Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy/Archiwum 9

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Brakuje linku do Commons. Eurohunter (dyskusja) 17:34, 27 kwi 2015 (CEST)

Załatwione Blackfish (dyskusja) 20:38, 27 kwi 2015 (CEST)

Cześć. W artykule Granica Czechosłowacji z Niemcami Zachodnimi jest problem w infoboksie – są Niemcy a powinno być Republika Federalna Niemiec (1949–1990). --Gungir1983 (dyskusja) 12:48, 6 maj 2015 (CEST)

Zrobione Blackfish (dyskusja) 14:30, 6 maj 2015 (CEST)

W przypadku zespołów muzycznych szablon generuje automatycznie nagłówek album … grupy …. Jednak o ile nie mylę się, stosowanym (preferowanym?) w polskojęzycznej Wikipedii pojęciem jest zespół (muzyczny). Czy można ten nagłówek zmienić? Z góry dziękuję za odpowiedź / akcję. Michał G. Badura (dyskusja) 23:17, 14 maj 2015 (CEST)

Poza tym, czy nie byłoby lepiej zastąpić parametr długość np. parametrem czas trwania? Michał G. Badura (dyskusja) 23:28, 14 maj 2015 (CEST)
grupy …” – tego nie ma w tym szablonie, to jest w {{Album muzyczny infobox/dopełniacz}} – zmieniłam, jak coś to można to odkręcić w 5 sekund ;). „Stosowanym (preferowanym?)” – o ile się nie mylę, to ta „preferencja” została wprowadzona kiedyś (niedawno) przez jedną lub dosyć małe grono osób i tak to już zostawiono ;). SpiderMum (dyskusja) 09:59, 15 maj 2015 (CEST)

ta edycja - Czy ktoś mógłby uprzejmie to sprawdzić i ewentualnie poprawić, bo np. tutaj nagle wyskoczył mi obowiązkowy parametr "elekt" w boksie. Z góry dzięki! Powerek38 (dyskusja) 18:54, 25 maj 2015 (CEST)

IMO ten parametr jest zbędny w infoboksie. W praktyce dotyczy on bodajże dwóch wywołań i ma zastosowanie na 2 miesiące raz na pięć lat (nie biorąc pod uwagę krótszych kadencji i reelekcji) w przypadku jednego oraz ze 3 miesiące na trzy lata w przypadku drugiego (przy takich samych zastrzeżeniach). Są to sytuacje na tyle nietypowe, że powinny być raczej opisane w treści artykułu. ~malarz pl PISZ 21:05, 25 maj 2015 (CEST)
Niepotrzebnie poprawiałem, ale przynajmniej na czas tej dyskusji przed usunięciem nie będzie błędu. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:13, 25 maj 2015 (CEST)

W końcu powróciłem do szablonów polskich jednostek administracyjnych. Po zastanowieniu stwierdziłem, że będą dwa szablony (przynajmniej do czasu przeniesienia większości danych na WD) i trzeba w końcu to uporządkować. Pierwszym z nich będzie {{województwo infobox}}. Właściwie jestem gotowy do botowania ale mam kilka rzeczy do ustalenia:

  • co zrobić z parametrami "nazwa łacińska" i "sentencja" z Województwo I RP infobox?
  • które szablonu ustalić jako wariantowe (tzn, nie muszą pojawiać się jako puste w wywołaniu).
  • ustawić botem odpowiednie wartości parametru "wariant państwa" (PRL, 2RP, ...)

Dodatkowo dobrze by było aby ktoś przejrzał nazwy parametrów i zgłosił sugestie zmian. ~malarz pl PISZ 11:33, 28 maj 2015 (CEST)

Dodam jeszcze info o dotychczasowych:

~malarz pl PISZ 11:40, 28 maj 2015 (CEST)

Uważam, że nie jest najlepszym pomysłem na siłę ujednolicanie wszystkiego. Wywołania nowego szablonu dla województw I RP są tego najlepszym przykładem. Nie powinno być "położenie na mapie Polski" tylko "położenie na mapie Rzeczypospolitej". Flaga i chorągiew to nie jest to samo. Bardzo nieszczęśliwym jest też sformułowanie "data likwidacji" - jednostki te formalnie nigdy nie zostały zlikwidowane, przestały istnieć po zaborach ale tylko de facto. Szczególnie kuriozalnie wygląda to w przypadku 3 województw inflanckich, które przestały funkcjonować w 1620 r., lecz formalnie zostały zlikwidowane dopiero w 1660 r. W przypadku województwa mścisławskiego brak podziału na powiaty został całkowicie pominięty. Pominięte zostały również miejsca sejmików, nie zawsze były to stolice województw. Dla ziemi sanockiej i chełmskiej szablon województwa w ogóle nie powinien być użyty. Dziwny jest również zapis "województwo nowogródzkie/- województwo -", który w większości przypadków jest "tylko" nieestetyczny, jednakże w przypadku księstw żmudzkiego i warmińskiego wprowadza już w błąd, gdyż jednostki te nie miały statusu województw. Mapy województw z XVII w. ni jak nie pasują do sekcji "szczegółowy podział administracyjny". Taka rubryka jest przeznaczona na konturówki z podziałem na powiaty (które przy odrobinie czasu kiedyś zrobię). To tylko najpoważniejsze mankamenty nowego szablonu. Wobec powyższego proszę o wstrzymanie się z botowaniem i głębokie ponowne przemyślenie projektowanych zmian. Postaram się również ustosunkować do wywołań dla pozostałych okresów, gdzie również widziałem błędy. Poznaniak odpowiedz 16:13, 30 maj 2015 (CEST)
Bez przesady z tą głębokością przemyśleń. Celem abstrakcyjnego infoboksu jest skrótowe przedstawienie najważniejszych informacji szczegółowo opisanych w artykule. Opisane mankamenty nomenklaturowe to drobiazgi, które zapewne da się uwzględnić w ostatecznej implementacji. Zwykły czytelnik (np. ja) i tak nie będzie widział różnicy między XVII wiecznym, a obecnym województwem. Nawet się zdziwi, że to zupełnie inne byty, bo przecież się tak samo nazywają. Niestety ale społeczeństwo się amerykanizuje. I właśnie dlatego moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłby jeszcze wyższy poziom abstrakcji, który przez wstawianie jednego i tego samego infoboksu byłby bardziej odporny na grube błędy, jakie się mogą pojawić, niż gdy w obecnym rozwiązaniu zastosowany zostanie jego nieodpowiedni wariant. No ale to jeszcze nie teraz, chociaż mam nadzieję, że wraz z rozwojem Wikidanych, kiedyś taki stan nastąpi. Paweł Ziemian (dyskusja) 18:56, 30 maj 2015 (CEST)
Patrzysz na zagadnienie tylko pod względem technicznym, zupełnie ignorując kwestie merytoryczne, gdyż jak sam piszesz zupełnie nie rozumiesz tematu. Wybacz, ale żywię jednak nadzieję, iż większość czytelników nie wykazuje aż tak wielkiej ignorancji uznając, że województwo istniejące w XVII wieku jest tym samym z obecnym. Jeżeli naprawdę nie widzisz różnic potwierdza to tylko mój postulat aby jeszcze raz bardzo głęboko przemyśleć proponowane zmiany. Przecież zawsze możemy sprowadzić infoboxy do takiego poziomu abstrakcji, że wstawimy tylko mapkę i podpiszemy jednostka administracyjna aby nie wprowadzać niepotrzebny, zbyt obciążających mózg rozróżnień jednostek, ale przecież nie o to chyba chodzi. Ponadto próbując zbudować jeden infobox uwzględniający wszelkie możliwe warianty tworzy się potworki, których normalny użytkownik nie będzie umiał wstawić. Wracając jednak do proponowanego szablonu całkowicie niezrozumiałym jest również przeniesienie mapki lokalizacyjnej na koniec szablonu. Jest to jedna z najistotniejszych informacji a szczególnie w przypadku współczesnych jednostek oznacza, iż będzie widoczna dopiero na 2-3 ekranie. Szczególnym kuriozum jest podawanie liczby "miast na prawach powiatu" dla jednostek z II RP. Pojęcie to zostało wprowadzone w 1999 r. i oznacza tyle, że miasto takie nie jest powiatem, natomiast przed wojną i później do 1975 r. istniały powiaty miejskie. Poznaniak odpowiedz 21:46, 30 maj 2015 (CEST)
No może trochę przesadziłem z tą ignorancją. Jednak odniosłem wrażenie, że Twoja wypowiedź strasznie wyolbrzymia problemy. Cóż, błędy się zdarzają i może byłoby prościej zrobić zwykłe syntetyczne zestawienie w formie punktów lub tabelki. Trochę wiary w techniczne możliwości. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:37, 30 maj 2015 (CEST)

