Anatol Grzegorzak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anatol Grzegorzak
Data i miejsce urodzenia

10 lipca 1931
Bełz

Data i miejsce śmierci

6 sierpnia 1988
Wrocław

Profesor nauk weterynaryjnych
Specjalność: technologia przemysłowa hodowli i higieny zwierząt
Alma Mater

Wyższa Szkoła Rolnicza we Wrocławiu

Doktorat

1963

Habilitacja

1972

Profesura

1982

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Rolnicza we Wrocławiu

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 40-lecia Polski Ludowej
Grób prof. Anatola Grzegorzaka na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu

Anatol Jan Grzegorzak (ur. 10 lipca 1931 w Bełzie, zm. 6 sierpnia 1988 we Wrocławiu) – polski weterynarz, specjalista z zakresu technologii przemysłowej hodowli i higieny zwierząt, pracownik naukowy Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1950 roku ukończył szkołę średnią – Carolinum w Nysie, po czym podjął studia na Wydziale Weterynaryjnym Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, które zakończył w 1955 roku, uzyskując dyplom lekarza weterynarii.

Był uczniem i współpracownikiem prof. Mieczysława Ceny[1]. Stopień doktora nauk weterynaryjnych otrzymał w 1963 roku na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Badania metodyczne nad sprawnością wentylacji i wielkością narzutu wilgotności w zamkniętych oborach wielostanowiskowych, zaś stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie zootechniki – w 1972 roku na Wydziale Zootechnicznym Akademii Rolniczej we Wrocławiu na podstawie pracy habilitacyjnej pt. Badania nad wpływem ogrzewania chlewni na kształtowanie się mikroklimatu oraz przyrosty wagowe i zachowanie się tuczników. W 1982 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym[2].

Prodziekan Wydziału Zootechnicznego w latach 1977–1979, a od 1980 do śmierci – kierownik Katedry Zoohigieny. Był promotorem w sześciu przewodach doktorskich (m.in. Zbigniewa Dobrzańskiego i Romana Kołacza)[1].

Był znanym krajowym specjalistą w dziedzinie przemysłowych technologii produkcji zwierzęcej (drobiu, bydła trzody chlewnej), ze szczególnym uwzględnieniem ich higieny i profilaktyki. Odbył krótko- i długoterminowe staże w Jugosławii (Uniwersytet w Zagrzebiu), w NRD (Uniwersytet w Lipsku) i RFN (Uniwersytet w Bonn). Był autorem podręcznika akademickiego pt. Zoohigiena ogólna (1984) oraz ok. 130 publikacji naukowych. Wyniki swych prac prezentował na wielu zagranicznych konferencjach, m.in. w Budapeszcie, Hanowerze, Gandawie i Wiedniu[2].

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem 40-lecia PRL.

Zmarł przedwcześnie na skutek choroby, którą zakaził się w trakcie pobytu w Indiach. Został pochowany na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b NAUKI ROLNICZE. dbc.wroc.pl. [dostęp 2021-04-05].
  2. a b Muzeum – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – Profesorowie. muzeum.upwr.edu.pl. [dostęp 2021-04-05].