Yog-Sothoth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yog-Sothoth

Yog-Sothoth – fikcyjna istota ze świata stworzonego przez H.P. Lovecrafta. Jest jednym z Bogów Zewnętrznych.

W panteonie mitów Cthulhu jest zaliczany do tzw. Bogów Zewnętrznych. Jego naturalnego wyglądu nie da się bliżej określić, lecz czasem przyjmuje postać gromady opalizujących kul. Jest kluczem i bramą do podróży w czasie i przestrzeni. Imię Yog-Sothoth pojawia się na przykład w opowiadaniu W górach szaleństwa. Wymyślony przez Lovecrafta, występował często w opowiadaniach Augusta Derletha, między innymi w Czyhającym w progu. Wzmianki o nim znajdują się w Necronomiconie.

W polskim komiksie undergroundowymsparodiowany w cyklu Wampiurs Wars (wydawanym przez Gdański Klub Fantastyki).

Yog-Sothoth występuje w książce Grahama Mastertona Drapieżcy, a także w Kulcie Lubko Deresza. Jego imię jest również wspomniane w Doli Jeruzalem i Sklepiku z marzeniami Stephena Kinga.

Do tego bóstwa nawiązał również funeral doomowy zespół Thergothon. Pierwsze ich oficjalnie wydane demo nosiło tytuł Fhtagn-nagh Yog-Sothoth czyli Oczekujący Yog-Sothoth. Także w tekście piosenki Evoken pojawia się zdanie: The Gates are open for Yog-Sothoth

W opowiadaniu Staw Andrzeja Pilipiuka ze zbioru Aparatus występuje postać Szkopojada. W zakończeniu przedstawia się jako Sothoth Yog.