Chamonix-Mont-Blanc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Chamonix)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Chamonix”. Zobacz też: Chamonix – brazylijski producent samochodów.
Chamonix-Mont-Blanc
Herb
Herb gminy Chamonix-Mont-Blanc
Centrum z lotu ptaka (2007)
Centrum z lotu ptaka (2007)
Państwo  Francja
Region Rodan-Alpy
Departament Górna Sabaudia
Arrondissement Bonneville
Powierzchnia 116,88 km²
Ludność (1990)
 • liczba
 • gęstość

9701
83 os./km²
Kod pocztowy 74400
Kod INSEE 74056
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Chamonix-Mont-Blanc
Chamonix-Mont-Blanc
Ziemia 45°55′23″N 6°52′11″E/45,923056 6,869722
Strona internetowa gminy
Portal Portal Francja

Chamonix-Mont-Blanc – miejscowość turystyczna i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 9701 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 83 osoby/km² (wśród 2880 gmin regionu Rodan-Alpy Chamonix-Mont-Blanc plasuje się na 72. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 8. Gmina jest dobrze znana i lubiana przez narciarzy i alpinistów. Największą popularnością cieszy się Mont Blanc, który jest trzecim najczęściej odwiedzanym szczytem na świecie. Krajobraz w pobliżu Chamonix przypomina księżycowy. Chamonix jest czwartą co do wielkości gminą we Francji o łącznej powierzchni 245 km2.

W Chamonix w 1924 roku odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Miejscowość ta organizowała także Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1937.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Gmina Chamonix-Mont-Blanc obejmuje 16 wiosek, rozciągających się od północy na południe są to: Le Tour, Montroc, Le Planet, Argentière, Les Chosalets, Le Lavancher, Les Tines, Les Bois, Les-Praz-de-Chamonix, Chamonix-Mont-Blanc, Les Pècles, Les Mouilles, Les Barrats, Les Pélerins, Les Gaillands i Les Bossons. Położenie Chamonix wśród gór sprawia, iż w samym środku lata promienie słoneczne padają na miasto przez zaledwie 5-7 godzin dziennie.

Panorama doliny Chamonix

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Chamonix jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych we Francji. Znajduje się tam najwyższy szczyt Alp czyli Mont Blanc góra ta posiada specyficzne atuty dla alpinistów. Mark Twight opisał miasto jako " największe zagłębie śmierci sportowej na świecie", ponieważ Chamonix jest idealnym miejscem dla osób które lubią adrenalinę. Najczęściej uprawiane sporty to: wspinaczki, narciarstwo ekstremalne, paralotniarstwo, i spływy kajakowe.

Chamonix słynie ze spektakularnej kolejki linowej na szczyt Aiguille du Midi (3842 m). Wybudowana w 1955 roku, jest najwyżej położoną kolejką linową na świecie. Wraz z systemem kolejki na Pointe Helbronner (3462 m) szczyt Doliny Aosty (Włochy), można przejechać cały masyw Mont Blanc kolejką linową.

W miesiącach letnich Chamonix jest mekką dla narciarzy uprawiających Skialpinizm, idealne stoki znajdują się na północnych, zachodnich i południowo-zachodnich ścianach. Najbardziej popularne są ściany na Aiguille du Dru, specjalna trasa Frendo Spur na Aiguille du Midi i północna ściana Grandes Jorasses.

Oprócz wysokogórskich sportów letnich, Chamonix jest również idealnym miejscem dla górskiego kolarstwa ekstremalnego. Oprócz obszarów do freeride-u, jest także setki kilometrów tras, które nie są wpisane do map. Chociaż od sezonu letniego w 2008 r. kolarstwo górskie jest dozwolone jedynie na niewielkiej przestrzeni, trasy są otwierane tylko w lipcu i sierpniu.

Chamonix to najstarszy ośrodek narciarski we Francji, określany jest jako raj dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. najczęściej używanym terenem przez narciarzy jest lodowiec Vallée Blanche lodowiec ten spływa spod Mont Blanc du Tacul i Aiguille du Midi do doliny Chamonix. Są tam spektakularne trasy dla narciarzy i snowboardzistów, choć należy zachować ostrożność ze względu na szczeliny powstające na lodowcu. Poza tym dolina ma około sześć odrębnych ośrodków narciarskich. Są to: stoki na Le Brévent (krótkie, ale strome trasy wiodące do centrum miasta), La Flégère (w Les Praz), Les Planards (posiada trasy dla narciarzy początkujących i średnio zaawansowanych), Les Grands Montets (w Argentière) i Domaine de Balme (w Le Tours). Wiele z nich oferuje trudne i nie wytyczone trasy narciarskie z możliwością zjazdu do Szwajcarii.

Istnieje również ośrodek narciarski w Les Houches.

