2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa „The Iron Brigade”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa
Strike Hard!
Ilustracja
Insygnia 2nd ABCT
Historia
Państwo

 Stany Zjednoczone

Nazwa wyróżniająca

The Iron Brigade

Dowódcy
Obecny

COL Chad C. Chalfont[1]

Działania zbrojne
II wojna światowa
I wojna w Zatoce Perskiej
Wojna w Bośni i Hercegowinie
Organizacja
Dyslokacja

Fort Bliss, Teksas

Rodzaj sił zbrojnych

United States Army

Podległość

1 Dywizja Pancerna

Odznaczenia
Presidential Unit Citation - baretka wojsk lądowych Valorous Unit Award Meritorious Unit Commendation – baretka wojsk lądowych Superior Unit Award (Army)

2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ang. 2nd Armored Brigade Combat Team, 1st Armored Division) – oddział Armii Stanów Zjednoczonych, aktualnie przydzielony do 1 Dywizji Pancernej[2].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Skład 2020[3]

Historia[edytuj | edytuj kod]

II wojna światowa

2 Brygada 1 Dywizji Pancernej została zorganizowana po raz pierwszy 5 kwietnia 1942 w Fort Knox w Kentucky jako Combat Command B. Podczas operacji Torch jednostka została rozmieszczona w Afryce Północnej jako część sił inwazyjnych i została użyta w czasie pierwszej bitwy pancernej. Poniosła duże straty podczas lądowania w Algierii i w pustynnych rejonach Bizente, Tunisu, bitwie na przełęczy Al-Kasrajn i stała się decydującą siłą, która pokonała Afrika Korps feldmarszałka Rommela[4].

Po zwycięstwie na kontynencie afrykańskim Combat Command B walczyła jako część głównych sił uderzeniowych Piątej Armii USA we Włoszech. Jednostka wzięła udział w walkach pod Anzio podczas Operacji Shingle, Bitwie o Monte Cassino i przełamaniu Linii Gustawa. Po wojnie Brygada służyła krótko w Bawarii, a 9 kwietnia 1946 w Camp Kilmer w stanie New Jersey została dezaktywowana wraz z resztą 1 Dywizji Pancernej[4].

Zimna wojna

Pięć lat później w 1951 Combat Command B została reaktywowana w Fort Hood w Teksasie. Ponownie dezaktywowana 23 grudnia 1957 w Fort Polk w Luizjanie. 3 lutego 1962 jednostka została przeprojektowana w dowództwo i kompanię dowodzenia 2 Brygady 1 Dywizji Pancernej i aktywowana w Fort Hood w Teksasie. Podczas kryzysu kubańskiego jednostka uczestniczyła w ćwiczeniach desantowych w Georgii, wykazując zaangażowanie USA w kryzysie[4].

Po ponownym rozmieszczeniu 1 Dywizji Pancernej w Niemczech w 1971, 2 Brygada objęła pozycje w północno-wschodniej Bawarii. Przez następne dwie dekady pozostawała kluczową siłą odstraszającą przed zagrożeniem bloku komunistycznego. 16 sierpnia 1985 Brygada przyjęła nazwę „The Iron Brigade”[4].

I wojna w Zatoce Perskiej

Podczas błyskawicznej operacji Pustynna burza w konflikcie w Zatoce Perskiej, w lutym 1991 Żelazna Brygada starła się z siłami irackimi. W 89 godzin żołnierze 2 Brygady pokonali wroga w prowincji Al-Musanna podczas zdobywania bazy lotniczej Ar Rumaylah i w bitwie o grzbiet Madinah. Po zakończeniu operacji wojennych Brygada zapewniała pomoc humanitarną dla regionu rozdartego wojną[4].

Wojna na Bałkanach

W maju 1995 Żelazna Brygada została wezwana do monitorowania i egzekwowania pokoju na Bałkanach. W lutym 1998 2 Brygadowy Zespół Bojowy został ponownie powołany do służby w regionie Bośni i Hercegowiny w ramach operacji Joint Guard i Joint Forge. Brygada zapewniała utrzymanie porozumienia pokojowego z Dayton do października 1998. W marcu 1999 Brygada rozmieszczona została w Albanii w celu wsparcia zespołu zadaniowego Hawk podczas kampanii powietrznej przeciwko Serbii. Brygada zapewniała stabilność w regionie i bezpieczeństwo zasobów lądowych i powietrznych Aliantów. W czerwcu 1999 Brygada wysłała zespół kompanii wraz z elementami 82 Dywizji Powietrznodesantowej do Kosowa w ramach zespołu zadaniowego Falcon.

Iraqi Freedom

W kwietniu 2008 Żelazna Brygada rozmieszczona została w Iraku w celu wsparcia operacji Iraqi Freedom. Brygada przyjęła odpowiedzialność za region Al-Mada’in[5].

Kampanie i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Kampanie[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2ND BCT, 1ST ARMORED DIVISION. [dostęp 2020-03-10]. (ang.).
  2. 1st Armored Division. [dostęp 2020-03-10]. (ang.).
  3. 2nd Brigade Combat Team, 1st Armored Division. [dostęp 2020-03-10]. (ang.).
  4. a b c d e Army Evaluation Task Force "The Iron Brigade". [dostęp 2020-03-10]. (ang.).
  5. 2nd BCT, 1st Armored Division. [dostęp 2020-03-10]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]