Beast Boy (postać fikcyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy postaci komiksowej z DC Comics. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.

Beast Boy lub Changeling (jego alter ego Garfield Mark "Gar" Logan) - fikcyjna postać (superbohater) znana z komiksów o przygodach Doom Patrol i Młodych Tytanów, wydawanych przez DC Comics. Został stworzony przez Arnolda Drake'a i Bruno Premiani, pierwszy raz zadebiutował w Doom Patrol vol 1. #99 (listopad 1965[1]). Beast Boy jest metaczłowiekiem (nadczłowiekiem), obdarzonym mocą przeobrażania się w każde zwierzę jakie ujrzy.

Znany również z różnych seriali i filmów animowanych i gier komputerowych. Pierwszy raz na srebrnym ekranie zadebiutował w serialu animowanym Młodzi Tytani (Teen Titans). W Polsce za sprawą tegoż serialu znany jest powszechnie jako Bestia.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Genezę Beast Boya po raz pierwszy przedstawiono w historii The Fantastic Origin of Beast Boy! z komiksu Doom Patrol vol. 1 #100[2]. Garfield urodził się w rodzinie genetyków. Będąc dzieckiem zaraził się od jednego ze zwierząt laboratoryjnych egzotyczną chorobą zwana Sakutia. Jego rodzicom udało się go wyleczyć, jednak efektem ubocznym podania serum były nieodwracalne zmiany w jego organizmie. Pigmentacja jego skóry i włosów zmieniły kolor na zielony, zaś jego organizm mógł odtąd przybierać formę każdego napotkanego zwierzęcia. Po śmierci jego rodziców został zaadoptowany przez małżeństwo superbohaterów - Elasti-Woman (Ritę Farr) i Mento (Steve'a Daytona) z Doom Patrol. Po zakończeniu przygody w szeregach Doom Patrol (wtedy to zyskał przezwisko Beast Boy), jego następnym zajęciem stało się aktorstwo i zaczął występować w serialu science-fiction pod tytułem "Space Trek 2022", jako kosmita (Teen Titans vol. 1 #50)[3]. W tym samym komiksie Garfield na krótko przyłącza się do drużyny Teen Titans West.

Nowy skład drużyny Tytanów zostaje sformowany w historii Where Nightmares Begin! z komiksu DC Comics Presents vol. 1 #26 (pojawiają się takie postacie jak: Starfire, Cyborg i Reven), tutaj także Gar zyskuje nowy pseudonim - Changeling[4]. Jego lekkomyślne zachowanie i ciągłe błazenady odbijały się na relacjach z resztą drużyny, w której to jego najlepszym przyjacielem stał się Cyborg. Mimo iż zazwyczaj przedstawiano tą postać jako pełnego humoru chłopaka, to w rzeczywistości jego historia była pełna dramatycznych wydarzeń. Gar ponownie musiał przeżyć śmierć rodzica, a mianowicie jego przybranej matki, Elasti-Woman, która została zamordowana (Doom Patrol vol. 1 #121[5]). Kolejnym ciosem dla niego była nieszczęśliwsza miłość do nowej członkini Nowych Tytanów - Terry. Tragicznym finałem tej miłości było wyjście na jaw jej zdrada na rzecz Deathstroke'a, a później jej śmierć (Tales of the Teen Titans Annual vol. 1 #3, będąca częścią większej historii New Teen Titans: The Judas Contract[6]). Przyszło mu się także zmierzyć z ojczymem - Mento, który popadł w szaleństwo (New Teen Titans vol. 2 #34[7]).

Po wydarzeniach z crossoveru Infinite Crisis, Garfield na krótko dołączył do reaktywowanego Doom Patrol (Teen Titans vol. 3 #34[8]), by później ponownie związać się z Tytanami (Titans vol. 2 #1[9]).

