Bazylika św. Kamila de Lellis w Rzymie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika św. Kamila de Lellis w Rzymie
Basilica di San Camillo de Lellis
Kościół tytularny
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Rzym
Via Sallustiana 24

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Kamila de Lellis w Rzymie

Bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 22 maja 1965
Paweł VI

Wezwanie

św. Kamila de Lellis

Wspomnienie liturgiczne

14 lipca

Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Kamila de Lellis w Rzymie”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Kamila de Lellis w Rzymie”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Kamila de Lellis w Rzymie”
41°54′25,27″N 12°29′39,86″E/41,907020 12,494405
Strona internetowa

Bazylika św. Kamila de Lellis w Rzymie (wł. Basilica di San Camillo de Lellis) – rzymskokatolicki kościół tytularny w Rzymie.

Świątynia ta jest kościołem parafialnym oraz kościołem tytularnym, mającym również rangę bazyliki mniejszej[1].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Bazylika znajduje się w XVII Rione RzymuSallustiano przy Via Sallustiana 24[1]. Główne wejście do świątyni jest od Via Piemonte[2].

Patron[edytuj | edytuj kod]

Patronem świątyni jest św. Kamil de Lellis – włoski zakonnik, założyciel Zakonu Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, żyjący w latach 1550–1614.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Architekt Tullio Passarelli rozpoczął budowę w 1906 roku. Kościół został konsekrowany w 1910 roku. Opiekę nad świątynią powierzono kamilianom[2].

W dniu 22 maja 1965 roku kościół otrzymał godność bazyliki mniejszej od papieża Pawła VI[3].

Architektura i sztuka[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest trójnawowy z transeptem i półkolistą apsydą. Na końcach naw bocznych znajdują się kaplice w mniejszych absydach, które mają połowę wysokości apsydy środkowej[2].

Budowla jest z czerwonej cegły, natomiast detale architektoniczne z białego trawertynu z Tivoli[2].

W fasadzie umieszczono zostały trzy wejścia – większe środkowe prowadzące do nawy głównej i dwa mniejsze prowadzące do naw bocznych. Nad wejściem głównym umieszczono niewysoką arkadę zakończoną po obu stronach kioskami, na których leżą kamienne lwy. W tympanonie umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą Chrystusa ze św. Kamilem de Lellis i biednymi. Na pasie poniżej wyobrażono owce adorujące krzyż. Archiwolta została ozdobiona rzeźbionymi scenami biblijnymi, kapitele kolumn są rzeźbione w ornamenty roślinne, w których umieszczono zwierzęta, m.in. smoki. Pośrodku fasady znajduje się duże, rozetowe okno z ośmioma „płatkami”. Ma ono szerokie obramowanie, z którym bezpośrednio sąsiadują cztery tablice z symbolami ewangelistów (u góry orzeł, po prawej wół, po lewej lew, na dole anioł). Nad wejściami bocznymi znajdują się mniejsze rozety. Na fasadzie umieszczono dość liczne wsporniki zdobione maszkaronami[2].

Fasada bazyliki
Jeden z lwów na fasadzie


Nawa główna, nawy boczne i transept mają sklepienia krzyżowe. We wnętrzu powyżej arkad oddzielających nawę główną od bocznych biegnie fryz zdobiony płaskorzeźbami ze scenami z życia patrona bazyliki. Z kolei nad fryzem umieszczono nisze z posągami świętych. Dekorowane płaskorzeźbami są również kapitele kolumn. Witraże nawy przedstawiają dwunastu apostołów, natomiast witraże transeptu Matkę Bożą z Dzieciątkiem i Chrystusa z aniołami[2].

Witraże prezbiterium przedstawiają Chrystusa i czterech ewangelistów. W centralnej części apsydy, we wnęce będącej miniaturą bramy wejściowej, umieszczono figurę św. Kamila de Lellis, dzieło Alberto Galli z 1911 roku. W ołtarzu głównym, poniżej figury patrona bazyliki, są płaskorzeźby przedstawiające świętych znanych z uczynków miłosierdzia[2].

Widok na ścianę boczną nawy głównej
Apsyda z ołtarzem głównym


Kardynałowie prezbiterzy[edytuj | edytuj kod]

Bazylika św. Kamila de Lellis jest jednym z kościołów tytularnych nadawanych kardynałom-prezbiterom (Titulus Sancti Camilli de Lellis ad Hortos Sallustianos)[4]. Tytuł ten został ustanowiony 5 lutego 1965 roku przez papieża Pawła VI[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Parrocchia San Camillo de Lellis. Diocesi di Roma. [dostęp 2020-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-31)]. (wł.).
  2. a b c d e f g San Camillo de Lellis. Churches of Rome. [dostęp 2020-01-05]. (ang.).
  3. Basilica di San Camillo de Lellis. gcatholic.org. [dostęp 2020-01-05]. (ang.).
  4. a b Bazylika św. Kamila de Lellis w Rzymie [online], catholic-hierarchy.org [dostęp 2020-01-05] (ang.).