Łatki - Plik

Utworzyłem kiedyś techniczną kategorię Kategoria:Łatki - Plik, która zawiera strony z infoboksami gdzie w polu odpowiedzialnym za grafikę jest wstawiony plik w postaci pełnej ilustracji zamiast, zgodnie ze standardem, gołej nazwy pliku na commons. Obecnie kategoria zawiera ponad 16000 elementów, więc chyba najwyższy czas zająć się jej sprzątaniem. Odpowiednia metoda „łatająca” zaimplementowana w {{#invoke:Łatki|Plik}} jest umieszczona w poniższych szablonach:

Szablon Parametr Liczba linkujących Liczba zgłoszeń Uwagi
{{Władca kraju infobox}} grafika
herb grafika
sygnatura grafika
3990 ? zrobiłem błąd i liczyłem parametry (2515) a nie szablony
{{Polityk infobox}} grafika
podpis
18969 8306
{{Partia polityczna infobox}} logo 1271 299
{{Broń palna infobox}} grafika 1097 709
{{Ekonomista infobox}} grafika 183 87
{{Piłkarz infobox}} zdjęcie 33157 125
{{Siatkarz infobox}} image 2847 1055
{{Konsola gier wideo infobox}} grafika 77 64
{{Medalista infobox}} grafika 28582 3399
{{Rozgrywki w piłce nożnej infobox}} logo 3250 25
{{Rozgrywki w piłce siatkowej infobox}} logo 60 0 dziwne, że bot nic nie znalazł
Z uwagi na brak wywołań z niepustym parametrem logo, usunąłem łatę z szablonu. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:28, 29 maj 2015 (CEST)
{{Rozgrywki puchar w piłce siatkowej infobox}} logo 55 0 jak wyżej
{{Osoba publiczna infobox}} grafika 242 109
{{Artysta muzyczny infobox}} zdjęcie 10037 16 jeszcze to było w kategorii, ale pewnie w przestrzeni wikipedystów

Pewnie nie wszystko na raz, ale dyskusję można zacząć co jeszcze przy okazji botowania można zrobić, i który szablon wziąć jako pierwszy pod obróbkę. W zasadzie brakuje jeszcze faktycznej statystyki ile jest do poprawienia, ale to uzupełnię wkrótce jak nauczę bota przygotowania takiego raportu. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:05, 26 maj 2015 (CEST) Uzupełniłem tabelkę Paweł Ziemian (dyskusja) 23:45, 28 maj 2015 (CEST)

Tak prawdę mówiąc, to nie wiem, czy to botowanie jest bardzo konieczne, ja to ręcznie sprzątam przy okazji, ale w zasadzie to działa w obu wersjach, więc nie wiem, czy nie szkoda na to kilkudziesięciu tysięcy edycji bota. Powerek38 (dyskusja) 23:12, 26 maj 2015 (CEST)
Skoro kategoria łatek jest typu „problemy” to pomyślałem sobie, że lepiej by było utrzymywać jej zawartość w okolicy zera artykułów. Ponadto została specjalnie utworzona dla bota. Ręcznie to sobie można ją czyścić ja będzie miała co najwyżej kilkanaście artykułów. Po wyczyszczeniu będzie można „uprościć” kod szablonu infoboksu. Chociaż jak teraz @malarz pl zaprojektował {{infobox grafika}} to może faktycznie zbędne. Jednak jak ktoś by chciał coś przerabiać w jednym z powyższych infoboksów to ja się mogę zaoferować z pomocą. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:32, 27 maj 2015 (CEST)

Od kilku lat mam w brudnopisie {{piłkarz infobox}}. Zastanawiam się też na nowym ogólnym {{sportowiec infobox}} (kilka pomysłów mam w głowie, ale nie próbowałem jeszcze wyprodukować odpowiedniego szablonu). Warto by było też opracować jakiś ogólny szablon do rozgrywek zespołowych (na liście są chyba dwa siatkarskie), ale tutaj nie mam nawet pomysłu jak to zacząć. W obu przypadkach dobrze by było aby takie szablony były spójne z {{klub sportowy infobox}} jeżeli chodzi o listę dyscyplin. Chwilowo się zajmę (po roku) infoboksami polskich jednostek administracyjnych. Potem będę mógł wrócić do sportowca. ~malarz pl PISZ 11:38, 28 maj 2015 (CEST)

Faktycznie rozgrywek jest więcej. Nawet było takie DNU, ale zostało specjalnie potrzeby integracji :-). Może zrobię jakieś zestawienie jak kiedyś z szablonami cytowania i coś z tego wyjdzie. Jednak będzie zapewne potrzebne merytoryczne wsparcie sportowych specjalistów. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:29, 30 maj 2015 (CEST)
Jeśli ktoś lubi czytać numerki to raport statystyczny z niepustych parametrów w różnych szablonach jest w moim brudnopisie. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:05, 31 maj 2015 (CEST)

Należy uprościć link do strony internetowej, tak aby był on wyświetlany jako "Strona internetowa", i poprawić infoboksy w artykułach. Eurohunter (dyskusja) 21:15, 31 maj 2015 (CEST)

TO niestety wymaga przebotowania. Musi chwilkę poczekać. ~malarz pl PISZ 11:50, 6 cze 2015 (CEST)
A co tam jest więcej do przerobienia oprócz grafiki? Paweł Ziemian (dyskusja) 14:06, 6 cze 2015 (CEST)

Dodałem raporcik statystyczny z listą używanych parametrów. Paweł Ziemian (dyskusja) 14:23, 6 cze 2015 (CEST)

Jakiś czas temu anonsowałem ten szablon. W związku z problemami z wstawianiem grafik na bazie WD i zbędnym podpisem zamierzam wprowadzić ten szablon do użytku w {{artysta muzyczny infobox}}. Ze względu na możliwe funkcje szablonu trzeba będzie podzielić go na kilka wariantów. Nie wiem jak je nazwać. Poniżej tabelka z funkcjami (wiersze) i wariantami (kolumny):

funkcjonalność wariant 1 wariant 2 wariant 3 wariant 4
grafika lokalna T T T
poprawa złego parametru: [[Plik:cośtam.jpg|300px]] zamiast cośtam.jpg T T T
grafika z WD T T T
to co robi {{Wikidata image}} T
inne obrazki WD niż P18 T T
podpis pod grafiką T T T T
podpis nad grafiką T T T
proponowana nazwa {{infobox grafika}} / {{infobox główna grafika}} {{infobox grafika}} / {{infobox dodatkowa grafika}} {{infobox Wikidane grafika}} {{infobox lokalna grafika}}

Praznaczenie:

  1. wariant 1 - główny obrazek w infoboksie na czas przejściowy (można podać lokalnie)
  2. wariant 2 - inny obrazek na czas przejściowy (np plan miejscowości, plan podziału administracyjnego)
  3. wariant 3 - uniwersalny wariant dla grafik z WD
  4. wariant 4 - uniwersalny wariant dla grafik wskazywanych lokalnie

Moje główne pytanie brzmi: jak powinny nazywać się te szablony. Pytanie dodatkowe: czy wszystkie wymyślone powyżej warianty są potrzebne (przejściowo / docelowo). ~malarz pl PISZ 17:13, 7 maj 2015 (CEST)

Sorki, że tak późno odpowiadam, ale czy nie da się zrobić jednego szablonu z bogatszą liczbą parametrów która pozwoli określić jaką funkcję od niego oczekujemy? Jeśli chcemy grafikę lokalną przekazujemy parametr z wywołania infoboksu. Jeśli nie chcemy WD podajemy wd=nie zamiast numeru cechy lub niczego dla P18 itd. itp. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:20, 26 maj 2015 (CEST)
Można jeden, ale IMO warto przygotować kilka alternatywnych aby zmniejszyć liczbę if'ów. Ten już przygotowany {{infobox grafika}} już jest niebanalny. Zbytnie skomplikowanie szablonu (jak {{infobox mapa lokalizacyjna}} tylko utrudnia jego zmiany. ~malarz pl PISZ 22:45, 26 maj 2015 (CEST)
To może przepisać go w całości jako moduł, czyli na przykład zredukować kod do {{#invoke:infobox|grafika}}. Tam się łatwo „ifuje”, odczytuje WD z filtrowaniem i obróbką danych, obcina i analizuje teksty. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:58, 26 maj 2015 (CEST)
To generalnie nie jest zły pomysł. Postaram się za kilka dni wszystkie rzeczy spisać z jakimś wiekszym komentarzem. ~malarz pl PISZ 11:26, 28 maj 2015 (CEST)
  • Zacząłem tworzyć skrypt implementujący {{infobox grafika}}. Nowa implementacja szablonu jest w Wikipedysta:Paweł Ziemian/szablon, a funkcji w {{#invoke:Brudnopis/Paweł Ziemian/test|Grafika}}. Jeśli chodzi o obecną „referencyjną” implementację chciałem zapytać, czy intencją {{#invoke:string|replace}} dla {{{alt grafiki}}} i {{{opis grafiki}}} było ich ewentualne wyciągnięcie z parametru {{{grafika}}} jeśli byłby przekazany [[Plik:...]]? To chyba nie jest jeszcze używane, i chyba będzie łatwiej to odczytać w module bezpośrednio z parametru {{{grafika}}}. Jeszcze tego do końca nie testowałem ale mam taką koncepcję, że brak parametru {{{grafika}}} w wywołaniu oznacza, że szablon ładuje tylko grafikę z Wikidanych. Wikidane można wyłączyć podając wd=nie, lub wybrać inną cechę wd=P###. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:06, 5 cze 2015 (CEST)
  • Zacząłem tworzyć również drugi wariant wywołania, w którym szablon infoboksu (w brudnopisie) odwołuje się bezpośrednio do modułu, natomiast parametry wywołania to w ogólności nastawy określające jego działanie opisane w powyższej tabelce z kolumny „funkcjonalność”. Przekazuje się w nich na przykład nazwy parametrów z danymi w wywołaniu infoboksu. Można by się teraz zastanowić, którą metodę rozwijać. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:07, 7 cze 2015 (CEST)

