Ferdynand Kiepski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ferdynand Kiepski
AndrzejGrabowski.jpg
Pierwszy odcinek Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Andrzej Grabowski
Informacje
Imię i nazwisko Ferdynand Kiepski
Przydomek Jełop, Pijak, Kanalia, Ferduś, Kindybał, Gąsienica, Browar, Laczek
Specjalność picie alkoholu, robienie wynalazków, układanie piosenek, wierszyków itd.
Małżonek Halina Kiepska

Ferdynand Kiepski (ur. 9 lipca[1] 1950 w Żabiance) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich. W jego rolę wciela się Andrzej Grabowski. Odtwórcą roli Ferdka miał początkowo być Janusz Rewiński, ale znany satyryk, po przeczytaniu scenariuszów początkowych odcinków, odmówił[2]. Początkowo zgodnie ze scenariuszem Ferdynand Kiepski miał nosić imię Ludwik. Imię to nie podobało się jednak aktorowi Andrzejowi Grabowskiemu, zmienił je na Ferdynand, gdyż jak powiedział w jednym z wywiadów, "był kiedyś Ferdynand Wspaniały, to niech teraz będzie Ferdynand Kiepski".

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ferdynand Kiepski, w serialu zwykle nazywany Ferdkiem, jest główną postacią w serialu oraz głową rodziny Kiepskich. Po swoim dziadku posiada korzenie niemieckie. Mieszka wraz ze swoją rodziną w starej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4 we Wrocławiu. Jego żona to Halina, syn – Walduś i córka – Mariolka. W domu mieszkała jeszcze babka Rozalia, teściowa Ferdynanda, której główny bohater próbował zwykle ukraść rentę i lubił dokuczać (z wzajemnością). Pomimo wszystkich zgrzytów i perypetii, Ferdek bardzo kocha swoją rodzinę – dla Waldusia jest gotowy zrobić wszystko, również Mariola (choć nie wie, czy jego) jest przez ojca bardzo kochana[3], zaś dla swojej żony Haliny jest gotów iść do pośredniaka[4]. Kiepski dba również o babkę, dla której gotów był poświęcić 5 000 000 zł oraz wejść do piekła, by ją ratować[5]. Jest bezrobotny od 1989 roku[6]. Brzydzi się pracą, a zwłaszcza fizyczną[7]. Rozmiar jego buta to 44[8].

Ferdek jest z natury bardzo leniwy, nie chce się przemęczać i podjąć stałej pracy. Jego żona zwykle pyta go: A w pośredniaku byłeś?, na co Ferdek zwykle odpowiada, że: W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem. Kolejnym dowodem na lenistwo Ferdka jest ciągle zadawane pytanie: Jak zarobić, by się nie narobić?. Na co dzień zajmuje się oglądaniem telewizji, głównie piłki nożnej i programów informacyjnych, grą w totolotka, jedzeniem słonych paluszków, piciem alkoholu, najczęściej piwa Mocny Full i wódki oraz paleniem papierosów marki Kiepy. Jest kibicem Śląska Wrocław[9]. Zajmował się praniem brudnych pieniędzy (dosłownie)[10]. Chociaż Ferdynand nie jest skory do stałej pracy to jednak w wielu odcinkach rozkręca swój własny biznes. Jednak, w wyniku jego nieporadności i komicznych zbiegów okoliczności, nigdy nie udaje mu się osiągnąć sukcesu i dalej trwa w swej beznadziejnej egzystencji.

Jego kompani do picia to Waldek (syn) który pił z nim do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych po powrocie do Polski raczej nie oraz dwaj sąsiedzi – Arnold Boczek oraz Marian Paździoch i Prezes Kozłowski . Z resztą sąsiadów stara się utrzymywać pozytywne stosunki. Zagrał główną rolę w filmie Dziecko z kapusty.

