dnia dzisiejszego a w 1989 roku rozpoczęto remonty Su-22. Również w Bydgoszczy wyremontowano i zmodernizowano poniemieckie samoloty MiG-29, które Polska zakupiła w 2004 roku. Do obsługi tych naddźwiękowych samolotów wymagane były nowe urządzenia kontrolne i aparatura, przygotowanie nowych powierzchni obsługowo-warsztatowych oraz wprowadzenia zmian organizacyjnych, uruchomienie produkcji nowego asortymentu oraz szkolenia personelu[2].

W 2008 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło komercjalizację zakładów, które przyjęły nazwę WZL nr 2 S.A[3]. Poza obsługą techniczną i remontami maszyn Sił Powietrznych RP zakłady mogą również naprawiać samoloty cywilne PZL-101 Gawron, PZL-110 Koliber oraz PZL-104 Wilga. W zakładach remontowane były również samoloty z innych krajów, MiG-15 i MiG-17 z Syrii, Egiptu i NRD, Su-22 z RFN i indyjskie Iskry.

Zakres działalności[edytuj | edytuj kod]

Zakłady są głównym partnerem wspierającym i zabezpieczającym eksploatację statków powietrznych Lotnictwa Sił Zbrojnych RP w tym Su-22, MiG-29, C-130 oraz F-16. Zakłady wykonują[4]:

 • pełne remonty płatowców obejmujące weryfikację, naprawę i malowanie
 • obsługi i przeglądy okresowe
 • naprawy awaryjne
 • weryfikację i naprawy komponentów systemów samolotu z wyjątkiem silnika
 • przedłużenia resursów technicznych
 • produkcja i dostawy części zamiennych jednorazowych
 • opracowywanie i wdrażanie aparatury kontrolno-pomiarowej i sprzętu naziemnego
 • przygotowanie publikacji technicznych

W 2006 roku zakład rozpoczął głęboką modernizację wydziału powłok galwanicznych, czego efektem jest najnowocześniejsza obecnie w regionie galwanicznych, posiadająca możliwości nakładania standardowych oraz unikatowych powłok. Wykonywane są również cykliczne zmiany kamuflażu będącego także elementem zabezpieczenia samolotu przed negatywnym działaniem środowiska. Malowanie płatowca wykonywane jest co 6-8 lat i połączone z serwisem egzemplarza.

Obsługa i remonty samolotów Sił Powietrznych[edytuj | edytuj kod]

W ramach prac przy samolotach MiG-29 zakład przygotował do eksploatacji według stanu technicznego wszystkie 32 maszyny tego typu aktualnie używane. Ich resurs techniczny został przedłużony do 4000 godzin lotu i 40 lat eksploatacji, w miejsce oryginalnie przewidzianych przez producenta 2500 godzin lotu i 20 lat. Każda z maszyn serwisowane jest po sześciu latach lub 600 godzinach lotu. Serwis pojedynczego samolotu MiG-29 trwa cztery do pięć miesięcy. Od roku 2016 wszystkie samoloty mają otrzymać nowe jaśniejsze malowanie kamuflażowe, gdyż w czasie ćwiczeń z F-16, kamuflaż jaśniejszy sprawdzał się lepiej w próbach identyfikacji wizualnej. W czasie serwisu połączonego z malowaniem, zakłady przywracają samolotom również malowania indywidualne, jak wielkie odznaki kościuszkowskie na górnej powierzchni kadłuba i wizerunki słynnych polskich pilotów na statecznikach[5].

Zakłady są autorem i wykonawcą przeprowadzonej w latach 2011-2014 modernizacji samolotów MiG-29 polegającej na doposażeniu 16 samolotów używanych w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Było to osiem samolotów z oryginalnej dostawy z ZSRR oraz osiem pozyskanych z Czech. Modyfikacja polegała na integracji nowoczesnych systemów awioniki i zbudowaniu otwartej architektury w oparciu o nowy komputer misji i szynę danych MIL BUS 1553 B[6]. W 2007 roku zakłady przeprowadziły głęboką modernizację samolotu Su-22 dla Sił Powietrznych Angoli, która polegała na zabudowie i integracji nowego komputera misji, platformy laserowej EGI, celownika przeziernego HUD i wyświetlacza wielofunkcyjnego.

Ostatnim dużym sukcesem bydgoskich zakładów jest zawarcie umowy na remont samolotów Su-22 Polskich Sił Powietrznych. Założono wykonanie prac remontowych na ogółem 18 samolotach. Zawarta umowa opiewa na 160 mln zł. W 2015 roku wyremontowano cztery samoloty Su-22M4, dwa Su-22UM3K. W 2016 także wyremontowane zostaną cztery Su-22M4 i dwa Su-22UM3K, podobnie jak i w 2017. Wraz z remontem samolotów którego zadaniem jest przedłużenie resursów technicznych o kolejne 10 lat eksploatacji samoloty podlegają modyfikacji w zakresie zabudowy drugiej radiostacji oraz zmiany wskazań i przyrządów w kabinie z wariantu metrycznego na anglosaski obowiązujący w NATO. Samoloty szkolno-bojowe wyposażane są w dodatkowy system rejestracji obciążeń konstrukcji co pozwala nadzorować proces ich eksploatacji. Po zakończonym remoncie dotychczasowych Su-22 pomalowane zostały w nowy kamuflaż złożony z odcieni szarości[7].

