Zdobycie Rzymu przez Wizygotów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zdobycie Rzymu przez Gotów)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy zdobycia Rzymu w 410 roku. Zobacz też: inne przypadki zajęcia miasta.
Zdobycie Rzymu przez Wizygotów
Eroberung roms 410.jpg
Zdobycie Rzymu przez Alaryka
Czas 24 sierpnia 410
Miejsce Rzym
Terytorium Italia
Wynik zdobycie i splądrowanie miasta
Strony konfliktu
Cesarstwo zachodniorzymskie Wizygoci
Dowódcy
Pryskus Attalus Alaryk
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Wojny Rzymu z Gotami

Nikopolis - Borea - Filipopolis - Abrittus -Nestos - Naissus - Kampania Konstantyna (I) - Kampania Konstantyna (II) - Kampanie Walensa - Marcjanopol - Ad Salices - Dibaltum - Adrianopol - Dunaj - Axios - Pollenzo - Werona - Rzym - Narbona

Zdobycie Rzymu przez Wizygotów – zajęcie miasta przez Wizygotów w roku 410.

W roku 408 doszło do nieporozumień pomiędzy stojącym na czele Wizygotów Alarykiem a Flawiuszem Honoriuszem, który odmówił Wizygotom wypłaty wcześniej obiecanych pieniędzy. Wódz Wizygotów chcąc ukarać Honoriusza uderzył na Italię docierając w listopadzie pod Rzym. Podczas oblężenia, w mieście zapanował głód. Wizygoci nie podjęli jednak szturmu, godząc się na pertraktacje pokojowe z senatem rzymskim, który obiecał im wysoki haracz. Po odejściu Wizygotów do Etrurii, Honoriusz na początku 409 roku odrzucił decyzję senacką, ściągając dodatkowe wojska do walki z Wizygotami. Alaryk ponownie podszedł po mury Rzymu, zajmując port Ostia. Pod koniec roku Wizygoci wymusili na senacie obwołanie nowego cesarza, którym został Pryskus Attalus. Wkrótce Wizygoci podjęli kolejne walki z Honoriuszem, nie odnosząc jednak większych sukcesów. Latem 410 roku Alaryk zdecydował się zdetronizować Attalusa, z którym poróżnił się w kwestii kampanii w Afryce. Doszło też do negocjacji z Honoriuszem, zostały one jednak zerwane przez Honoriusza. Wzburzony tym faktem Alaryk podszedł po raz trzeci pod Rzym. Po krótkim oblężeniu, na skutek zdrady części mieszkańców, nocą 24 sierpnia 410 roku Wizygoci wdarli się do miasta. Przez trzy dni grabili wszystko co tylko wpadło im w ręce. Mieszkańców oszczędzano, zmuszano ich jednak siłą do wydawania bogactw. Do niewoli dostała się przyrodnia siostra cesarza Elia Galla Placydia.

Zdobycie Rzymu było wielkim szokiem dla mieszkańców Italii, przekonanych o potędze miasta. Po opuszczeniu Rzymu Wizygoci wyruszyli na południe rabując Kampanię. W trakcie marszu, w grudniu 410 roku Alaryk zmarł, a jego miejsce zajął Ataulf. Przez cały 411 rok Wizygoci pozostali w Italii doszczętnie ją plądrując.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]