Cerkiew św. Mikołaja w Moskwie (Priesnienskij)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Mikołaja
Храм святителя Николая
7734464000
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

9/22 maja; 6/19 grudnia

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Mikołaja

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Mikołaja”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Mikołaja”
Ziemia55°45′31,2″N 37°33′59,0″E/55,758667 37,566389
Strona internetowa

Cerkiew św. Mikołajaprawosławna cerkiew w Moskwie, w rejonie Priesnienskim, w dekanacie centralnym eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsza informacja o cerkwi św. Mikołaja znajdującej się na miejscu obecnej świątyni pochodzi z 1683, jednak istniejąca świątynia jest znacznie młodsza – została wzniesiona w 1902 według projektu G. Kaisera[1]. W czasie kampanii konfiskaty kosztowności cerkiewnych władze radzieckie odebrały parafii cenne elementy wyposażenia świątyni[2]. Miejscowa parafia funkcjonowała do 1929 (lub 1928[2]), gdy cerkiew została zamknięta. Budynek zaadaptowano na dom kultury im. Pawlika Morozowa, rozbierając część dzwonnicy, usuwając kopuły i przebijając nieistniejące pierwotnie przejścia[2]. Ponowne otwarcie cerkwi miało miejsce w 1992[1], zaś regularne nabożeństwa odbywają się od 2001[2].

Główny ołtarz w świątyni poświęcony jest ikonie Matki Bożej „Życiodajne Źródło”, św. Mikołaj jest patronem jednego z ołtarzy bocznych (drugi nosi wezwanie św. Dymitra z Rostowa)[1].

Związani z cerkwią[edytuj | edytuj kod]

W latach 20. XX wieku jednym z regentów miejscowego chóru był Aleksandr Aleksandrow, późniejszy autor hymnu Związku Radzieckiego, twórca Chóru Aleksandrowa[2].

Proboszczem parafii św. Mikołajа od 2009 r. do 2016 r.[3] Wsiewołod Czaplin, pełniąc równocześnie funkcję przewodniczącego Synodalnego Wydziału ds. stosunków Kościoła i społeczeństwa[1]. Siedziba wydziału mieści się przy świątyni[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]