W związku z wcieleniem do służby F-16 Jastrząb w zakładach rozpoczęto przygotowania do ich obsługi. Do końca 2014r. w Bydgoszczy przeprowadza się odnawianie powłoki lakierniczej samolotów tego typu. Stara powłoka zdejmowana jest metodą PMB, które polega na oczyszczaniu elementów aluminiowych i kompozytowych za pomocą strumienia sprężonego powietrza z ścierniwem akrylowym typu V, importowanego z USA lub Wielkiej Brytanii. Następnie przygotowany samolot jest na nową powłokę Have Glass II, a proces odnowienia powłoki lakierniczej F-16 to 30 dni. Zakład wykonuje remonty dla komponentów podwozia, serwisuje elementy elektryczne i pneumohydrauliczne oraz wybrane komponenty awioniki[8].

Nowy Hangar[edytuj | edytuj kod]

Obecnie na terenie WZL Nr 2 S.A. trwają prace przy budowie nowego hangaru, który umożliwi obsługę dużych samolotów transportowych i pasażerskich. Inwestycja związana jest z wieloletnią umową na wsparcie eksploatacyjne stacjonujących w Powidzu pięciu samolotów transportowych C-130E Hercules. Powstający obiekt ma być podzielony na dwie części. część obsługowa, która otwarta w styczniu 2016 roku ma być dedykowana C-130. Część malarską hangaru, w której obok Herculesów malowanie będą mogły być także samoloty pasażerskie o gabarytach Boeing 767-300 lotnictwa cywilnego, oddana zostanie do użytku w kwietniu. Uzyskane zdolności prowadzenia prac malarskich przy maszynach tej wielkości będzie sporym postępem, jako że dotychczas największym samolotem pomalowanym w zakładach jest Saab 350. Koszt budowy hangaru zamknie się w kwocie 50-60 mln zł[9].

Działalność produkcyjna[edytuj | edytuj kod]

WZL Nr 2 S.A. dysponują nowoczesnym i wysoko wyspecjalizowanym wydziałem mechanicznym, który jest systematycznie modernizowany. Zakłady dysponują piecem do obróbki stopów aluminiowych oraz piecem do hartowania w próżni i gazach obojętnych. Działanie obejmuje grawerowanie, toczenie, frezowanie, spawanie, szlifowanie, cięcia strumieniem wody i prace blacharsko-ślusarskie. Pozwala to na bycie dla zakładu producentem części zamiennych dla statków powietrznych jak i osprzętu hangarowo-lotniskowego. Zakład posiada również własny dział badawczo-rozwojowy zajmujący się opracowywaniem i wdrażaniem nowych technologii i systemów elektronicznych[10].

Kierunek cywilny[edytuj | edytuj kod]

Zakłady zajmują się obsługą hangarową i liniową statków powietrznych Cirrus SR20 i SR22, Cessna 150, 152, 172 i 182, Piper PA-34-200 Seneca, PA-34-220T, PZL-104 Wilga 35 i 80, PZL-110 Koliber i Koliber 150 oraz Antonow An-2. Prowadzą jedyne autoryzowane przez producenta samolotów typu Cirrus centrum serwisowe. Centrum Serwisowe wyposażone zostało w szereg urządzeń diagnostycznych do samolotów Cirrus, dzięki którym możliwe jest wykonywane wielu specjalistycznych obsług i testów. W serwisie wykonywane są obsługi po: 50 godzinach, 100 godzinach i roczne, a także pozostałe naprawy zgodnie z zatwierdzeniem lub uzgodnieniem z producentem i Urzędem Lotnictwa Cywilnego. W ostatnich latach usługi dla sektora cywilnego generują poniżej 10% przychodów zakładów. Zakład inwestuje w proces uzyskiwania uprawnień personelu i zdobywania certyfikatów[11].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • Air Fair - targi lotnicze organizowane w zakładach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Historia Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 (pol.). [dostęp 28 października 2008].
 2. a b l, Historia, www.wzl2.mil.pl [dostęp 2016-03-17].
 3. Koralewska Anna, Informacje ogólne, www.wzl2.mil.pl [dostęp 2016-03-17].
 4. l, Oferta Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A., www.wzl2.mil.pl [dostęp 2016-03-17].
 5. 600 godzin w powietrzu, a potem miesiące prac. Tak wygląda wizyta myśliwca MiG-29 w serwisie, TVN24.pl [dostęp 2016-03-17].
 6. Grupa Wirtualna Polska, Polskie myśliwce MIG-29 po modernizacji, tech.wp.pl, 5 listopada 2014 [dostęp 2016-03-17] (pol.).
 7. Nowe szaty Su-22, www.polska-zbrojna.pl [dostęp 2016-03-17].
 8. Samoloty F-16 będą malowane w Bydgoszczy, pomorska.pl [dostęp 2016-03-17].
 9. Wyborcza.pl, bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2016-03-17].
 10. l, Inne Usługi, www.wzl2.mil.pl [dostęp 2016-03-17].
 11. Administrator, Lotnictwo Cywilne, www.wzl2.mil.pl [dostęp 2016-03-17].