Azim Rahimov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Azim Rahimov
Азим Рахимов
sierżant sierżant
Data i miejsce urodzenia

27 lutego 1925
Buchara

Data i miejsce śmierci

17 maja 1997
Buchara

Przebieg służby
Lata służby

1943–1945

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Jednostki

2 batalion 221 pułku piechoty 77 Gwardyjskiej Dywizji Piechoty 69 Armii

Stanowiska

zastępca dowódcy plutonu

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Późniejsza praca

kierownik kołchozu

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Sławy III klasy

Azim Rahimov (ros. Азим Рахимов, ur. 27 lutego 1925 w Bucharze, zm. 17 maja 1997 tamże) – radziecki wojskowy, sierżant, Bohater Związku Radzieckiego (1945).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w tadżyckiej rodzinie robotniczej. Miał wykształcenie średnie, pracował w fabryce, w marcu 1943 został powołany do Armii Czerwonej. Od czerwca 1944 uczestniczył w wojnie z Niemcami, walczył w składzie 2 batalionu 221 Pułku Strzelców 77 Gwardyjskiej Dywizji Piechoty jako pomocnik dowódcy plutonu w stopniu sierżanta. 21 lipca 1944 w rejonie Uchańki jako jeden z pierwszych sforsował Bug, zabijając dwóch żołnierzy wroga i zdobywając karabin maszynowy. Był ranny, jednak pozostał w jednostce. Szczególnie wyróżnił się podczas operacji wiślańsko-odrzańskiej w styczniu i lutym 1945, walcząc w składzie 69 Armii 1 Frontu Białoruskiego. 14 stycznia 1945 przy przełamywaniu niemieckiej obrony zniszczył granatami dwa stanowiska ogniowe wroga, zabijając przy tym 12 niemieckich żołnierzy. Tego samego dnia w walkach o Zwoleń zniszczył granatami lufę niemieckiego cekaemu, a następnego dnia w walkach ulicznych w Zwoleniu zabił czterech snajperów i 16 niemieckich żołnierzy i oficerów oraz wziął do niewoli oficera z czterema żołnierzami. Po wojnie został zdemobilizowany, wrócił do Buchary, w 1950 ukończył szkołę partyjną przy KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, pracował jako kierownik kołchozu im. Frunzego w rejonie bucharskim.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]