Jakow Czapiczew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jakow Czapiczew
Яков Иегудович Чапичев
major major
Data i miejsce urodzenia

1909
Noworosyjsk

Data i miejsce śmierci

9 marca 1945
Wrocław

Przebieg służby
Lata służby

1931–1945

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Stanowiska

politruk

Główne wojny i bitwy

radziecko-japońskie walki graniczne:

II wojna światowa:

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonej Gwiazdy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy

Jakow Jehudowicz Czapiczew, ros. Яков Иегудович Чапичев (ur. 1909 w Noworosyjsku, zm. 9 marca 1945 we Wrocławiu) – radziecki major, Bohater Związku Radzieckiego, z pochodzenia Krymczak.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1909 r. w Noworosyjsku w rodzinie robotniczej pochodzenia krymczackiego. Od 1923 r. mieszkał na Krymie, początkowo w Symferopolu, następnie w Dżankoj. Wykształcenie średnie niepełne. Początkowo pracował jako robotnik na stacji kolejowej Dżankoj na Krymie.

W 1931 r. wstąpił do Armii Czerwonej i ukończył kurs dla oficerów politycznych. Od 1938 r. członek partii komunistycznej. rok później brał udział w walkach z Japończykami nad Chałchin-Goł. W 1940 r. ukończył kurs Akademii Wojenno-Politycznej i od czerwca kolejnego roku walczył w II wojnie światowej (tzw. wielkiej wojnie ojczyźnianej) na frontach Wołchowskim, Północno-Kaukaskim, 1 i 3 Ukraińskim. Pełnił funkcję zastępcy dowódcy batalionu ds. politycznych w 243 pułku strzelców.

Został członkiem Związku Pisarzy w roku 1936 lub 1939. W 1939 r. wydał pierwszy tomik wierszy. Od 1941 roku walczył w II wojnie światowej i jednocześnie pisał poezje i wiadomości z frontu, był stałym korespondentem gazety frontowej „W boj za Rodinu” (В бой за Родину).

Brał udział w walkach o Wrocław i tam zginął w boju 9 marca 1945 roku. Dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR w dniu 27 czerwca 1945 roku został pośmiertnie odznaczony tytułem Bohatera Związku Radzieckiego. Pochowany na cmentarzu oficerów radzieckich we Wrocławiu; na terenie lokomotywowni węzła kolejowego w Dżankoj znajduje się jego pomnik, w mieście Dżankoj jest również ulica nazwana jego imieniem.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]