Opis parametrów mojego niedoszłego szablonu:

  • grafika - nazwa pliku (szablon powinien załatwiać inne wywołania - patrz funkcja grafika w {{#invoke:infoboksy}})
  • opis grafiki - podpis (pod) obrazkiem - używane tylko dla podanej z palca {{{grafika}}}, z opisu (jak go wstawiam jako ostatni parametr do [[Plik: ... ]] to wycinam z niego wszystkie linki
  • rozmiar grafiki - wielkość grafiki (szablon przyjmuje pewne wartości spełniające warunek: 240x300px <= 240x240px <= 120x100px - patrz funkcja grafika_rozmiar; nad wartościami krańcowymi można podyskutować)
  • pole - standardowe "pole" w szablonach z serii infobox ...
  • wiersz - standardowy "wiersz" w szablonach z serii infobox ...
  • cecha - jeżeli inna niż P18 (można się zastanowić, czy w przypadku pustej nie robić tylko grafik podanych w wywołaniu; to jest odpowiednich zaproponowanego parametru wd, ja bym dał cecha dla zgodności z {{infobox Wikidane}})

Parametry, które można wstawić tylko w szablonie infoboksu

  • alt grafiki - alt dla grafiki, wycinam z niego linki
  • maksymalny rozmiar - maksymalny rozmiar grafiki jaki dopuści szablon
  • minimalny rozmiar - minimalny rozmiar grafiki jaki dopuści szablon

IMO nowa funkcja powinna być w {{#invoke:Infoboksy}} i chyba najlepiej by było aby przyjmowała jedynie jawnie podane parametry w wywołaniu #invoke. To ułatwi póxniejsze poprawianie infoboksów. Dodatkowo szablon generuje (powinien) kategorie:

  • gdy {{{grafika}}} nie jest nazwą pliku (tzw. łatki)
  • jak {{Wikidata image}} (z możliwością wyłączenia z poziomu szablonu infoboksu)

To tyle na pierwszy raz. Twojego kodu jeszcze nie analizowałem. ~malarz pl PISZ 16:06, 16 cze 2015 (CEST)

  • Trochę poprawiłem kod drugiego wariantu:
    • parametry określające nazwy pól w infoboksie z opcjami grafiki
      1. {{{grafika}}} - nazwa parametru z nazwą pliku, domyślnie grafika lub jeśli pusty to ładowanie grafik tylko z Wikidanych
      2. {{{opis nad}}} - nazwa parametru z opisem nad grafiką, domyślnie nieużywany
      3. {{{opis pod}}} - nazwa parametru z opisem pod grafiką, domyślnie opis grafiki jeśli używany jest domyślny lub niepusty {{{grafika}}}
      4. {{{rozmiar}}} - nazwa parametru z rozmiarem obrazka, domyślnie pusty czyli nieużywany
      5. {{{alt}}} - nazwa parametru z alternatywnym opisem, domyślnie używany jest {{{opis pod}}} ale jeśli podany jest pusty to oznacza, że tekst alternatywny nie jest generowany
    • parametry sterujące trybem wyświetlania i działania szablonu
      1. {{{cecha}}} - nazwa cechy dla ładowania grafiki z Wikidanych, domyślnie P18 lub jeśli pusty to ładowanie tylko lokalnych grafik
      2. {{{kategorie}}} - tak/nie - opcja włączania wyłączania generowania kategorii {{Wikidata image}}, domyślnie tak jeśli włączona grafika lokalna, cecha = P18 i strona jest w przestrzeni głównej, lub nie w przeciwnym razie
      3. {{{maksymalny rozmiar}}} - domyślnie 240x300px, składnia jak rozmiar w Plik: (tu bym sugerował 240x240px, większy można podać jawnie)
      4. {{{minimalny rozmiar}}} - domyślnie 120x100px, składnia jak rozmiar w Plik:
      5. {{{wiersz}}} - standardowy
      6. {{{pole}}} - standardowy
    • pozostałe uwagi
      1. „łatkowe” kategorie są zawsze generowane
      2. opis i „alt” w Plik: są zawsze odlinkowywane
      3. jeśli {{{rozmiar}}} nie jest używany to domyślnie przyjmowany jest {{{maksymalny rozmiar}}}
      4. zastanawiam się nad opcjonalnym parametrem {{{colspan}}} (domyślnie 2) dla ewentualnego przypadku nietypowego infoboksu
      5. jeszcze nie przymierzałem się do czytania opisów i „altów” bezpośrednio z grafiki zapisanej jako Plik:, nie wiem czy to robić, skoro staramy się takich wywołań unikać
      6. z niektórymi cechami można stowarzyszyć automatyczny opis np. flaga→link do artykułu o fladze, herb→link do artykułu o herbie
      7. czy tryb wywołania „na golasa”, czyli tylko zwracany Plik: z opisem bez tabelkowej otoczki miałby jakieś uzasadnienie? można by to połączyć z sugerowanym wyżej parametrem {{{colspan}}}

To tyle z mojej strony. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:51, 16 cze 2015 (CEST)

Brakuje parametru dla Commons. Eurohunter (dyskusja) 23:39, 29 cze 2015 (CEST)

Zrobione~malarz pl PISZ 00:04, 30 cze 2015 (CEST)

Chciałem zacząć używać tego boksu w VE, ale mam wrażenie, że problem jest jednak w kodzie samego szablonu, do którego wolę się nie dotykać. Czy ktoś mógłby sprawić, żeby obowiązkowymi parametrami były tylko te cztery: nazwa, instytucja, państwo, liczba mandatów, a reszta opcjonalna? Bo teraz chyba wszystkie są obowiązkowe, przynajmniej w VE tak wychodzi (zob. okręg wyborczy Canberra). Z góry dzięki! Powerek38 (dyskusja) 19:57, 9 lip 2015 (CEST)

Ok, chyba udało mi się dostosować we własnym zakresie dokumentację VE do tego, co jest w kodzie boksu. Powerek38 (dyskusja) 12:08, 10 lip 2015 (CEST) Załatwione

@Felis domestica, @malarz pl W związku ze zgłoszeniem chciałem się podjąć zadania naprawy parametru {{{grafika}}}. Jednak wymaga to operacji przebotowania wywołań. Wstępnie proces rozpocząłem tworząc tymczasowy brudnopis infoboksu i zrobiłem porównanie starego z nowym. Zgłaszam teraz pod dyskusję z pytaniem co jeszcze można tutaj botem ulepszyć. No i przy okazji jeśli znacie to zawołajcie kogoś z branży do tej dyskusji.

Z mojej strony taka dygresja, że niektóre pola infoboksu ({{{napęd}}}, {{{uzbrojenie}}}, czasami {{{zasięg}}}) są dość mocno opisowe i może lepiej by było je umieścić nie obok opisu lecz pod opisem nagłówkowym. Paweł Ziemian (dyskusja) 00:14, 4 sie 2015 (CEST)

Wszedłem na stronę artykułu Wojciech Jaruzelski i widać, że infobox "Polityk" jest rozjechany. Próbowałem go trochę edytować, aby znaleźć przyczynę i wydaje się, że chodzi o błędne działanie parametrów: 6 funkcja, 6 partia, 6 od, 6 do, 6 poprzednik i 6 następca. W każdym razie - po usunięciu tych parametrów lub zamiany indeksu na inny (np. na 9 funkcja, itd.), szablon wyświetla się prawidłowo.