Przeszłość[edytuj | edytuj kod]

Saturator

W młodości był nazywany Cycem, przydomek ten odziedziczył również jego syn.[11]

W czasach PRL Ferdek przez piętnaście lat sprzedawał wodę sodową z przewoźnego saturatora (jak sam mówi: Ludzi spragnionych wodą żem poił, a nierzadko wodą ze sokiem) przy ulicy Świdnickiej. Wówczas poczęstował nią I sekretarza PZPR, Edwarda Gierka, od którego otrzymał bukiet biało-czerwonych goździków i butelkę gruzińskiego koniaku marki Kurdenawardze[12]. Został także przez niego nazwany wzorem człowieka pracy, także jeździł na motorze, którym zbajerował swą obecną żonę Halinę[13].

Najprawdopodobniej działał w podziemiu politycznym – brał udział w odbijaniu na powielaczu gazetki opozycyjnej[14]. Jednakże kwestia przynależności Ferdka do "Solidarności" jest niejasna. W jednym z odcinków Halinka stwierdza, że Ferdek do niej nie należał, czemu on nie zaprzecza[15]. Jednak niekiedy sam twierdzi, że należał[16].

W jednym z odcinków pojawia się jego alternatywna biografia przecząca danym zamieszczonym w innych odcinkach, co jest jedną z charakterystycznych cech sitcomów. Tłumaczy żonie, że nie może podjąć żadnej pracy nie z powodu lenistwa, lecz ciążącej na nim klątwy. Według swojej opowieści, urodził się jako III syn Semutta i Kippy w Zachodniej części delty Nilu. Nazywał się Sinue Isztar Aszirad Amon Tutan Elenor Suarel Ibrachim. Budował piramidę dla Mnemotypa IV i jego żony Fernetetete. Podczas budowy złorzeczył faraonowi, przez co został skazany przez niego na wieczne bezrobocie. W przypadku natomiast podjęcia jakiejś pracy miałby zostać srodze ukarany. Halina mu jednak nie wierzy i stwierdziwszy, że skoro poza budowaniem piramid na niczym innym się nie zna, to niech zagra w filmie o takiej właśnie fabule. Ferdek daje się namówić. Pod koniec odcinka zjawia się faraon z żoną i wymierzają mu karę przewidzianą w klątwie. Wydarzenie to potwierdza jego – zdawałoby się niedorzeczną i zmyśloną – opowieść[17]. Jednak w odcinku Korzenie Ferdek sięga po zdjęcia z dzieciństwa, co oczywiście nie mogłoby być możliwe, gdyby jego dzieciństwo istotnie przypadało na epokę starożytną.

Według Mariana Paździocha, Ferdek za czasów PRL był tajnym współpracownikiem SB, pod pseudonimem Laczek[18].

W PRL Ferdynand odbył służbę w wojskach pancernych Ludowego Wojska Polskiego[19].

Ze swoją żoną Haliną ożenił się 13 sierpnia 1975[20].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Odcinek Kalendarz
 2. Niedoszły Ferdynand K. - Kiepscy Making Off!
 3. Odcinek Bara bara
 4. Odcinek Wszystko dla ciebie
 5. Odcinek Lucyferdek
 6. Odcinek Wolność przez duże "W"
 7. Odcinki W pale się nie mieści i Grunt to prund
 8. Odcinki Sandały Ojca Gaudentego, Kapeć
 9. odcinek Doktor Śledzik i mister Zgredzik
 10. Odcinek Cappo di Tutti Ferdi
 11. odcinki Chłopaki OKEJ, Cicha noc
 12. Odcinek Puste butle
 13. Odcinek Konflikt pokoleń
 14. odcinek Puste butle
 15. odcinek Ferdynand K
 16. odcinek Zły Arnold
 17. odcinek Syn Nilu
 18. odcinek Lista Mariana
 19. odcinek W kamasze
 20. odcinek Sto lat
Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Ferdynand Kiepski

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]