Jezioro Czarne (powiat szczycieński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Czarne
Czarny Piec
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowości nadbrzeżne

Czarny Piec

Region

Pojezierze Olsztyńskie

Morfometria
Powierzchnia

0,51 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


3,6 m
11,2 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Czarna

Położenie na mapie gminy Jedwabno
Mapa konturowa gminy Jedwabno, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne”
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa konturowa powiatu szczycieńskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne”
Ziemia53°33′02″N 20°37′57″E/53,550556 20,632500

Jezioro Czarne[1] (Czarny Piec, Jezioro Czarne k. Czarnego Pieca) – jezioro w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno.

Dane[edytuj | edytuj kod]

  • Powierzchnia: 50,8 ha
  • Maksymalna głębokość: 11,2 m
  • Średnia głębokość: 3,6 m
  • Typ: linowo-szczupakowy
  • Jezioro otwarte poprzez cieki:

Grupa jezior[edytuj | edytuj kod]

Jest to jedno z jezior usytuowanych na zachodniej granicy powiatu, w dwóch równoległych rynnach, ciągnących się z północy na południe. W jednej z nich jest jezioro Dłużek, w drugiej jeziora Łabuny Wielkie, Łabuny Małe, Czarne, Przyjamy, Kwiatkowo i Kociołek. z wyjątkiem małych leśnych oczek, wszystkie jeziora są odpływowe i znajdują się w zlewni rzeki Czarnej, która jest dopływem Omulwi. Na południu tej grupy przebiega droga krajowa nr 58, która m.in. łączy Szczytno i Nidzicę, natomiast wzdłuż jezior, z południa na północ ciągną się drogi gruntowe. Wszystkie jeziora położone są w lesie.

Opis jeziora[edytuj | edytuj kod]

Jezioro owalne ułożone na osi wschód – zachód z zatoką wydłużoną na północ. Wypływający z jeziora potok ma dwa oddzielne ujścia, które dopiero po 200 m łączą się w jedno koryto, nazywane już Czarną lub Czarną Rzeką. Brzegi są wysokie i strome, pokryte lasem, jedynie na płaskim zachodnim brzegu leżą podmokłe łąki, a dalej wieś Czarny Piec. Akwen posiada kilka dzikich plaż, jednakże w upalne tygodnie woda "zakwita" i nie nadaje się do kąpieli.

Dojazd ze Szczytna drogą krajową nr 58 w stronę Nidzicy, następnie po 1 km od wsi Dłużek zgodnie z drogowskazem w drogę utwardzoną w prawo do wsi Czarny Piec. Miejscowość przylega do jeziora od zachodu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]