Mogę prosić o zweryfikowanie tego? Dandys (dyskusja) 21:16, 6 sie 2015 (CEST)

[1] Załatwione Paweł Ziemian (dyskusja) 21:46, 6 sie 2015 (CEST)

infoboksy WWE

Ostatnio powstały dwa infoboksy:

Czy są potrzebna jako dwa oddzielne szablony - mam wątpliwości, ale nie uznałem za celowe zgłoszenie ich do poczekalni. Zmieniłem ich nazwy na obecne (była na modłę en.wiki infobox ...') oraz zmieniłem ich wygląd. Aby dostosować je do standardu należy jeszcze zmienić nazwy parametrów, ale nie wiem co zrobić z parametrami:

  • "Promocja_(federacja)" zmieniłbym na "federacja"
  • "Brand(y)" - nie wiem jak to zmienić
  • wszystkie nazwy parametrów dotyczącej chronologii - po pierwsze czy potrzebne (IMO lepsze są navboksy), po drugie jak je najlepiej nazwać

Czekam na wszelkie propozycje aby raz ustalić komplet nazw parametrów i za jednym razem poprawić wszystkie wywołania. Autorem szablonów jest @Wybielacz, więc niniejszym zapraszam go do tej dyskusji. ~malarz pl PISZ 20:53, 6 lip 2015 (CEST)

Według mnie, dwa infoboxy są potrzebne, gdyż w każdym z nich są prezentowane trochę inne informacje - w tym od cyklu gal podaje się skrótowe informacje o cyklu gal (np. znane typy walk, motta czy pierwsza i ostatnia gala), a w drugim podaje się konkretne informacje o danej gali (data, frekfencja itd.).
"Promocja_(federacja)" można zmienić na "Promocja", zaś "Brand(y)" na "Brandy", ewentualnie "Rostery" (chociaż preferuję używanie wrestlingowego słowniczka, gdzie Brandy lepiej pasuje).
Co do navboxów, to jeszcze nie miałem przyjemności ich użyć, bo pierwsze co mi wpadło przy tworzeniu infoboxu to chronologia. Jeśli faktycznie jest lepszy (a liczę na podobny efekt do tego co jest, z tym że dalej po poprawce jest zepsute - starczy wejść do artykułu o WrestleManii 1 :) ), to śmiało można podmienić, bo aktualnie do 15 lipca jestem na wyjeździe i trudno jest mi cokolwiek poedytować.
Chciałem tylko podkreślić, że artykuły i szablony tworzę przy wzorowaniu się z en.wiki - tak, robię "kopiuj-wklej" tłumacząc owe artykuły, bo są według mnie bardzo dobrze napisane, więc je sobie tłumaczę, piszę artykuł i wrzucam na pl.wiki. Dlatego też mocno wzorowałem się na infoboxach z tamtąd, bo są ładne i funkcjonalne. Nie jestem weteranem wikipedi'owym, ale jako czytelnik en.wiki (w 99% artykułów o wrestlingu), sam chciałem i chcę napisać (przepisać?) mnóstwo artykułów, bo na polskiej wiki są mocno nieaktualne i cierpi się na ich brak.
Dzięki za zrozumienie, pomoc i odpowiedzi i liczę na owocną współpracę. :) --Wybielacz (dyskusja) 23:51, 6 lip 2015 (CEST)

Mam prośbę o sprawdzenie (bo może napotkane przeze mnie błędy były jednostkowe i wynikały z czegoś innego): czy w tym boksie nazwa miasta staje się automatycznie kodem mapy, tak jak jest w {{Dzielnica infobox}}? Jeśli nie, uprzejmie prosiłbym o wprowadzenie takiej zmiany, na dłuższą metę to ułatwi lepsze dopasowanie mapek do wywołań. Powerek38 (dyskusja) 15:23, 7 sie 2015 (CEST)

Zmiany w infoboksach chemicznych

Ze zgłoszenia w zadaniach dla botów:

W wikiprojekcie ustaliliśmy pewne zmiany w infoboksach chemicznych, m.in. połączenie trzech infoboksów w jeden ([2] i poprzednie na tej samej stronie). Chodzi o {{Związek chemiczny infobox}}, {{Polimer infobox}} i {{Grupa chemiczna infobox}}.

Bardzo potrzebny jest ktoś (@Malarz_pl?), kto by pomógł ogarnąć to od strony botowania. Ogólnie większość zmian w samym {{Związek chemiczny infobox}} dostępna jest tu i tu. Przygotowałem również jako taką stronę, jak by to miało wyglądać docelowo w kodzie: klik. W razie potrzeby przygotuję wszystkie informacje potrzebne do zmiany w formie w jakiej będzie to konieczne. Docelowy infobox jest już w przestrzeni szablon: {{Związek chemiczny infobox}}. Wostr (dyskusja) 16:00, 17 sie 2015 (CEST)

Wstępnie zaproponowałem podzielenie zadania na 3 etapy, dla każdego infoboksu oddzielny. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:24, 21 sie 2015 (CEST)

Postaram się za kilka dni odnieść do propozycji. Z ZdB się wycofałem jak chcesz to zrobić. ~malarz pl PISZ 16:16, 24 sie 2015 (CEST)
@malarz pl jeszcze na Twojej stronie wisi takie zgłoszenie sprzed lat. Nie wiem czy jeszcze aktualne, więc tak tylko przypominam. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:58, 25 sie 2015 (CEST)
Tamto już na pewno nie aktualne. Muszę w końcu posprzątać moją stronę :-) ~malarz pl PISZ 20:48, 25 sie 2015 (CEST)

Etap 1. Szablon:Związek chemiczny infobox

@Wostr Czy botowanie po 1. (związek chemiczny infobox) uwaga 4 dotyczy tylko dokładnie tej wymienionej listy parametrów, czy to jest tylko przykład par parametrów? Bota nie zaboli jeśli sprawdzi pod tym kątem wszystkie możliwe, nawet te nie wymienione na przykład 2. rww warunki niestandardowe → 2. rww źródło albo tsb warunki niestandardowe → tsb źródło. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:26, 21 sie 2015 (CEST)

Bot może sprawdzić wszystkie parametry xx warunki niestandardowe. Ja dałem chyba tylko te, w których może wystąpić taki przypadek (bo np. tsb warunki niestandardowe zostały dodane bardzo niedawno, a ten problem dotyczy parametrów, które istniały przed dodaniem parametrów xx źródło). Aczkolwiek jeżeli nie ma problemu, to nie zaszkodzi, aby sprawdzić wszystko. Ważne jest to, że do przeniesienia kwalifikują się tylko te przypadki, w których w parametrze warunki niestandardowe są tylko przypisy bez czegoś innego (bo czasem są przypadki, w których dodana jest tam jakaś informacja dodatkowa potwierdzona przypisem, a tego nie można przenieść).
Przy okazji pomyślałem sobie, że bot mógłby również usunąć (niestety niedawno dodawane) parametry rok z szablonów {{CAS}} w tym infoboksie (bo już zdążyliśmy jednak zmienić linkowanie na narzędzie Magnusa) i ew. dodać ten szablon dla związków w Kategoria:Numer CAS podany bez użycia szablonu (chyba że dałoby radę załatwić to wyrażeniem regularnym, aby dodać ten szablon dla każdego numeru CAS w tym parametrze (czasem jest tam nawet koło 5 numerów i jeśli jakieś są bez szablonu, to ta kategoria ich nie łapie)). Wostr (dyskusja) 21:38, 21 sie 2015 (CEST)
@Wostr Uruchomiłem bota i zrobiłem pierwsze demo. Indeks znajduje się w Wikipedysta:Paweł Ziemian/Związek chemiczny infobox. Widzę, że nowe wywołanie zawiera czasami pomniejszone grafiki. To coś musi zależeć od kodu infoboksu. {{CAS}} jest pozbawiony roku albo uzupełniony. Na stronie Wikipedysta:Paweł Ziemian/Związek chemiczny infobox/20 jest Podofilotoksyna, w której można zaobserwować przykład działania uwagi nr 4. Demonstracja zawiera po dwa wywołania indoboksów. Lewy jest oryginalnym kodem z artykułu, prawy to postać po botowaniu. Dodatkowo jest umieszczony opis czynności wykonanych przez bota. Niestety z uwagi na ogromną liczbę szablonów używanych w wywołaniu infoboksu musiałem ograniczyć liczbę przykładów do 5 na stronę. Paweł Ziemian (dyskusja) 13:47, 22 sie 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian Rozmiary grafik są regulowane przez opcjonalne parametry rozmiar X. grafiki i w niektórych nowych wywołaniach bot wstawił takie puste parametry (a jeśli parametr jest, tyle że pusty, to i tak rozmiar będzie inny niż domyślny). Uwagi: pochodne ? powinny być zawsze zmienione na pochodne, nigdy nie usunięte (nawet jeśli puste) → chyba tak jest, ale nie nie wiem, czy zawsze (a opis zmiany sugeruje usunięcie); bot dodaje pusty parametr postać GHS (niepotrzebnie, a generuje dodawanie ukrytych kategorii). Działanie uwagi nr 4 widziałem chyba na 6 przykładach i wygląda ok. Ale jest jeszcze jedna rzecz, o której najwyraźniej zapomniałem (a medycy mogą mieć potem do mnie pretensje ;-) ) – jeśli jest uzupełniony, któryś z parametrów:
|ATC                        = 
|legalność w Polsce         = 
|stosowanie w ciąży         = 
|działanie                  = 
|procent wchłaniania        = 
|biodostępność              = 
|okres półtrwania           = 
|wiązanie z białkami osocza = 
|metabolizm                 = 
|wydalanie                  = 
|drogi podawania            = 
|objętość dystrybucji       = 
to nie usuwać żadnego z nich z kodu. Wostr (dyskusja) 16:29, 22 sie 2015 (CEST)
PS Na Wikipedysta:Paweł_Ziemian/Związek_chemiczny_infobox/31 jest przypadek nadtlenku acetonu, gdzie w artykule są trzy infoboksy. Nie wiem, jak to wyjdzie przy botowaniu, więc można pominąć takie przypadki (Kategoria:Hasła chemiczne z dwoma infoboksami), bo i tak trzeba będzie albo ręcznie podzielić artykuły, albo zmieścić wszystko w jednym. Wostr (dyskusja) 16:52, 22 sie 2015 (CEST)
Poprawiłem bota i przykłady. PS. Mi liczba infoboksów większa od 1 nie przeszkadza. Bot łyka wszystkie szablony jakie znajdzie. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:52, 22 sie 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian OK, więc moją uwagę odnośnie kilku infoboksów można pominąć. Kilka raczej pytań niż uwag: 3/Dwutlenek węgla zawartość parametru układ krystalograficzny przeniesiona do nowej linii (nic nie zmienia w wyglądzie, ale nie wiem, czy nie jest to jakiś szerszy problem, który gdzieś spowoduje jakiś błąd); z tego co widzę każdy parametr wygląda w kodzie tak:
| objętość dystrybucji
jednak WP:SK (przynajmniej u mnie), poprawia to dodając spację na początku. Poza tym wszystko wygląda ok. Wostr (dyskusja) 20:32, 22 sie 2015 (CEST)
@Wostr Poprawiłem układ krystalograficzny, zabrakło spacji po = w definicji pełnego szablonu do generowania infoboksu, który mój bot traktuje jako podawanie wartości parametru od nowej linii. Niestety nie dorobiłem jeszcze do niego dodawania spacji przed |. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:06, 22 sie 2015 (CEST)
  • Nauczyłem bota akceptować spacje przed znaczkiem potoku „|”. Lista zawiera 504 parametry. Można by teraz ustalić na jaką domyślną szerokość formatować nazwy parametrów infoboksu. Ja w demonstracji, jeszcze bez pierwszej spacji, poszerzyłem go o 4 pozycje aby zmieścić najdłuższą nazwę parametru:
| nazwa                          = 
| 1. grafika                     = 
...
| 10. stan skupienia w podanej g = 
...
| 2. temperatura depolimeryzacji = 
...
Jednak można go zwęzić co spowoduje, że te najdłuższe się wyłamią z szeregu, ale one jako opcjonalne za często się nie pojawią. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:18, 22 sie 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian Właśnie sam nie wiem, czy zmniejszać liczbę tych spacji, czy nie. W sumie 4 spacje to nie jest jakieś duże wydłużenie tych parametrów, choć te najdłuższe będą w praktyce stosowane w pojedynczych przypadkach (jeśli w ogóle, bo jest ich 10 na zapas) na jakieś 3,5 tysiąca. Wydaje mi się, że można w sumie skrócić ich długość, tak aby mieściły się wszystkie parametry podstawowe, bo być może na mniejszych ekranach te kilka spacji będzie robiło różnicę. W każdym razie powiadamiam @Michał Sobkowski, @Chrumps, @KamilK7 w razie, gdyby była to dla Was istotna kwestia. Wostr (dyskusja) 03:58, 23 sie 2015 (CEST)

