Cinema Hotel (Tel Awiw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hotel Cinema
מלון סינמה
Ilustracja
Hotel Cinema w Tel Awiwie
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Adres

12 Corner Dizengof Square, Tel Aviv 64373

Architekt

Jehude Mgydovic

Inwestor

Ahhistriune Danny Goldschmidt

Kondygnacje

5

Rozpoczęcie budowy

1938

Ukończenie budowy

1939

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Hotel Cinemaמלון סינמה”
Ziemia32°04′41″N 34°46′29″E/32,078056 34,774722
Strona internetowa
Pomnik w miejscu zamachu terrorystycznego na autobus linii nr 5

Hotel Cinema (hebr. מלון סינמה) – trzygwiazdkowy hotel (***) w Tel Awiwie, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Hotel jest usytuowany przy placu Dizengoff, w osiedlu Centrum Tel Awiwu w Tel Awiwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek został wybudowany w latach 1938–1939 według projektu architekta Jehude Mgydovica. Jego budowę zleciło małżeństwo Esther i Mosze Nathaniel, którzy zaplanowali utworzenie w tym miejscu kina. Początkowo nazywało się ono "Dizengoff Square Cinema", a pierwszym wyświetlonym filmem była Królewna Śnieżka.

Kino "Esther" było uznawane za jedno z lepszych w kraju, i pokazywało największe produkcje wytwórni filmowych z Hollywood, takie jak np.: Ben-Hur, Woodstock (film o Festiwalu w Woodstock), Brudny Harry i wiele innych.

W 1998 rodzina założycieli kina odsprzedała budynek z przeznaczeniem pod hotel. Przebudowę przeprowadzono pod nadzorem architekta Lew Edbilnsky’ego. W wejściowym holu zachowano projektor filmowy z dawnego Kina "Esther". Na ścianach umieszczono dawne plakaty filmowe oraz stare zdjęcia.

Zamachy terrorystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przy budynku doszło do jednego zamachu terrorystycznego zorganizowanego przez palestyńskich terrorystów-samobójców:

  • 19 października 1994 o godzinie 9 rano, terrorysta z Hamasu wysadził się w autobusie linii nr 5 w odległości około 100 metrów na północ od placu Dizengoff. Wybuch 20-kg materiału wybuchowego zabił 22 osoby i ranił 47 innych. Był to jeden z pierwszych zamachów samobójczych w Izraelu i wywołał on falę protestów. W miejscu zamachu wystawiono symboliczny pomnik z nazwiskami ofiar[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek zaprojektowano w stylu międzynarodowym, dominującym w tym okresie w Tel Awiwie. Wchodzi on w skład architektonicznego zespołu miejskiego Białego Miasta Tel Awiwu[2], który został umieszczony w 2003 na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych[3]. Został on stworzony w latach 30. XX wieku przez pochodzących z Niemiec żydowskich architektów, którzy kształcili się na uczelni artystycznej Bauhaus (powstał w niej styl architektoniczny nazywany modernizmem). Niektórzy z tych architektów, w tym Arje Szaron, przyjechali do Palestyny i przystosowali poglądy modernizmu do lokalnych warunków, tworząc w Tel Awiwie największe na świecie skupisko budynków wybudowanych w tym stylu.

Pokoje i apartamenty[edytuj | edytuj kod]

Hotel dysponuje 82 pokojami hotelowymi i apartamentami. Każdy pokój wyposażony jest w klimatyzację, automatyczną sekretarkę, czajnik do kawy/herbaty, łazienkę do użytku prywatnego, biurko, kuchenkę, lodówkę, dostęp do Internetu bezprzewodowego, telefon z linią bezpośrednią i telewizję kablową.

Hotel świadczy dodatkowe usługi w zakresie: bezpłatnych śniadań, personelu wielojęzycznego, pomocy medycznej, opieki nad dziećmi, pomocy w organizowaniu wycieczek, pralni, sejfu w recepcji i transportu z lotniska. Dla ułatwienia komunikacji w budynku jest winda[4].

Inne udogodnienia[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się tutaj sala konferencyjna z zapleczem do obsługi zorganizowanych grup. W hotelu jest kantor, restauracja, kawiarnia, klub nocny, gabinet kosmetyczny, sauną i siłownia (fitness).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eli Senor: Pozostaje linia 5. [w:] YnetNews [on-line]. [dostęp 2010-03-31]. (hebr.).
  2. Andrew Humphreys, Neil Tilbury: Praktyczny przewodnik: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Optimus Pascal, 2000. ISBN 83-87696-88-9. (pol.).
  3. UNESCO: The White City of Tel Aviv. [dostęp 2009-10-16]. (ang.).
  4. Cinema Hotel - Tel Aviv. [w:] Hotels.com [on-line]. [dostęp 2010-04-19]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]