Front Polisario

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Front Polisario
Flag of the Sahrawi Arab Democratic Republic.svg
Lider Muhammad Abdul Aziz
Data założenia 1973
Adres siedziby Tinduf, Algieria
Deklarowana
ideologia polityczna
Saharyjski nacjonalizm
Socjalizm demokratyczny
Deklarowane
poglądy gospodarcze
Socjalizm
Członkostwo
międzynarodowe
Międzynarodówka Socjalistyczna (obserwator)
Młodzieżówka Unión de la Juventud de Saguía el-Hamra y Río de Oro
saharalibre.es
Demonstracja Frontu Polisario w Madrycie w 2001 roku

Front Polisario (hiszp. Frente POLISARIO = Frente Popular para la Liberación de Saguia el Hamra y Río de Oro, arab. الجبهة الشعبية لتحرير الساقية الحمراء ووادي الذهب = Al-Dżabha asz-Szabija li-tahrir as-Sakija al-Hamra wa-Wadi az-Zahab, pol. Ludowy Front Wyzwolenia Sakiji al-Hamry i Río de Oro) – wojskowa i polityczna organizacja w Saharze Zachodniej.

Front Polisario został założony 10 maja 1973 roku. Rozpoczął wówczas zbrojną walkę wyzwoleńczą przeciw trwającej do 1975 roku kolonizacji hiszpańskiej i kontynuował ją później przeciw Mauretanii i Maroku, które zajęły Saharę Zachodnią po wycofaniu się Hiszpanii. Po zawarciu pokoju z Mauretanią w 1979 roku zbrojne walki z Marokiem trwały jeszcze aż do ogłoszenia zawieszenia broni w 1991 roku.

W czasie trwania konfliktu z Sahary Zachodniej uciekło 100.000 uchodźców, głównie do obozów w okolicach miasta Tinduf w sąsiedniej Algierii, gdzie mieści się także siedziba rządu na uchodźstwie Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej, jaką front Polisario pragnie utworzyć na terenach Sahary Zachodniej.

Zgodnie z porozumieniem o zawieszeniu broni z 1991 roku w Saharze Zachodniej ma się odbyć referendum niepodległościowe. Mimo trwających przygotowań wciąż jednak nie wyznaczono jego dokładnej daty.

Obecnie Sahara Zachodnia podzielona jest murem granicznym na dwie części: zachodnią kontrolowaną przez Maroko i wschodnią (około 1/3 terytorium) pozostającą w rękach Frontu Polisario na której funkcjonuje Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna. Ruch Polisario wspierany jest przez Algierię i Republikę Południowej Afryki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]