Zrobione Paweł Ziemian (dyskusja) 15:46, 29 sie 2015 (CEST)

  • Dzięki wielkie! Wszystko wygląda dobrze w kodzie. Wostr (dyskusja) 14:19, 30 sie 2015 (CEST)
    Z następnymi dwoma jeszcze chwilę poczekam. Może @malarz pl będzie miał coś do dodania. Obiecywał, że w parę dni się wypowie. Chociaż pewnie czas początku roku szkolnego ku temu nie sprzyja. Zresztą dosłownie tuż po tym zadaniu zrobiłem lekką refaktoryzację w kodzie bota, dosłownie pierdółkę z wydzieleniem jakiegoś kodu do nowej klasy (internal class Sandbox) bo mnie znudziło jego kopiowanie między klasami, że lepiej jak i tak wszystko jeszcze raz sprawdzę czy działa. Paweł Ziemian (dyskusja) 15:36, 30 sie 2015 (CEST)

Etap 2. Szablon:Polimer infobox

Kolejność pól w Wikipedysta:Wostr/botowanie jest inna niż zadeklarowana na pełnej liście

Polimer infobox Związek chemiczny infobox (wszystko)
 |numer CAS                   = 
 |PubChem                     = 
 |DrugBank                    = 
 |monomery                    = 
 |struktura meru              = 
 |monomery                   = 
 |struktura meru             = 
 |SMILES                     = 
 |numer CAS                  = 
 |PubChem                    = 
 |DrugBank                   = 

Czy to zamierzone? Paweł Ziemian (dyskusja) 20:46, 24 sie 2015 (CEST)

@Wostr Pilotażowy przebieg bota dostępny w Wikipedysta:Paweł Ziemian/Polimer infobox. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:23, 24 sie 2015 (CEST)
Drugi przypadek jest prawidłowy (czyli kolejność taka, jak w kodzie infoboksu; SMILES w tym przypadku jako opcjonalny, bo i tak nigdy nie powinien być uzupełniony w przypadku polimerów). Musiałem się pomylić przy kopiowaniu i zmienianiu starego wywołania, bo tam chyba było coś inaczej. Wostr (dyskusja) 23:33, 24 sie 2015 (CEST)
Zrobione Paweł Ziemian (dyskusja) 16:12, 6 wrz 2015 (CEST)

Etap 3. Szablon:Grupa chemiczna infobox

Kolejność pól w Wikipedysta:Wostr/botowanie jest inna niż zadeklarowana na pełnej liście

Grupa chemiczna infobox Związek chemiczny infobox (wszystko)
 |numer CAS                  = 
 |PubChem                    = 
 |SMILES                     = 
 |SMILES                     = 
 |numer CAS                  = 
 |PubChem                    = 

Czy to zamierzone? Paweł Ziemian (dyskusja) 20:49, 24 sie 2015 (CEST)

@Wostr Pilotażowy przebieg bota dostępny w Wikipedysta:Paweł Ziemian/Grupa chemiczna infobox. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:24, 24 sie 2015 (CEST)
Jw. poza komentarzem o SMILES. Te przykładowe wywołania w obu przypadkach przejrzę jutro z rana. Wostr (dyskusja) 23:33, 24 sie 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian Wywołania dla polimeru i grupy wyglądają ok. Ew. przy polimerze można by było zwiększyć o jeden liczbę spacji przed = (aby zmieściła się temperatura depolimeryzacji). Wostr (dyskusja) 11:11, 25 sie 2015 (CEST)
Zrobione Paweł Ziemian (dyskusja) 16:12, 6 wrz 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian O! Super! Serdecznie dziękuję :-) Mam nadzieję, że jakiekolwiek kolejne botowanie będzie już na infoboks zintegrowany z WD. Dzięki raz jeszcze! Wostr (dyskusja) 16:32, 6 wrz 2015 (CEST)

Rabin infobox

Mógłby ktoś wstawić parametr "Odznaczenia" jako opcjonalny do tego szablonu? Sam próbowałem, ale mi nie wyszło. Jakub Kaja () 18:28, 8 wrz 2015 (CEST)

Zrobione @Jakubkaja zobacz teraz. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:12, 8 wrz 2015 (CEST)
Super. A art. Leon Klenicki działa. Dzięki. Jakub Kaja () 20:33, 8 wrz 2015 (CEST)

Dwie uwagi, na przykładzie Więzienie Landsberg:

  1. Jest jakiś dziwny i chyba zbędny, a obowiązkowy parametr "Lokalizacja". Czy można coś z nim zrobić?
  2. Czy możliwe jest wywołanie grafiki bez prefiksu "Plik"?

