Drobniczka jednodniówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Drobniczka jednodniówka
Heterandria formosa[1]
Girard, 1859
(samica)
(samica)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Infragromada doskonałokostne
Rząd karpieńcokształtne
Rodzina piękniczkowate
Podrodzina Poeciliinae
Rodzaj Heterandria
Gatunek drobniczka jednodniówka
Portal Portal Zoologia

Drobniczka jednodniówka[2][3], drobniczka[4][5] (Heterandria formosa) – gatunek żyworodnej ryby z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). Pochodzi ze wschodnich stanów USA – z niewielkich zbiorników Karoliny i Florydy.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany po raz pierwszy przez Agassiza w 1855[6]. Opis ten nie spełniał jednak wymogów formalnych stawianych opisom nowych taksonów. Pełne dane opublikował w 1859 Girard[7] i to on jest uznawany za autora naukowej nazwy gatunku[8].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Tułów brunatno-żółty, przez cały tułów pośrodku przebiega czarny pasek, przez który przechodzi 8–10 czarnych pionowych kresek. Płetwa ogonowa, grzbietowa i płetwy piersiowe przezroczyste. Na płetwie grzbietowej mała czarna plamka obrzeżona na czerwono. Oczy białe z czarnymi tęczówkami. Samiec osiąga do 2 cm długości i jest szczuplejszy od samicy, pierwsze promienie płetwy odbytowej ma przekształcone w długie gonopodium. Samica osiąga do 3,5 cm długości, jest bardziej krępa, na przezroczystej płetwie odbytowej ma czarną plamkę.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wody słodkie i słonawe od Karoliny Północnej po Florydę.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Po kilkutygodniowej ciąży z jaj rozwijających się w ciele samicy przez 5 do 17 dni rodzi się od 1 do maksymalnie 10–25 małych drobniczek, po 3–4 dziennie. Młode są dość duże i żywią się planktonem. Dzięki takiej strategii zwiększają się szanse potomstwa na przeżycie w środowisku naturalnym.

Woda[edytuj | edytuj kod]

Woda średnio twarda, pH ok. 7. Najczęściej jest wymieniana temperatura 20–26 °C – w skrajnych przypadkach od 10 do 36 °C.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Ryba wszystkożerna. W środowisku naturalnym chętnie je larwy komarów – z tego powodu używana do zwalczania plagi komarów. Z tej racji angielska nazwa tej ryby to Mosquito Fish. Ponadto zjada glony, preferuje również pokarm roślinny suchy.

Przypisy

  1. Heterandria formosa w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik Mały słownik zoologiczny, Ryby, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973
  3. Ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, seria: Mały słownik zoologiczny.
  4. Stanislav Frank: Wielki atlas ryb. Przekład: Henryk Szelęgiewicz. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1974.
  5. Zygmunt Lorec, Drobniczka, AKWARIUM (Nr 27)3/75
  6. Agassiz, L. (1855) Remarks on Dr. B. Dowler's paper "Discovery of viviparous fish in Louisiana.". American Journal of Science and Arts (Series 2) 19: 133-136.
  7. Girard, C. F. (1859) Ichthyological notices. Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia 11: 56-68.
  8. William N. Eschmeyer & R. Fricke (red.): Catalog of Fishes electronic version (9 September 2009) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 10 stycznia 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, seria: Mały słownik zoologiczny.
  • Kahl Wally, Kahl Burkard, Vogt Dieter: Atlas ryb akwariowych. Warszawa: Delta W-Z, 2000. ISBN 83-7175-260-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]