Bachmanniidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bachmannia chubutensis
Dolgopol, 1941
Okres istnienia: wczesny eocen
56/47.8
56/47.8
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Podgromada

nowopłetwe

Infragromada

doskonałokostne

Nadrząd

otwartopęcherzowe

Rząd

sumokształtne

Podrząd

Diplomystoidei

Rodzina

Bachmanniidae
Azpelicueta & Cione, 2011

Rodzaj

Bachmannia
Dolgopol, 1941

Gatunek

Bachmannia chubutensis

Synonimy

Arius argentinus Dolgopol 1941

Bachmannia chubutensis jest jedynym znanym gatunkiem z kopalnej rodziny Bachmanniidae z rzędu sumokształtnych, która jest siostrzaną grupą prymitywnych sumów z rodziny Diplomystidae. Cechą wspólną (synapomorfia) Bachmanniidae i Diplomystidae jest występowanie dwóch powierzchni stawowych na przedniej części kości podniebiennej. Skamieniałości tego gatunku znaleziono w Laguna del Hunco w warstwach pochodzących z wczesnego eocenu, z argentyńskiej prowincji Chubut, od której nazwy pochodzi epitet gatunkowy. Rodzaj został nazwany na cześć niemieckiego lekarza i przyrodnika Franza Ewalda Theodora Bachmanna.

Bachmannia chubutensis żyła w okresie optimum klimatycznego wczesnego eocenu. Laguna del Hunco znajdowała się na południowej części strefy ówczesnych tropików, w wilgotnym klimacie z wyraźnymi wpływami morskimi. Aktywność wulkaniczna powodująca również uwolnieniem gazów do wód skutkowała regularnym masowym wymieraniem ryb.

Bachmannia chubutensis była małym gatunkiem suma o krępym ciele podobnym do żyjących współcześnie kirysków z rodzaju Corydoras. Prawie całkowicie zachowany holotyp ma 8 cm długości (brak płetwy ogonowej). Maksymalną standardową długość gatunku podaje się na około 12,5 cm. Głowa i przód ciała były stosunkowo wysokie. Neurokranium było silnie skostniałe. W porównaniu z najczęściej małymi zębami współczesnych sumów, zęby Bachmannia chubutensis były duże, stożkowe z szerokimi podstawami. Największe zęby były na lemieszu. Ząbkowana była również szczęka (dwa rzędy zębów), co jest prymitywna cecha sumów obecną, występującą poza również wymarłymi Hypsidoridae, również u żyjących współcześnie Diplomystidae. Płetwa grzbietowa znajdowała się między piątym a trzynastym kręgiem. Pierwszy promień płetw był krótki o trójkątnym przekroju, drugi długi z podłużnymi rowkami, za którym znajdowało się siedem miękkich promieni. Płetwa odbytowa miała dziesięć promieni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]