X (manga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z X/1999)
Skocz do: nawigacja, szukaj
X
エックス
(Ekkusu, "X")
Gatunek romans, science fiction, shōnen-ai
Manga
X
Autor Clamp
Wydawca Kadokawa Shoten
Polski wydawca Japonica Polonica Fantastica
Drukowana w Gekkan Asuka
Wydawana 1992marzec 2003 (przerwa)
Liczba tomów 18
Telewizyjny serial anime
Reżyser Kawajiri Yoshiaki, Apapa Mokona
Studio Madhouse Ltd.
Stacja telewizyjna WOWOW Channel
Premierowa emisja 3 października 200127 marca 2002
Liczba odcinków 24
Film animowany
Reżyser Rintarō
Scenariusz Mami Watanabe, Nanase Ohkawa, Rintarō
Muzyka Yasuaki Shimizu
Studio Madhouse Ltd.
Wydany 3 sierpnia 1996
Czas trwania 100 minut

X (jap. エックス Ekkusu?) – jedno z dzieł kobiecej grupy Clamp, opowiadające o szczegółach apokaliptycznej przepowiedni na rok 1999. Pierwszy rozdział mangi pojawił się w maju 1992 za pośrednictwem miesięcznika Asuka. Manga nie została jeszcze ukończona, ale ukazała się adaptacja w postaci filmu kinowego (X/1999 lub X: The Destiny War) i serii TV anime. Na jej podstawie została również stworzona gra na konsolę Playstation ("X: The Selection of Destiny"). Drama CD są wciąż produkowane, a muzykę do nich zostały skomponowane przez Yōko Kanno.

Manga została wydana w Polsce przez wydawnictwo J. P. Fantastica. Poza tym wydana została w jedenastu innych krajach: Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Singapurze, Brazylii, Włoszech, Francji, Niemczech, Indonezji, Hiszpanii oraz Meksyku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W 1999 Shirō Kamui powraca do Tōkyō po raz pierwszy od 6 lat, aby wypełnić ostatnie życzenie jego matki, Tōru. Tutaj ma odnaleźć swoje przeznaczenie, jednak na razie chce, aby wszyscy trzymali się od niego z daleka. Według śniącej księżniczki Hinoto, Kamui posiada moc, która zadecyduje o losach świata.

Kamui musi zdecydować, czy zostanie Smokiem Nieba (wraz z Siedmioma Pieczęciami) i ochroni ludzkość przed całkowitą zagładą, czy też przyłączy się do Smoków Ziemi (zwanych również Siedmioma Aniołami), aby zniszczyć ludzkość w celu odrodzenia Ziemi. Kamui czuje, że musi chronić przyjaciół z dzieciństwa, Monō Fūmę oraz jego młodszą siostrę Kotori. Jednakże wybór roli Smoka Nieba pociąga za sobą tragiczne skutki: Fūma zostaje powołany do roli Bliźniaczej Gwiazdy Kamui, osoby przeznaczonej na to, aby stać się oponentem Kamui bez względu na to, po której stronie ten by się nie opowiedział.

Kamui musi wypełnić swoje przeznaczenie u boku swoich sprzymierzeńców, Smoków Nieba, których przeznaczenie również jest pozornie przesądzone. Wkrótce poznają, czym są poświęcenie oraz zwycięstwo okupione cierpieniem. Aby ocalić świat, Kamui musi wiedzieć jakie jest jego prawdziwe Pragnienie.

Nawiązania w innych pracach[edytuj | edytuj kod]

  • Hien i Sohi, bliźniaczki chroniące Hinoto to również imiona mieczy Syaorana i Kurogane z Tsubasa Reservoir Chronicle. Hien płonie czerwonym ogniem i należy do Syaorana, a Sohi niebieskim i jest własnością Kurogane.
  • Alternatywne wersje postaci Seishirō i Fūmy pojawiają się w Tsubasa Reservoir Chronicle.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]