W Chamonix czasami odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

W mieście działa klub hokejowy Chamois de Chamonix, występujący w rozgrywkach Ligue Magnus.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dolina Chamonix po raz pierwszy została odkryta w 1091 roku. Na początku 13 wieku hrabia z prowincji Genevois przekazał te ziemie Benedyktynom z klasztoru St Michel de la Cluse w pobliżu Turynu. Jednak w 1786 roku mieszkańcy odkupili klasztor od kanoników z Sallanches, którzy to przeprowadzili się do klasztoru w 1519 roku.

W 1530 roku mieszkańcy uzyskanych od hrabiego prowincji Genevois przywilej gospodarcze oraz dwa jarmarki cało roczne. Dolina była często odwiedzana przez cywilnych urzędników i przez biskupów z Genewy, pierwsza wizyta zagranicznej ludności została odnotowana w 1411r. W 1606 roku przybył tam Św. Franciszek Salezy. Ale odwiedziny jakichkolwiek ludzi w ramach wypoczynku było bardzo rzadkie.

Od 1744 roku Chamonix zaczęło być odwiedzane przez ważne osoby z Wielkiej Brytanii między innymi przez, dr. Richarda Pocockego i Williama Windhama. W 1742 roku odwiedził dolinę P. Martel i kilku innych Genewskich arystokratów. w 1760 zawitał do doliny Horace-Bénédict de Saussure a parę dni później Marc Theodore Bourrit.

Rozwój turystyki rozpoczął się na początku 19 wieku doprowadziło to do powstania związku Compagnie des Guides de Chamonix w 1821 roku. Aby uzyskać dostęp do stoków górskich trzeba było oddawać składki pieniężne do owego związku. Związek ten został rozwiązany przez rząd francuski w 1892 roku, ale wydał polecenie aby każdy użytkownik posiadał dyplom wydany przez komisję Francuski związek turystyczny.

Pod koniec 19 wieku rozwój turystyczny był zdominowany przez krajowych i międzynarodowych inwestorów. Jednak lokalna społeczność nie wycofała się z turystyki i postanowiła rozkręcać własny biznes.

Gmina Chamonix skutecznie lobbowała lokalną społeczność, aby zmieniła nazwę z Chamonix na Chamonix-Mont-Blanc nazwa ta została zmieniona w 1916 roku. Po upadku monopolu, lokalna społeczności zaczęła skutecznie ingerować w rozwój Chamonix-Mont-Blanc. W 20 wieku coraz bardziej przybywało pasjonatów narciarstwa i turystyki górskiej.

W roku 1924 Chamonix-Mont-Blanc zorganizowało pierwsze w historii Zimowe igrzyska olimpijskie, po tym wydarzeniu Chamonix zyskało opinię międzynarodowego ośrodka narciarskiego.

W 1960 roku rolnictwo zostało ograniczone do minimalnej działalności. Pod koniec 20 wieku Chamonix miało już bardzo dużą bazę hotelarską z liczbą 60.000 miejsc. Obecnie kurort w Chamonix co roku odwiedza około 5 milionów turystów.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Miasto Chamonix-Mont-Blanc
Pomnik przedstawiający jednego z pierwszych zdobywców Mont Blanc J. Balmata (z lewej strony), oraz inicjatora tego wejścia H. de Saussere'a

Transport[edytuj | edytuj kod]

Drogi[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość Chamonix jest obsługiwana przez drogę krajową nr 205 zwaną "białą drogą". Istnieje także autostrada A40) która kończy się w gminie Saint-Gervais-les-Bains. Jest także Tunel Mont Blanc (Mont Blanc Tunnel) – drogowy tunel o długości 11,6 km łączący Chamonix z Courmayeur we Włoszech. Chamonix połączone jest ze Szwajcarią drogą departamentalną nr 1506. Najbliższe lotnisko znajduje się o 88 km na północ od Chamonix w Genewie.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

Chamonix jest obsługiwane przez Kolej wąskotorową na linii St Gervais-Vallorcine. Kolej ta zbudowana została 1901 roku pierwotnie koniec linii był w Chamonix. A siedem lat później linia ta została przedłużona do Vallorcine. Od Vallorcine, linia kolejowa biegnie dalej do Szwajcarii, kolej z Chamonix zatrzymuje się w Martigny. Pociąg z Vallorcine do Martigny jest znany jako Mont Blanc Express.

Kolejki linowe[edytuj | edytuj kod]

Chamonix posiada jedną z najdłuższych kolejek linowych na świecie, która łączy miasto ze szczytem Aiguille du Midi. Kolejka przechodziła już dwukrotnie modernizację w 1979 r i ponownie w 2008r. Druga kolejka linowa Planpraz wiedzie z doliny na szczyt Le Brévent. Kolejka ta jest powszechnie wykorzystywana przez narciarzy i przez lokalnych mieszkańców.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]