Dorota Masłowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Lolek01 (dyskusja | edycje) o 01:14, 4 cze 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{imię i nazwisko}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt={{{alt grafiki}}}|{{{opis grafiki}}}]]
{{{opis grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

{{{data urodzenia}}}
{{{miejsce urodzenia}}}

Data i miejsce śmierci

{{{data śmierci}}}
{{{miejsce śmierci}}}

podpis
Odznaczenia
{{{odznaczenia}}}

Dorota Masłowska (ur. 3 lipca 1983 w Wejherowie) – polska pisarka.

Życie i twórczość

Dorota Masłowska dorastała w Wejherowie. Zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, następnie przeniosła się do Warszawy, aby studiować kulturoznawstwo. Jej pierwsza książka, Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, reklamowana jako "pierwsza polska powieść dresiarska", spotkała się z bardzo przychylnymi recenzjami Jerzego Pilcha i Marcina Świetlickiego i stała się bestsellerem wydawniczym (ponad 120 tysięcy sprzedanych egzemplarzy), wywołała też jednak wiele kontrowersji. Wojna... przyniosła autorce Paszport Polityki w kategorii literatura za "oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego" oraz nominację do nagrody literackiej Nike. Powieść została przetłumaczona na wiele języków europejskich (francuskiPolococtail Party, włoskiPrendi tutto, niemieckiSchneeweiß und Russenrot, angielski (USA) – Snow White and Russian Red; brytyjski tytuł tego samego przekładu: White and Red, hiszpańskiBlanco nieve, rojo Rusia, czeskiČervená a bílá, węgierskiLengyel-ruszki háború a fehér-piros lobogó alatt, niderlandzkiSneeuwwit en Russisch Rood, rosyjski - Polsko-russkaja vojna pod belo-krasnym flagom, słowacki - Sneh a krv).

W 2005 ukazała się druga powieść Masłowskiej, Paw królowej, która znowu podzieliła krytyków. Zarzucano jej, że kipi cynizmem, epatuje brzydotą i głupotą, zraża agresywnym językiem, brakiem spójnej fabuły (Wprost), pisano też jednak, że nowa powieść nie gorzej jest napisana niż tamta, stara. I równie desperacka, i równie jadowita (Tygodnik Powszechny). Paw Królowej napisany jest rymowaną prozą stylizowaną na piosenkę hip-hopową, w której Masłowska naśladuje i parodiuje współczesną polszczyznę. Podobnie jak Wojna... Paw królowej zawiera bardzo krytyczny obraz współczesnej polskiej rzeczywistości. Książka otrzymała nagrodę literacką Nike za 2006 r.

Dorota Masłowska, Galeria Raster, Warszawa, 21 maja 2005

W 2006 Masłowska opublikowała swój debiutancki dramat, Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, który został zaprezentowany publiczności w formie próby czytanej w TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości).

Masłowska pisała felietony do "Przekroju", publikowane pod tytułem "Dziennik z krainy pazłotka", oraz recenzje książek do "Wysokich Obcasów" (dodatek do "Gazety Wyborczej"). Od początków swojej twórczości współpracowała też z magazynem "Lampa". Obecnie mieszka na warszawskiej Pradze, co opisuje w Pawiu królowej.

Wpływ

Twórczością Masłowskiej mieli, według opinii krytyki, inspirować się pisarze młodego pokolenia: Agnieszka Drotkiewicz oraz kolega Masłowskiej ze studiów, Mirosław Nahacz.

Obie powieści Masłowskiej były kilkukrotnie przenoszone na scenę. Spektakle na podstawie Wojny polsko-ruskiej zrealizowali Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2003, Teatr Wybrzeże w Gdańsku), Paweł Niczewski (2005, Piwnica przy Krypcie w Szczecinie), natomiast adaptacje Pawia królowej wyreżyserowali: Łukasz Kos (2006, spektakl dyplomowy studentów łódzkiej Filmówki), Jacek Papis (2006, Teatr Wytwórnia w Warszawie) i Krzysztof Jaworski (2006, Teatr Ludowy w Krakowie). Adaptację filmową Wojny polsko-ruskiej według scenariusza autorki przygotowuje Jan Jakub Kolski.

Dorota Masłowska, Galeria Raster, Warszawa, 21 maja 2005

Nagrody

  • Nagroda miesięcznika "Twój Styl" w konkursie Dzienniki Polek
  • Paszport Polityki 2002
  • Nagroda "Złote Pióro Sopotu"
  • Nominacja do Nagrody Nike za 2002 r. (za książkę Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną) i wygrana w plebiscycie czytelników.
  • Nominacja do Nagrody Pegaza w kategorii "Literatura"[1] za powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną".
  • Nagroda Nike za 2006 r. (za książkę Paw królowej)

Publikacje

Linki zewnętrzne