Moce i zdolności[edytuj | edytuj kod]

Beast Boy posiada moc przeobrażania się w każde zwierzę jakie pozna. Dotyczy to zarówno żyjącej obecnie fauny (np. goryl, gepard, orzeł, wąż, rekin), przedstawicieli wymarłej fauny (np. dinozaury), jak również stworzeń pochodzenia pozaziemskiego lub wywodzących się z mitologii. Przejmuje nie tylko ich wygląd, ale także masę i rozmiary, siłę, szybkość, latanie i wszystkie inne cechy jakie posiada dane zwierze. Bez względu na to w jaki rodzaj zwierzęcia się przemieni, jego skóra dalej pozostanie zielona.

Wersje alternatywne[edytuj | edytuj kod]

Beast Boy pojawił się niektórych komiksach z imprintu Elseworlds, oraz w innych seriach która przedstawiają znanych bohaterów uniwersum DC w zupełnie innych realiach i czasach:

  • W Przyjdź Królestwo (Kingdom Come) autorstwa Marka Waida i Alexa Rossa, Garfield Logan jest zdolny przemieniać się wyłącznie w mityczne stworzenia i zmienia swój dotychczasowy pseudonim na Menagerie.
  • W historii komiksowej zatytułowanej Titans Tomorrow (wydanej w magazynie Teen Titans vol. 3 #17-19), Garfield w alternatywnej przyszłości zmienił swój dotychczasowy pseudonim na Animal Man i walczył z grupą, która chciała uczynić Stany Zjednoczone państwem policyjnym. Jego wygląd w przyszłości zmienił się na bardziej brutalny. Musiał także stawić czoła, że w ciągu kilkudziesięciu lat do życia na nowo została wskrzeszona Terra, która dołączyła do jego przeciwników. Dzięki zdolności podziału komórki ameby, był wstanie duplikować swoje zwierzęce formy.

W innych mediach[edytuj | edytuj kod]

Seriale i filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

DC Animated Universe[edytuj | edytuj kod]

  • W serialu animowanym Static Shock, tworzącym DC Animated Universe (DCAU), Beast Boy zostaje wspomniany w odcinku Romeo in the Mix[10].

Teen Titans[edytuj | edytuj kod]

  • W serialu animowanym Młodzi Tytani (Teen Titans), Beast Boy (w Polsce nazywany Bestią), został przedstawiony jako zmiennokształtny członek Młodych Tytanów, Bez przerwy stara się zaimponować reszcie drużyny, która traktuje go jako niedojrzałego, lekkomyślnego i zbyt porywczego młodzieńca, a jego wkład w działalność zespołu jest rzadko doceniany. Jego najlepszym przyjacielem jest Cyborg. Z powodu swoich umiejętności przybierania najrozmaitszych form zwierzęcych, Bestia jest weganem. W premierowych odcinkach piątego sezonu zatytułowanych Homecoming, pokazano czasy, w których Bestia był członkiem Doom Patrol. W drugim sezonie (którego główny wątek fabularny bazuje na historii komiksowej The Judas Contract[11]), Bestia poznaje Terrę, w której się zakochuje. Później jego miłość do Terry zostaje wystawiona na próbę, gdyż złoczyńca Slade przeciąga ją na swoją stronę. W finałowych odcinkach tego sezonu zatytułowanych Niewyrównane rachunki (Aftershock), Bestia jest świadkiem tragicznej śmierci Terry. Wątek miłości Bestii do Terry był kontynuowany w odcinku Things Change piątego sezonu. Bestia pojawi się również w pełnometrażowym filmie animowanym Młodzi Tytani: Problem w Tokio (Teen Titans: Trouble in Tokyo). W oryginalnej wersji językowej głosu Bestii użyczył aktor Greg Cipes, natomiast w polskiej wersji językowej aktor Leszek Zduń.

Young Justice[edytuj | edytuj kod]

  • W pierwszym sezonie serialu animowanego Liga Młodych (Young Justice), pojawia się Garfield Logan, ale jeszcze bez mocy przemiany. Dopiero w drugim sezonie, noszącym nazwę Young Justice: Invasion, przedstawiono jego metaludzką formę, przypominającą małpę z chwytnym ogonem. Głosu Beast Boyowi użyczył Logan Grove.

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]