Allenius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Allenius
Escalona et Ślipiński, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Cucujiformia

Nadrodzina

biedronki

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Microweiseinae

Plemię

Microweiseini

Rodzaj

Allenius

Typ nomenklatoryczny

Allenius californianus Escalona et Slipinski, 2012

Alleniusrodzaj chrząszczy z rodziny biedronkowatych i podrodziny Microweiseinae. Obejmuje dwa opisane gatunki.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcze o podługowato-owalnym, wysklepionym ciele długości od 1,3 do 1,4 mm i szerokości około 0,7 mm. Ubarwienie mają żółtawe do rudawego, z jaśniejszą przednią połową przedplecza i pośrodkowymi plamami na pokrywach. Wierzch ciała jest pokryty rozproszonymi punktami i porośnięty drobnymi szczecinkami[1].

Dwukrotnie dłuższa niż szersza, spłaszczona głowa jest w spoczynku wycofana pod przedplecze. Czułki buduje dziesięć członów, z których czwarty jest dłuższy niż trzeci, piąty poprzeczny i bardzo krótki, a cztery ostatnie formują zwartą buławkę. Frontoklipeus jest wokół panewek czułkowych wykrojony, wzdłuż boków obrzeżony. Bruzdy podczułkowe nie występują. Zbudowane z około 14 dużych omatidiów oczy złożone są niewyraźnie owłosione i trzykrotnie krótsze od skroni. Żuwaczki mają szerokie mole i zredukowane prosteki. Szczęki mają pozbawione dołków palpifery i wydłużone, stożkowate człony końcowe głaszczków szczękowych. Warga dolna ma lekko trójkątny przedbródek, wąskie podbródek i bródkę, błoniasty języczek oraz wąsko odseparowane głaszczki wargowe. Wydłużona gula lekko rozszerza się ku szczytowi[1].

Przedplecze jest tak długie jak szerokie, najszersze u podstawy, pośrodku lekko przewężone, ku przodowi wyciągnięte, spłaszczone, o rozwartych kątach przednich niewydzielonych liniami od wypukłego dysku. Kształt tarczki jest trójkątny. Pokrywy są wypukłe i mają wąskie i niepełne epipleury. Skrzydła tylnej pary są wykształcone. Przedpiersie wypuszcza ku przodowi zasłaniający narządy gębowe płat, a między biodrami formuje niemal równoległoboczny wyrostek z żeberkami. Poprzeczne zapiersie ma opadające i zbliżone do bocznych brzegów linie udowe. Smukłe odnóża kończą się trójczłonowymi stopami o niezmodyfikowanych pazurkach[1].

Odwłok ma sześć widocznych na spodzie sternitów (wentrytów), z których pierwszy jest półtora raza dłuższy niż drugi i zaopatrzony w niepełne, łukowate linie udowe, pozbawiony zaś linii dodatkowych. Samiec ma niesymetrycznie Y-kształtne spiculum gastrale oraz długie i zakrzywione prącie. Samica ma zaokrągloną, zesklerotyzowaną spermatekę, zaopatrzoną w krótkie infundibulum torebkę kopulacyjną oraz trójkątne pokładełko o zredukowanych, szczytowo osadzonych gonostylikach[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj północnoamerykański. Jeden z gatunków znany jest z Idaho i Montany w Stanach Zjednoczonych, a drugi z Kalifornii Dolnej w Meksyku[1].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Do rodzaju zalicza się dwa opisane gatunki[1]:

Rodzaj i oba znane gatunki opisane zostały po raz pierwszy w 2012 roku przez Hermesa Escalonę i Adama Ślipińskiego na łamach „Systematic Entomology” w ramach rewizji podrodziny. Nazwę rodzajową nadano na cześć koleopterologa, Alberta Allena. Z analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez Escalonę i Ślipińskiego wynika zajmowanie przez Allenius w obrębie Microweiseini pozycji siostrzanej względem rodzaju Nipus[1]. Taki sam wynik uzyskany został również w 2020 roku przez Karola Szawaryna, Jaroslava Větrovca i Wiolettę Tomaszewską[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g H.E. Escalona, A. Ślipiński. Generic revision and phylogeny of Microweiseinae (Coleoptera: Coccinellidae). „Systematic entomology”. 37 (1), s. 125–171, 2012. DOI: 10.1111/j.1365-3113.2011.00601.x. 
  2. a b K. Szawaryn, J. Větrovec, W. Tomaszewska. A new tribe of the ladybird beetle subfamily Microweiseinae (Coleoptera: Coccinellidae) discovered on an island in the North Atlantic Ocean. „Insects”. 11 (367), s. 1-14, 2020. DOI: 10.3390/insects11060367.