Henryk Jackowski (pułkownik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henryk Jackowski
Radwan
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia

21 września 1917
Mikołajów

Data i miejsce śmierci

5 listopada 2013
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

1939–1945

Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Armia Krajowa
Polskie Siły Zbrojne

Jednostki

73 pułk piechoty
Szare Szeregi

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
kampania wrześniowa
Akcja „Burza”

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami Krzyż Walecznych (od 1941) Krzyż Partyzancki Krzyż Armii Krajowej Śląski Krzyż Powstańczy

Henryk Wincenty Jackowski ps. Radwan (ur. 21 września 1917 w Mikołajowie, zmarł 5 listopada 2013 w Warszawie)[1] – żołnierz Wojska Polskiego i działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej w ramach Armii Krajowej, kawaler Orderu Virtuti Militari i Orderów Odrodzenia Polski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Bolesława i Marii z d. Szymborska[2]. Od 1927 należał do ZHP na Śląsku, gdzie został mianowany podharcmistrzem[3]. Brał udział w kampanii wrześniowej, po jej zakończeniu w ramach 73 pułku piechoty współorganizował w Sosnowcu Organizację „Orzeł Biały”[2]. W czasie okupacji niemieckiej działał w konspiracji niepodległościowej od Służby Zwycięstwu Polski, poprzez Związek Walki Zbrojnej i Armię Krajową. Współpracował też z Szarymi Szeregami[2]). Współorganizował akcję „Burza” na terenie Górnego Śląska. Tam też m.in. prowadził i kierował działaniami Akcji N i brał bezpośredni udział w dostawach żywności dla oddziałów partyzanckich[2].

Po wojnie zatrzymywany i szykanowany przez Urząd Bezpieczeństwa (1946 i 1950), jednak z powodu braku dowodów winy zwalniany[3]. Absolwent wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego, pracował na kierowniczych stanowiskach w różnych przedsiębiorstwach m.in. w Sosnowcu, Krakowie, Łodzi i Wiedniu[3].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nekrolog śp. płka. Henryka Wincentego Jackowskiego. archiwum.udskior.gov.pl. [dostęp 2021-12-06]. (pol.).
  2. a b c d Szostak 2008 ↓, s. 88.
  3. a b c d e f g h i j k l m Szostak 2008 ↓, s. 89.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]