Antoni Wacław Stadnicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antoni Wacław Stadnicki
Antoni Wacław Michał Egidiusz Franciszek
Herb
Szreniawa bez Krzyża
Rodzina

Stadniccy herbu Szreniawa bez Krzyża

Data i miejsce urodzenia

28 września 1771
Opatów

Data i miejsce śmierci

15 sierpnia 1836
Trzcinica

Ojciec

Franciszek Stadnicki

Matka

Teresa Wężyk

Żona

Józefa Jabłonowska

Dzieci

Kazimierz
Aleksander
Władysław
Zygmunt

Antoni Wacław Michał Egidiusz Franciszek Stadnicki herbu Szreniawa bez Krzyża (ur. 28 września 1771 w Opatowie, zm. 15 sierpnia 1836 w Trzcinicy) – polski ziemianin i historyk.

Był synem Franciszka Stadnickiego i Teresy z domu Wężyk. W 1791 został członkiem komisji cywilno-wojskowej ziemi wieluńskiej. W 1792 roku został wybrany z sejmiku ziemskiego ziemi kaliskiej delegatem do króla z podziękowaniem za Ustawę Rządową 3 Maja. Po trzecim rozbiorze Polski podróżował, był m.in. w Holandii. Po powrocie osiadł początkowo w Dukli, później w Żmigrodzie zakupionym w 1801. Był członkiem założonego w 1810 w Warszawie Towarzystwa Rolniczo-Gospodarczego. W latach 1812–1819 sprawował nadzór nad dukielskim odcinkiem pocztowego traktu węgierskiego. W 1815 polecił sporządzić katalog zgromadzonej w Żmigrodzie biblioteki księgozbiór liczył 1774 tomy. Od 1800 gromadził książki, był właścicielem części zbiorów po Ewaryście Kuropatnickim, prowadził korespondencję i wymianę książek z Józefem Maksymilianem Ossolińskim. 15 listopada 1826 roku został członkiem honorowym nowo powstałego Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Prowadził badania naukowe nad średniowieczem, nad dziejami Żydów i nad dziejami ziemi podkarpackiej. Był mecenasem lwowskich czasopism naukowych Pamiętnika Lwowskiego i Pszczoły Polskiej. Od 1827 roku był posłem galicyjskiego sejmu stanowego.

Z małżeństwa zawartego w 1801 z Józefą z Jabłonowskich, córką Stanisława, starosty wiszniowskiego miał 4 synów: Kazimierza Piotra, Aleksandra, Władysława (ur. 1810) oraz Zygmunta - księdza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]