Aleksis Tsipras

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksis Tsipras
Alexis Tsipras Komotini cropped.jpg
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1974
Ateny
Przewodniczący Koalicji Radykalnej Lewicy
Przynależność polityczna Synaspismós
Okres urzędowania od 10 lutego 2008
Poprzednik Alekos Alavanos
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Aleksis Tsipras (gr. Αλέξης Τσίπρας, ur. 28 lipca 1974 w Atenach) – grecki polityk, lider Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA) oraz wchodzącej w jej skład partii Synaspismós od 2008. Deputowany do Parlamentu Grecji od 2009.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Aleksis Tsipras urodził się w 1974 w Atenach, gdzie ukończył inżynierię lądową na Politechnice Ateńskiej (NTUA), a następnie studia podyplomowe z zakresu planowania przestrzennego. W tym czasie wchodził w skład rady studenckiej macierzystego wydziału, a także był jego reprezentantem w senacie uczelni. W latach 1995-1997 był członkiem Rady Centralnej Narodowego Związku Studentów Grecji (EFEE). Po studiach pracował jako inżynier w sektorze budownictwa oraz opracowywał plany zagospodarowania przestrzennego dla urzędu miejskiego w Atenach[1].

W działalność polityczną zaangażował się w młodości, gdy pod koniec lat 80. wstąpił w szkole średniej w szeregi Komunistycznej Młodzieży Grecji (młodzieżówki Komunistycznej Partii Grecji) razem ze swoją późniejszą partnerką życiową Peristerą Bazianą. W maju 1999 objął funkcję sekretarza organizacji młodzieżowej partii Synaspismós, którym pozostał do marca 2003. W tym czasie aktywnie uczestniczył w wielu protestach o charakterze antyglobalistycznym i antyliberalnym[1][2].

W grudniu 2004 został wybrany w skład Centralnego Komitetu Politycznego i Sekretariatu Politycznego Synaspismós, będąc odpowiedzialnym za sprawy młodzieży i edukacji. W wyborach lokalnych w 2004 był kandydatem Koalicji Radykalnej Lewicy, w skład której wszedł również Synaspismós, do urzędu burmistrza Aten. W wyborach zajął trzecie, za kandydatami Nowej Demokracji i PASOK, zdobywając 10,5% głosów poparcia. Dzięki kampanii wyborczej jego nazwisko stało się wówczas rozpoznawalne w skali ogólnokrajowej. 10 lutego 2008 został wybrany nowym przewodniczącym Synaspismós i Koalicji Radykalnej Lewicy[1][2].

W wyborach parlamentarnych w 2009 uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Grecji, a SYRIZA pod jego przewodnictwem zdobyła łącznie 13 mandatów. Po wyborach stanął na czele klubu parlamentarnego koalicji[1].

We wcześniejszych wyborach parlamentarnych 6 maja 2012, przeprowadzonych z powodu i w czasie kryzysu gospodarczego w kraju, SYRIZA zajęła drugie miejsce i uzyskała 52 mandaty. Wzrost poparcia spowodowany był przede wszystkim sprzeciwem społeczeństwa wobec wprowadzanych kolejnych etapów planów oszczędnościowych, mających na celu stabilizację greckiej gospodarki i uchronieniem państwa przed bankructwem. SYRIZA w czasie kampanii sprzeciwiała się zbyt rygorystycznym jej zdaniem warunkom planu i zapowiadała jego rewizję. 7 maja 2012 z misji formowania rządu zrezygnował lider zwycięskiej Nowej Demokracji, Antonis Samaras, a następnego dnia prezydent Karolos Papulias powierzył to zadanie Aleksisowi Tsiprasowi. Zgodnie z prawem, w przypadku jego niepowodzenia próba sformowania rządu przypadnie liderowi trzeciej największej partii, jaką po wyborach został PASOK, a w razie i tego niepowodzenia w kraju przeprowadzone zostaną kolejne wybory[3].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Alexis Tsipras (ang.). syn.gr. [dostęp 2012-05-08].
  2. 2,0 2,1 Profile: Alexis Tsipras (ang.). scotsman.com, 8 maja 2012. [dostęp 2012-05-08].
  3. Greek election: Syriza seeks anti-austerity coalition (ang.). BBC News, 8 maja 2012. [dostęp 2012-05-08].