Zdobycie Rzymu przez Wizygotów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zdobycie Rzymu przez Gotów)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zdobycia Rzymu w 410 roku. Zobacz też: inne przypadki zajęcia miasta.
Zdobycie Rzymu przez Wizygotów
Ilustracja
Zdobycie Rzymu przez Alaryka
Czas 24 sierpnia 410
Miejsce Rzym
Terytorium Italia
Wynik zdobycie i splądrowanie miasta
Strony konfliktu
Cesarstwo zachodniorzymskie Wizygoci
Dowódcy
Pryskus Attalus Alaryk
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce bitwy
miejsce bitwy
41°53′24,0000″N 12°28′48,0000″E/41,890000 12,480000

Zdobycie Rzymu przez Wizygotów – zajęcie miasta przez Wizygotów w roku 410.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

W roku 408 doszło do nieporozumień pomiędzy stojącym na czele Wizygotów Alarykiem a Flawiuszem Honoriuszem, który odmówił Wizygotom wypłaty wcześniej obiecanych pieniędzy. Wódz Wizygotów chcąc ukarać Honoriusza uderzył na Italię docierając w listopadzie pod Rzym. Podczas oblężenia, w mieście zapanował głód. Wizygoci nie podjęli jednak szturmu, godząc się na pertraktacje pokojowe z senatem rzymskim, który obiecał im wysoki haracz. Po odejściu Wizygotów do Etrurii, Honoriusz na początku 409 roku odrzucił decyzję senacką, ściągając dodatkowe wojska do walki z Wizygotami. Alaryk ponownie podszedł po mury Rzymu, zajmując port Ostia. Pod koniec roku Wizygoci wymusili na senacie obwołanie nowego cesarza, którym został Pryskus Attalus. Wkrótce Wizygoci podjęli kolejne walki z Honoriuszem, nie odnosząc jednak większych sukcesów. Latem 410 roku Alaryk zdecydował się zdetronizować Attalusa, z którym poróżnił się w kwestii kampanii w Afryce. Doszło też do negocjacji z Honoriuszem, zostały one jednak zerwane przez Honoriusza. Wzburzony tym faktem Alaryk podszedł po raz trzeci pod Rzym.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Oblężonym nie pomógł Mur Aureliana gdyż, na skutek zdrady części mieszkańców, nocą 24 sierpnia 410 roku Wizygoci wdarli się do miasta. Przez trzy dni grabili wszystko co tylko wpadło im w ręce. Mieszkańców oszczędzano, zmuszano ich jednak siłą do wydawania bogactw. Do niewoli dostała się przyrodnia siostra cesarza Elia Galla Placydia.

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Zdobycie Rzymu było wielkim szokiem dla mieszkańców Italii, przekonanych o potędze miasta. Po opuszczeniu Rzymu Wizygoci wyruszyli na południe rabując Kampanię. W trakcie marszu, w grudniu 410 roku Alaryk zmarł, a jego miejsce zajął Ataulf. Przez cały 411 rok Wizygoci pozostali w Italii doszczętnie ją plądrując.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]