Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Niedźwiadach
sanktuarium
Ilustracja
Ołtarz z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Państwo

 Polska

Miejscowość

Niedźwiady

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Położenie na mapie gminy Żelazków
Mapa konturowa gminy Żelazków, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocyw Niedźwiadach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocyw Niedźwiadach”
Ziemia51°47′35,24″N 18°05′31,93″E/51,793122 18,092203

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach – jedno z 33 sanktuariów na terenie diecezji kaliskiej[1]. Zlokalizowane w Niedźwiadach, w gminie Żelazków, w powiecie kaliskim, przy granicy Kalisza. Sanktuarium mieści się w kaplicy przy klasztorze karmelitanek bosych pw. Najświętszego Imienia Maryi i św. Józefa. Na mocy decyzji I Synodu Diecezji Kaliskiej, kaplica zyskała tytuł Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klasztor karmelitanek bosych w Niedźwiadach wywodzi się z klasztoru lwowskiego, który siostry musiały opuścić po II wojnie światowej w 1946. Na zaproszenie biskupa włocławskiego Karola Radońskiego przyjechały do Kalisza, gdzie zamieszkały w domu parafialnym przy katedrze, przy ul. Kanonickiej 5. W 1947 zamieszkały w willi przy ul. Widok 80. Stworzony tutaj klasztor otrzymał tytuł Najświętszego Imienia Maryi i św. Józefa. W 1969 władze miejskie odebrały siostrom ogród klasztorny w celu wybudowania drogi. Dzięki darowiźnie Janiny Skowrońskiej zgromadzenie otrzymało teren w Niedźwiadach. Poświęcenia kamienia węgielnego pod nowy klasztor dokonał 21 czerwca 1971 Prymas Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. 2 września 1973 biskup włocławski Jan Zaręba poświęcił wybudowany klasztor wraz z kaplicą.

W 2011 przeprowadzono remont kaplicy. Nowy wystrój prezbiterium zaprojektowała architekt Bożena Wierzbicka. Wybudowano nowy ołtarz z relikwiami św. Ignacego Antiocheńskiego. W bocznej ścianie umieszczono urnę z sercem metropolity lwowskiego abp. Bolesława Twardowskiego. Konsekracji ołtarza i poświęcenia odnowionej kaplicy dokonał 2 września 2012 biskup senior diecezji kaliskiej Stanisław Napierała.

Ikona Matki Bożej[edytuj | edytuj kod]

Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdująca się w Niedźwiadach została ofiarowana karmelitankom w 1880 przez metropolitę krakowskiego kard. Albina Dunajewskiego. Po II wojnie światowej została przywieziona ze Lwowa. Ikona była dwukrotnie koronowana. Pierwszy raz koronami biskupimi przez metropolitę lwowskiego Bolesława Twardowskiego w 1939. Drugi raz koronami papieskimi przez papieża Jana Pawła II 7 czerwca 1991 we Włocławku.

Sanktuarium na znaczku pocztowym[edytuj | edytuj kod]

14 sierpnia 2004 Poczta Polska wyemitowała serię 17 znaczków "Sanktuaria Maryjne", wśród których znalazł się znaczek o wartości 1,25 zł przedstawiający Matkę Bożą Nieustającej Pomocy z Klasztoru ss. Karmelitanek Bosych w Niedźwiadach oraz koperta pierwszego dnia obiegu FDC z wizerunkiem klasztoru. W Urzędzie Pocztowym Kalisz 1 stosowany był ponadto datownik okolicznościowy z wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sanktuaria. Diecezja Kaliska. [dostęp 2015-01-07]. (pol.).
  2. 2004.08.14. Sanktuaria Maryjne. Katalog Znaków Pocztowych. [dostęp 2015-01-07]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]