Z góry dzięki. Powerek38 (dyskusja) 20:48, 7 wrz 2015 (CEST)

Wygląda na to, że Lokalizacja jest „obrazkiem-mapą” wyświetlaną jeśli w wywołaniu infoboksu nie ma współrzędnych, czyli teoretycznie nie ma mapy lokalizacyjnej. Nie jest to obecnie prawdą, gdyż współrzędne mogą być zasysane z Wikidanych. W takim przypadku wyświetla się zarówno obrazek mapy jak i mapa lokalizacyjna. Natomiast prefiks „Plik:” poprawiłem. W sumie to można się zastanowić nad przebotowaniem wszystkich wywołań, bo niektóre parametry nie trzymają standardów vide wspomniana Lokalizacja lub rok_powstania. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:15, 7 wrz 2015 (CEST)
I przerobiłem tę nieudokumentowaną lokalizację na opcjonalną. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:33, 7 wrz 2015 (CEST)

Należy usunąć parametr "krajurodzenia", ponieważ służy on do podawania szablonów z flagą. "miastourodzenia" powinno być zmodyfikowane, tak jak to jest z innymi infoboksami. Podobnie z Szablon:Piłkarz infobox i Szablon:Siatkarz infobox. Eurohunter (dyskusja) 15:04, 29 wrz 2015 (CEST)

Parametr "miejsce zamieszkania" do usunięcia. Eurohunter (dyskusja) 15:15, 29 wrz 2015 (CEST)

Słusznie piszesz. Jak pomożesz przedyskutować zmiany to od kilku lat czeka {{piłkarz infobox}} do przebotowania. Wtedy był wielki opór wikiprojektu piłkarskiego. ~malarz pl PISZ 22:53, 29 wrz 2015 (CEST)

@WTM zgłosił mi problem z grafiką, który był poruszany wcześniej. Zrobiłem więc raport z wywołań i stwierdzam, że rozsądniej byłoby wywalić oba parametry logo i screenshot zastępując je przez grafika i opis grafiki. Uważam, że zrzut ekranu to jakiś przerost formy nad treścią i można by go wyrzucić, zwłaszcza gdy jest logo. Czasami jednak logo jest błędnie podane jako screenshot. Natomiast sam zrzut może stanowić problem prawny [4]. Oprócz grafiki bardzo często w wywołaniu figuruje parametr komercyjna ustawiony najczęściej na „tak” lub „nie”. Ja mogę zaoferować swojego bota w celu przepisania szablonu. Chciałbym zebrać jeszcze jakieś propozycje zmian, czyli zawołać osoby @Eurohunter, @Blackfish, @Doctore, @The Polish, @Kenraiz, które się w tamtejszych wątkach wypowiedziały. Paweł Ziemian (dyskusja) 18:44, 27 wrz 2015 (CEST)

Zrzut ekranu wg mnie powinien być umieszczany w treści, a infoboks to zdjęcia na logo, lub portret w przypadku biogramu. To czy zdjęcie jest legalne czy nie proponuję zostawić dla Commons. Eurohunter (dyskusja) 18:55, 27 wrz 2015 (CEST)
 Za, Doctore→∞ 21:44, 27 wrz 2015 (CEST)
  • Uaktualniłem raporcik o adres, w którym też nie ma porządku, oraz o proponowane wartości dla grafika i opis grafiki. Dodatkowo musiałem wyłączyć linkowanie chomikuj.pl bo jest na zakazanej liście antyspamowej. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:57, 27 wrz 2015 (CEST)
  • Zrzut ekranu może być tylko problemem bo większość tych zrzutów jest chroniona przez prawa autorskie, i nie można takich grafik wstawiać na Commons. Zrzut ekranu wydłuża niepotrzebnie infobox, wiec proponuje usunąć ten parametr i dodać generalne pole |grafika=. Co do parametru |adres=, powinien on być podany w najkrótszej możliwej formie, np. http://pl.wikipedia.org/ a nie [http://pl.wikipedia.org/ Strona główna] czy coś podobnego. --The Polish (query) 13:17, 28 wrz 2015 (CEST)
  • Jeszcze słowo o adresach. W przypadku stron z podaną datą zamknięcia podany link ma wartość jedynie historyczną, więc chyba lepiej wyglądałby zapis „http://pl.wikipedia.org/” zamiast „http://pl.wikipedia.org/”. Jednak bazowanie na samej dacie wydaje się niepewne. Wyobrażam sobie sytuację, że serwis miał datę zamknięcia, lecz został na przykład po roku reaktywowany przez nowego właściciela. Na bank może więc w infoboksie znaleźć się data zamknięcia z odsyłaczem do uwagi. Przydało by się jakieś jawne pole status z przynajmniej trzema wartościami: niedostępny, nieaktualizowany, aktywny. Lub coś w ten deseń. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:04, 28 wrz 2015 (CEST)
  • Utworzyłem Szablon:Strona WWW infobox jako brudnopis do zaprojektowania nowego wyglądu i parametrów. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:43, 29 wrz 2015 (CEST)
  • Proponowałbym zmienić nazwę parametru |miejsce w Alexa.com= na coś łatwiejszego, np. |alexa= lub |miejsce w Alexa=. --The Polish (query) 22:13, 29 wrz 2015 (CEST)
  • Naniosłem dwie kosmetyczne poprawki techniczne. Alexa bym nie ruszał. Natomiast warunek status==zamknięty zamienił bym na warunek "niepusta" data zamknięcia. Nie wiem tylko czy jest to możliwe. ~malarz pl PISZ 22:20, 29 wrz 2015 (CEST)
  • Chyba pominę w botowaniu Chomikuj.pl. Filtr antyspamowy nie pozwala na jego edycję. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:18, 30 wrz 2015 (CEST)
  • Co robić jeśli w polu adres jest więcej niż jeden URL? Redukcja do jednego botem nie wchodzi w rachubę. Taką operację można zrobić tylko ręcznie. Ostatecznie bot może zostawić tak jak jest, co z resztą obecnie robi dla różnych nierozpoznanych pól, a szablon to łaskawie akceptuje. Paweł Ziemian (dyskusja) 00:23, 6 paź 2015 (CEST)
    • Widziałem takie przypadki gdy były strona oryginalna i wersja polska. W takim przypadku moim zdaniem główny (międzynarodowy) adres do infoboksu, polski do LZ. Inne przypadki trzeba przedyskutować oddzielnie, ale chyba zawsze ten główniejszy do boksu. Być może czasami można z jednego z adresów zrezygnować. ~malarz pl PISZ 08:06, 6 paź 2015 (CEST)
  • Proponuję usunąć z infoboksu język programowania. Użyty jest tylko w Facebook i Diaspora (sieć społecznościowa). Jeśli jest w tym coś encyklopedycznego, to należałoby to opisać lub wspomnieć w treści artykułu. Jeśli ma pozostać, to z drugiej strony dorzuciłbym slogan i/lub motto. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:17, 7 paź 2015 (CEST)
  • Lista wszystkich „nieropoznanych” parametrów przez bota:
nierozpoznany:slogan = 
nierozpoznany:adres IP = 
nierozpoznany:prezes = 
nierozpoznany:język programowania = 
nierozpoznany:motto = 
nierozpoznany:bieżący status = 
nierozpoznany:status = 
nierozpoznany:opis = 
nierozpoznany:siedziba = 
nierozpoznany:screenshot = 
nierozpoznany:mail = 
nierozpoznany:uruchomienie = 
nierozpoznany:licencja = 
nierozpoznany:developer = 
nierozpoznany:latest release version = 
nierozpoznany:latest release date = 
nierozpoznany:wymagania = 
nierozpoznany:wydawca = 
nierozpoznany:redaktor naczelny = 
nierozpoznany:logo = 
nierozpoznany:logocaption = 
nierozpoznany:założyciele = 
nierozpoznany:inne = 
Część z nich istnieje w brudnopisach. więc nic nie będę usuwał. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:29, 14 paź 2015 (CEST)
Śmiało usuwaj wszystko z listy Wikipedysta:Paweł Ziemian/Strona WWW infobox#Nierozpoznane parametry. Jednemu właśnie zmieniłem nazwę (założyciele na autor). Zaraz się przyjrzę reszcie. Usunąłem (twoja propozycja) z /temp {{{język programowania}}} oraz zamieniłem {{{adres}}} na {{{www}}}. Wydaje mi się, że utrzymanie tej nazwy parametru, która występuje w większości boxów może ułatwić sprawę poprawnego jej uzupełniania. Dokonałem też kilku zmian kosmetycznych. ~malarz pl PISZ 20:47, 14 paź 2015 (CEST)
Przejrzałem i poprawiłem jeszcze kilka nierozpoznanych oraz kilka ostrzeżeń. Wydaje mi się, że opisy grafik wydobyte z wywołań plików jeżeli zawierają słowo "logo/Logo" należy ujednolicić do "logo" ew "logo serwisu". Można też w tych sytuacjach zostawić opis pusty. To co jest w zestawieniu jest czasami dziwne. ~malarz pl PISZ 21:15, 14 paź 2015 (CEST)
Czy zapuścić jeszcze jeden jałowy przebieg demonstracyjny z uwzględnionymi poprawkami? Nie będzie w nim już sekcji z nierozpoznanymi parametrami, bo takowe będą już usunięte (tj. może być, kwestia parametru gdzieś w kodzie true lub false). Mój bot tę sekcję tworzy na ostatnim etapie, którym jest formatowanie wyniku, po wszystkich przekształceniach słownika z parametrami dla szablonu. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:05, 14 paź 2015 (CEST)
  • Może zostawić te:
nierozpoznany:slogan = 
nierozpoznany:motto = 
nierozpoznany:język programowania = 
Paweł Ziemian (dyskusja) 22:10, 14 paź 2015 (CEST)
Wygenerowałem ostatnie demo i botuję z wycinaniem wszystkich nierozpoznanych parametrów. Paweł Ziemian (dyskusja) 15:56, 15 paź 2015 (CEST)
Zajrzałem ponownie i IMO jest ok. ~malarz pl PISZ 16:01, 15 paź 2015 (CEST)

