Jan Wolrab (starszy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Wolrab (starszy)
Miejsce urodzenia

Budziszyn

Data śmierci

1590 lub 1592

Zawód, zajęcie

drukarz

Jan Wolrab (Starszy, I, ur. w Budziszynie, zm. 1590[1] lub 1592[2]) – polski drukarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Jana i bratem Michała, drukarzy budziszyńskich. Sława rodziny sprawiła, że najprawdopodobniej jezuici, sprowadzili go do Poznania. Pierwszym jego poznańskim drukiem były Kazania niektóre o Szczerym Słowie Bożym księdza Hieronima Powodowskiego (1578), jego protektora, który wydawał u niego wszystkie swe dzieła nakładem własnym. Król Stefan Batory nadał mu 28 grudnia 1579 przywilej na wyłączny druk zbioru kazań Postille autorstwa księdza Jakuba Wujka. Pracował wyłącznie dla poznańskich jezuitów i wspierał aktywnie poznański oraz wielkopolski ruch kontrreformacyjny. Wytłoczył ogółem ponad sto druków, głównie dysput religijnych, kazań, dzieł filozoficznych, wierszy, czy pozycji historycznych oraz politycznych. Drukował po łacinie i po polsku, ale dysponował też zestawem czcionek greckich. Druki wolrabowskie nie ustępowały zagranicznym pod względem jakości[2].

Rodzina i dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

Po jego śmierci drukarnię przejęła żona Barbara, a potem synowie, Jan (przeniósł się, wraz ze swoją częścią drukarni do Kalisza) i Marcin (pozostał w Poznaniu, sygnował druki, ale sam nie zajmował się już drukarstwem)[2][1].

Znak[edytuj | edytuj kod]

Jego znakiem firmowym był pelikan karmiący pisklęta, nad którym umieszczono znak IHS. Całość znajdowała się na tle ornamentu roślinnego. Pod spodem, na wstędze, widniała sentencja: Sic his qui diligunt. Z prawej strony znajdował się Polski Orzeł, a z lewej herb Poznania[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Olga Antowska-Gorączniak, Źródłą archeologiczne do dziejów drukarstwa na przykładzie drukarni z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, w: Folia Praehistorica Posnaniensia, tom XX, Poznań, 2015, s.56, ISSN 0239-8524
  2. a b c d praca zbiorowa, Wielkopolski Słownik Biograficzny, PWN, Warszawa-Poznań, 1981, s.841, ISBN 83-01-02722-3

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]