Przejdź do zawartości

Alphomelon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alphomelon
Mason, 1981
Ilustracja
Alphomelon winniewertzae
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki

Infrarząd

owadziarki

Rodzina

męczelkowate

Podrodzina

Microgastrinae

Rodzaj

Alphomelon

Typ nomenklatoryczny

Urogaster disputabilis Ashmead, 1900

Alphomelon rhyssocerus
Alphomelon simpsonorum

Alphomelonrodzaj błonkówek z rodziny męczelkowatych i podrodziny Microgastrinae[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Głowa jest szeroka, brązowa do czarnej z kolorowymi policzkami, zwykle punktowana. Twarz odznacza się wydatnym żeberkiem pośrodkowym wybiegającym spomiędzy panewek czułkowych i sięgającym do połowy odległości między występem a nadustkiem. Jasnobrązowe do czarnych czułki mają długość taką jak ciało. Na oczach wyrastają sztywne, krótkie szczecinki. Rozmiary wszystkich przyoczek są podobne. Każda żuwaczka ma zaostrzony ząb grzbietowy i zaokrąglony ząb brzuszny[2].

Przedplecze ma pasmo nagiego oskórka błyszczące na przedzie i słabo rowkowane w tyle, bruzdę pomarszczoną, a obszar za nią punktowany i porośnięty szczecinkami. Na przedzie propleurów występują punkty i owłosione wciski, tył zaś ich jest nagi. Głębokie wciski występują na grzbietowej części epimerytów. Tarcza śródplecza jest szersza niż dłuższa, szereg dołków wyznacza bruzdę tarczkową przednią, a bruzdy tarczkowe boczne rozszerzają się ku szczytom. Na lunulach brak jest owłosienia. Powierzchnię pozatułowia cechują areole i rzeźba. Skrzydła porośnięte są włoskami. Przednia ich para nie ma areolki. Na wędzidełko składają się trzy kolce nasadowe i trzy haczyki odsiebne. Krótkie i sztywne szczecinki obecne są na różnie ubarwionych odnóżach. Stopy mają grzebykowane pazurki o od jednego do czterech kolcach. Na środku petiolusa znajduje się krótkie, rozwidlone żeberko lub płytki wcisk. Drugi z tergitów środkowych może być trapezowaty do prostokątnego. Sklerotyzacja hypopygium jest równomierna. Pokładełko zwęża się ku lekko rozszerzonemu wierzchołkowi, ma od dwóch do czterech ząbków na szczycie walwy brzusznej, a jego osłonki są równomiernie porośnięte sztywnymi szczecinkami i zdesklerotyzowane na szczycie[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owady te są parazytoidami żerujących na jednoliściennych gąsienicach motyli z podrodziny Hesperiinae w obrębie rodziny powszelatkowatych. Porażają larwy żerujące na arekowatych, bananowatych, bromeliowatych, ciborowatych, helikoniowatych, marantowatych, paciorecznikowatych, wiechlinowatych[2].

Rodzaj rozmieszczony w strefie umiarkowanej i międzyzwrotnikowej Noweg Świata, zarówno Ameryki Północnej, jak i Południowej. Największą różnorodność osiąga na południu Ameryki Centralnej i w Amazonii[2].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten wprowadzony został w 1981 roku przez Williama Richardsona Milesa Masona na łamach „Memoirs of the Entomological Society of Canada”. Gatunkiem typowym autor ów wyznaczył Urogaster disputabilis[3].

Do rodzaju zaliczane jest 19 opisanych gatunków[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Fernandez-Triana, Jose; Shaw, Mark R.; Boudreault, Caroline; Beaudin, Melanie; et al. (2020): Annotated and illustrated world checklist of Microgastrinae parasitoid wasps (Hymenoptera, Braconidae). [dostęp 2020-10-11]. (ang.).
  2. a b c d Deans, A.R.; Whitfield, J.B.; Janzen, D.H.. Taxonomy and Natural History of the Microgastrine Genus Alphomelon Mason (Hymenoptera: Braconidae). „Journal of Hymenoptera Research”. 12 (1), s. 1–41, 2003. 
  3. W.R.M. Mason. The polyphyletic nature of Apanteles Foerster (Hymenoptera: Braconidae): a phylogeny and reclassification of Microgastrinae. „Memoirs of the Entomological Society of Canada”. 115, 1981. DOI: 10.4039/entm113115fv.