Elena Văcărescu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elena Văcărescu
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 września 1864
Bukareszt

Data i miejsce śmierci

17 lutego 1947
Paryż

Narodowość

rumuńska

Język

francuski

Dziedzina sztuki

poezja, wspomnienia

podpis
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Elena Văcărescu (ur. 21 września 1864 w Bukareszcie, zm. 17 lutego 1947 w Paryżu) – rumuńsko-francuska pisarka, poetka, tłumaczka i dyplomata. Dwukrotnie uhonorowana Grand Prix de la Francophonie. Członkini honorowa Academia Română.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z rodziny bojarskiej z Wołoszczyzny. Wśród jej przodków był Ienăchiță Văcărescu, który napisał pierwszą książkę o gramatyce języka rumuńskiego. Ze strony matki Eufrosiny Fălcoianu pochodziła od prominentnego klanu z czasów księcia Michała Walecznego.

Młodość spędziła głównie w rodowej posiadłości koło Târgoviște. Przez swoją guwernantkę zetknęła się z językiem angielskim. Studiowała również literaturę francuską w Paryżu, gdzie spotkała Victora Hugo. Uczęszczała na kursy filozofii, estetyki i historii. Studiowała też poezję pod kierunkiem Sully’ego Prudhomme[1][2].

Jej pierwsza książka, wydana w 1886, była również pod wpływem Wojny rosyjsko-turecka, w której walczył jej ojciec.

Elena Văcărescu jako Delegat do Ligi Narodów w 1936

Jej życie zmieniło się po poznaniu królowej Elżbiety, żony króla Rumunii Karola I Hohenzollern-Sigmaringen. Królowa zaprosiła ją do swojego pałacu w 1888. W związku ze śmiercią swojej jedynej córki, zmarłej w 1874 r., królowa przelała całe swoje matczyne uczucia na Elenę. W 1889, ze względu na brak potomka, król adoptował swojego bratanka Ferdynanda. Ferdynand zakochał się w Elenie i chciał się z nią ożenić. Jednak zgodnie z Konstytucją Rumunii, następca tronu nie mógł ożenić się z Rumunką. Na skutek afery królowa, która zaaranżowała romans, została zesłana na 2 lata do Neuwied, Elena dożywotnio do Paryża, a Ferdynand wysłany na poszukiwanie nowej narzeczonej. Jego wybranką została ostatecznie Maria Koburg[3].

W latach 1922–1924 była zastępcą Delegata do Ligi Narodów, w latach 1925–1926 stałym Delegatem i ponownie zastępcą w latach 1926–1938. Była pierwszą kobietą w randze ambasadora (Stałego Delegata) w historii Ligi.

W 1925 została członkiem Akademii Rumuńskiej. W tym samym roku została dwukrotnie laureatką nagrody Grand Prix de la Francophonie, przyznawanej przez Akademię Francuską, za tomy poezji Les Chants d’Aurore i Le Rhapsode de la Dâmbovitza[1].

W 1947 była członkiem delegacji rumuńskiej pod przywództwem Gheorghe'a Tătărescu na konferencję w Paryżu, gdzie podpisano pokój paryski: traktat kończący II wojnę światową. Pisała pamiętniki – w 1945 ukazał się ich pierwszy tom pt. Memorial sur le mode mineur.

Została pochowana w krypcie rodu Văcărescu na cmentarzu Bellu w Bukareszcie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cléopatra Lorintiu: Elena Văcărescu (Hélène Vacaresco) Écrivain, femme de culture et diplomate. bucovine.com. [dostęp 2016-05-15]. (fr.).
  2. Iubire regeasca pentru o domnisoara de onoare. julnarul.ro, 2004-06-07. [dostęp 2016-05-15]. (rum.).
  3. Elena Văcărescu, exilată din iubire. Cultura, 2011-05-29. [dostęp 2016-05-15]. (rum.).