Po botowaniu zostały strony do przejrzenia: Tuba.fm, WikiLeaks, Bankier.pl, Bing, Odnoklassniki.ru, Payback (program lojalnościowy), ERepublik, NaTemat.pl, Imgur. I pewnie jakieś drobne poprawki redakcyjne się jeszcze znajdą. Tutaj Załatwione. Paweł Ziemian (dyskusja) 16:20, 15 paź 2015 (CEST) (aktualizacja Paweł Ziemian (dyskusja) 18:41, 15 paź 2015 (CEST))

SPARQL

Zastanawiam się czy nie zaimplementować JavaScript do takich zapytań:

PREFIX wikibase: <http://wikiba.se/ontology#>
PREFIX wd: <http://www.wikidata.org/entity/> 
PREFIX wdt: <http://www.wikidata.org/prop/direct/>

SELECT DISTINCT ?country ?countryLabel WHERE {
  ?country wdt:P37 wd:Q809 . # find Polish official language
  { ?country wdt:P31/wdt:P279* wd:Q7275 } UNION { ?country wdt:P31/wdt:P279* wd:Q484652 } # in state or international organization
  SERVICE wikibase:label {
     bd:serviceParam wikibase:language "pl" .
   }
}

Być może taka forma będzie docelowo zaimplementowana jako definiowane zapytania z interfejsem od czytania wyników w Lua. Przy czym odbiór wyników takiego zapytania jest bardziej skomplikowany bo zamiast listy odfiltrowanych elementów mamy całą tablicę. W zaprezentowanym przykładzie są tylko dwie kolumny, ale może ich być więcej. Wymagany więc będzie również szablon, który przyjmie na siebie wszystkie pozycje z wiersza i zamieni je na oczekiwany tekst do wyświetlenia. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:50, 26 paź 2015 (CET)

Poprzednia dyskusja: Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy/Archiwum 9#Szablon:Województwo infobox

Poprzednio zacząłem dyskusję i nie miałem czasu nawet odpowiedzieć. Teraz wracam i ponownie zapraszam do dyskusji @Poznaniak, @Paweł Ziemian.

Nowy szablon: {{województwo infobox}}

Dodam jeszcze info o dotychczasowych + przykłady botowania na nowe:

Kolejno odniosę się do wyszczególnionych tam uwag merytorycznych:

  • Nie powinno być "położenie na mapie Polski" tylko "położenie na mapie Rzeczypospolitej" Zrobione
  • Flaga i chorągiew to nie jest to samo. Zrobione
  • Bardzo nieszczęśliwym jest też sformułowanie "data likwidacji" - jednostki te formalnie nigdy nie zostały zlikwidowane, przestały istnieć po zaborach ale tylko de facto. Szczególnie kuriozalnie wygląda to w przypadku 3 województw inflanckich, które przestały funkcjonować w 1620 r., lecz formalnie zostały zlikwidowane dopiero w 1660 r. Zrobione
    usunąłem to z botowania. Pozostały lata istnienia (w nagłówkach) i data powstania
  • W przypadku województwa mścisławskiego brak podziału na powiaty został całkowicie pominięty. Zrobione
    dobrze, że zwróciłeś na to uwagę, mój bot domyślnie usuwa informacje typu brak, b/d
  • Pominięte zostały również miejsca sejmików, nie zawsze były to stolice województw. Zrobione
    a tu powiem szczerze nie wiem dlaczego to mi umknęło. w każdym razie jest już ok
  • Dla ziemi sanockiej i chełmskiej szablon województwa w ogóle nie powinien być użyty.
    zgadzam się, ale zobacz co jest teraz w hasłach Ziemia sanocka i Ziemia chełmska. Trzeba się zastanowić co za szablon w tych hasłach umieścić. Może to być {{jednostka administracyjna infobox}} albo nowy, który zamierzam przygotować dla wszystkich polskich jednostek administracyjnych mniejszych od województwa: powiatów, gromad, gmin, osiedli. W tej dyskusji pominąłbym na razie szablony w tych artykułach, choć bot w zestawieniach będzie je umieszczał
  • Dziwny jest również zapis "województwo nowogródzkie/- województwo -", który w większości przypadków jest "tylko" nieestetyczny, jednakże w przypadku księstw żmudzkiego i warmińskiego wprowadza już w błąd, gdyż jednostki te nie miały statusu województw.
    można go zastąpić zapisem "nowogrodzkie/- województwo -"/. Można go też zmienić, ale akurat odniesienie do artykułu co to jest za jednostka (a do tego służy to określenie pomiędzy minusami) jest IMO przydatne.
  • Mapy województw z XVII w. ni jak nie pasują do sekcji "szczegółowy podział administracyjny". Taka rubryka jest przeznaczona na konturówki z podziałem na powiaty (które przy odrobinie czasu kiedyś zrobię).
    co zatem sugerujesz? Kolejne pole na mapę województwa (bez podziału)?
  • Ponadto próbując zbudować jeden infobox uwzględniający wszelkie możliwe warianty tworzy się potworki, których normalny użytkownik nie będzie umiał wstawić.
    wyjątkowo odnoszę się do uwagi niemerytorycznej. Czy aktualny stan jest lepszy? Dlaczego w Ziemia chełmska jest taki infobox jaki jest? Jakie infoboksy powinny być w artykułach województw z lat 1944-1975, patrząc na nazwy chyba {{województwo PRL infobox}}. Obecny stan nie jest wcale dobry.
  • Wracając jednak do proponowanego szablonu całkowicie niezrozumiałym jest również przeniesienie mapki lokalizacyjnej na koniec szablonu. Jest to jedna z najistotniejszych informacji a szczególnie w przypadku współczesnych jednostek oznacza, iż będzie widoczna dopiero na 2-3 ekranie.
    To jest zrobione na wzór takiego samego elementu we wszelkich innych infoboksach jednostek administracyjnych. Dlaczego mapki Polski mają być na górze, a mapki Niemiec na dole infoboksu. Oczywiście można to zmienić, ale należy do tego podejść jednakowo we wszystkich infoboksach jednostek administracyjnych.
  • Szczególnym kuriozum jest podawanie liczby "miast na prawach powiatu" dla jednostek z II RP. Pojęcie to zostało wprowadzone w 1999 r. i oznacza tyle, że miasto takie nie jest powiatem, natomiast przed wojną i później do 1975 r. istniały powiaty miejskie Zrobione

Czekam na dalsze uwagi. ~malarz pl PISZ 11:45, 16 paź 2015 (CEST)

Mnie się nowe podobają. Faktycznie widok mapki na początku, zwłaszcza dla wersji z podziału na 49 województw, wydaje się być interesujący, bo tam nie ma innej grafiki. Jednak nowa pozycja bardziej pasuje do ogólnego standardu wszelkich podziałów administracyjnych. Nie wiem czy można w zamian zaproponować na początku jakąś inną grafikę. To były mizerne województwa, więc i infobox wygląda mizernie. (ping został nieprawidłowo wpisany - ENTER zamiast |) Paweł Ziemian (dyskusja) 16:44, 16 paź 2015 (CEST)
Skoro nie ma sprzeciwów ogólnych przystępuję do ustalania minimalne liczby parametrów (wywołanie widoczne obok). Czy któryś z parametrów widocznych w tym wywołaniu powinien być nieobowiązkowy w kodzie wywołania? ~malarz pl PISZ 10:33, 28 paź 2015 (CET)

Przebotowałem i oznaczam jako Załatwione. ~malarz pl PISZ 16:39, 30 paź 2015 (CET)

Infoboks – prowincja historyczna, kraina historyczna

Czy można poprosić o przygotowanie i umożliwienie wstawiania infoboksu, tak jak to ma miejsce na innych Wiki, "prowincja historyczna" czy "kraina historyczna". Jest wiele polskich haseł, w których aż się prosi, by taki infoboks został wstawiony. Czy jest to możliwe? Abraham (dyskusja) 13:54, 29 wrz 2015 (CEST)

Jest {{jednostka administracyjna infobox}}, który się do tego nadaje. ~malarz pl PISZ 14:11, 29 wrz 2015 (CEST)
Malarz ma absolutną rację, zwłaszcza że mamy zdefiniowane wiele państw historycznych w szablonach flag, a tam gdzie nie mamy, można to łatwo uzupełnić. Powerek38 (dyskusja) 16:48, 29 wrz 2015 (CEST)
@Abraham : właśnie wstawiłem ten infoboks do Marchia Ankońska. ~malarz pl PISZ 21:27, 30 wrz 2015 (CEST)

Brakuje parametru www dla strony internetowej. Eurohunter (dyskusja) 12:25, 31 paź 2015 (CET)

[5] Załatwione Paweł Ziemian (dyskusja) 14:52, 31 paź 2015 (CET)

Infoboks – osada, stanowisko archeologiczne

Czy istnieje szablon, podobnie jak ten na angielskiej Wiki (Template:Infobox settlement), który można by użyć w hasłach typu Tel Arad czy Sarepta. Nie są to już miasta ani miejscowości ale ich pozostałości. Nie zawsze istnieją teraz w tych miejscach parki archeologiczne czy też identyfikacja starożytnej miejscowości nie zawsze jest jednoznaczna - nie zawsze znane jest dokładne miejsce lokalizacji, pojawia się jednak w źródłach, było częścią jakiejś krainy, czasem przedstawiane jest na rycinach itp.. W wersji angielskiej template ten został użyty 437000 razy. Abraham (dyskusja) 08:13, 8 lis 2015 (CET)

Użyj {{miejscowość infobox}}, który jest odpowiednikiem settlement na enwiki. Umiejscowienie państwowe wprowadź historyczne. Przykładem może być Isdud. Jak będziesz miał wątpliwości to pytaj dalej. ~malarz pl PISZ 10:12, 8 lis 2015 (CET)

Wikidata w Polityk infobox

Hej! Niedawno zakończyliśmy Tydzień Artykułu Politycznego, w czasie którego dość intensywnie edytowałem w mojej macierzystej dziedzinie, co nie zdarza mi się aż tak często. Przy okazji przyszło mi do głowy, że tu napiszę (a nuż np. @Paweł Ziemian się zainteresuje), jak można by jeszcze bardziej niż dotąd wykorzystać dane z Wikidata w boksach politycznych. Oto moje propozycje (w każdym punkcie najpierw będę podawał nazwę parametru, a potem numer właściwości z WD):

  • funkcja -> P39 (wartość główna)
  • od -> P39, kwantyfikator P580
  • do-> P39, kwantyfikator P582
  • poprzednik -> P39, kwantyfikator P1365
  • następca -> P39, kwantyfikator P1366
  • 2 funkcja itd. - jak wyżej w przypadkach, gdy w danym elemencie WD dana właściwość ma więcej niż jedną wartość
  • miejsce urodzenia -> P19
  • miejsce śmierci -> P20
  • partia ->P102
  • commons ->P373
  • data urodzenia -> P569
  • data śmierci -> P570
  • podpis -> P109
  • grafika ->P18

Powerek38 (dyskusja) 21:39, 13 lis 2015 (CET)

Tak, interesowałem się. Ale jeszcze ciągle nie wdrożyliśmy {{język infobox}}. Dodatkowo w moim brudnopisie na akceptację czeka moja wersja nowego API do budowania takich szablonów z wykorzystaniem {{#invoke:Infobox}}. A na koniec dodam, że nie byłby to tylko szablon dla polityków, lecz powinien to być po prostu nowy Wikidanowy {{Biogram infobox}}, który załaduje i wyświetli wszystko o danej osobie co tylko w repozytorium danych się znajduje. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:59, 13 lis 2015 (CET)
Super, dzięki za info, nie wiedziałem o tych pracach, ale brzmi bardzo obiecująco :) Powerek38 (dyskusja) 22:22, 13 lis 2015 (CET)

ukryte kategorie tworzone przez infoboksy

Status: wykonane

Chciałbym uporządkować nazewnictwo i strukturę kategorii do których infoboksy dodają różne artykuły. Dotychczas uporządkowane są jedynie braki współrzędnych w Kategoria:Szablony lokalizacyjne – brak współrzędnych.

Kategorii z "infobox" w nazwie jest poza tym ok 125 i można je podzielić na dwie grupy: braki podstawowych informacji oraz błędne wartości wybranych (kontrolowanych) parametrów. Każdą z tych grup można podzielić ze względu na nazwę szablonu oraz ze względu na zagadnienie którego dotyczy. Proponuję zachowanie tych wszystkich informacji w nazwie kategorii i w związku z tym tworzenie ich nazw wg schematu: Infoboksy - brak danych - nazwa szablonu - nazwa parametru oraz Infoboksy - błędy w danych - nazwa szablonu - nazwa parametru i zgrupowanie ich w dwóch kategoriach: Infoboksy - brak danych oraz Infoboksy - błędy w danych. Postuluję też usunięcie kategorii trzymającej wszystkie problemy dotyczące konkretnego szablonu. Lista takich kategorii powinna być umieszczona w instrukcji szablonu w sekcji błędy.

Takie uproszczenie struktury pozwoli na automatyczne przeglądanie tych kategorii i generowanie raportów z wymienieniem artykułów gdzie są jakieś problemy. Długie nazwy kategorii IMO nie będą problemem bo nikt nie będzie dodawał ręcznie do artykułu ani z niego usuwał.

Zanim zacznę pracować czekam oczywiście na jakiekolwiek uwagi dotyczące pomysłu. W trakcie pracy nie wykluczam usunięcia niektórych kategorii ani powstania nowych utworzonych przez analogie do istniejących. ~malarz pl PISZ 14:06, 26 lis 2015 (CET)

Status: wykonane

Czy mógłbym prosić o dodanie opcjonalnego parametru na sytuacje, kiedy tytuł szefa rządu jest inny niż premier? Z góry wielkie dzięki. Powerek38 (dyskusja) 18:04, 16 gru 2015 (CET)

  • @Powerek38 Dodałem tytuł szefa. W sumie myślę, że po mnie poprawisz, bo ja nie wiem jakie prawidłowe wartości są tam oczekiwane. Domyślną wartością pozostaje „Premier”, natomiast #switch: jest zabezpieczeniem przed wprowadzaniem dowolnych wartości jako nazwy tytułu. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:43, 16 gru 2015 (CET)
Status: wykonane

Okazuje się, że w polu grafika można wstawiać swobodnie linki zewnętrzne[7]. Nie mam pojęcia ile jest takich przypadków, może w wolnej chwili ktoś się tym zajmie. SpiderMum (dyskusja) 17:09, 15 gru 2015 (CET)

W tym szablonie jest dużo do roboty (i przedyskutowania). Jak znajdziesz kogoś chętnego do odpowiadania na moje pytania to mogę się nim zająć. ~malarz pl PISZ 16:10, 17 gru 2015 (CET)
Melduję się na ochotnika :) Sidevar (dyskusja) 18:47, 17 gru 2015 (CET)

przygotowanie szablonu

Wydanie oryginalne
Język


W takim razie przygotowałem nową wersję szablonu: {{książka infobox}}. Wymagało to:

  1. poprawienia kodu
  2. zmieniłem kolejność parametrów aby wydzielić sekcje "wydanie oryginalne" oraz "pierwsze wydanie polskie"
  3. zmieniłem nazwy niektórych parametrów aby odpowiadały właściwym polom infoboksu

Planuję jeszcze poprawienie ukrywania niepotrzebnych nagłówków, ale najpierw wolałbym doprowadzić zawartość infoboksu do stanu w miarę docelowego. Czekam więc na wszelkie uwagi dot. zaproponowanych powyżej zmian. ~malarz pl PISZ 21:14, 17 gru 2015 (CET)

Ładnie i przejrzyście, jestem za. Sidevar (dyskusja) 22:21, 17 gru 2015 (CET)

przygotowanie botowania

Przygotowałem pierwszą wersję podglądu przed botowaniem: Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Książka infobox. Zapraszam też wszystkich chętnych do przejrzenia sekcji "Nierozpoznane parametry". Jest tam 71 artykułów, w których są infoboksy ze zmienionymi / dodanymi parametrami (nieobsługiwanymi). Jeżeli jakiś mamy usunąć globalnie to proszę o info (np. isbn, który kiedyś z infoboksu wyleciał). Jeżeli parametr ma błędnie podaną nazwę to proszę ją poprawić w artykule. Jak większość będzie poprawiona to znowu przygotuję podobne zestawienie. ~malarz pl PISZ 21:06, 18 gru 2015 (CET)

@Sidevar, @SpiderMum oczekuję pomocy przy sprzątaniu "nierozpoznanych"
bot już czyści kod grafiki, LZ przenosi do LZ
@Paweł Ziemian języki są na mojej podstronie. ja bym ich nie zamieniał na kod, co najwyżej posprzątał przekierowania i pododawał linki botem. Tam nie ma jakiejś totalnej wolnoamerykanki a podanie parametru jak widać ułatwia wstawianie łącznie z dodatkowymi opisami. ~malarz pl PISZ 21:32, 19 gru 2015 (CET)
OK. Też chwilę nad tym myślałem i faktycznie to będzie bardziej kompatybilne z ewentualnymi Wikidanymi, gdzie (jeśli w ogóle) pewnie również podawany byłby link do Qnnnn z językiem. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:55, 19 gru 2015 (CET)
Naprawiłem chyba wszystkie błędne parametry poza tymi na stronach użytkowników. Sidevar (dyskusja) 14:28, 20 gru 2015 (CET)

Już się naprawiło :-) A na poważnie, to trwa botowanie wywołań i te przed są źle widoczne. ~malarz pl PISZ 23:08, 27 gru 2015 (CET)