Kevin Mitnick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kevin Mitnick w Polsce z okazji promocji Sztuki podstępu

Kevin David Mitnick, znany też pod pseudonimem Condor (ur. 6 sierpnia 1963 roku w Van Nuys, Kalifornia) – jeden z najbardziej znanych komputerowych włamywaczy. Za swoje przestępstwa został skazany na wieloletnie pozbawienie wolności. 15 lutego 1995 roku FBI przy pomocy dziennikarza komputerowego Johna Markoffa i Tsutomu Shimomury aresztowało go. Został oskarżony o włamanie na terenie USA do kilku ważnych systemów komputerowych. Nigdy jednak nie zarzucono mu czerpania korzyści materialnych z crackingu.

Po aresztowaniu Mitnick spędził w areszcie cztery lata i pięć miesięcy przed wydaniem wyroku. Przetrzymywano go w całkowitej izolacji, o czym żartował: żebym nie mógł zainicjować zmasowanego ataku nuklearnego z więziennego aparatu telefonicznego. Wielu ludzi uznało go za bohatera walczącego z bezwzględnymi korporacjami, co zaowocowało stworzeniem ruchu Free Kevin. Zakończył odbywanie wyroku w styczniu 2000 roku, ale zakaz używania Internetu obejmował go do 21 stycznia 2003. Wieczorem 21 stycznia 2003 roku, w telewizyjnym programie na żywo The Screen Savers w Tech TV Mitnick po raz pierwszy od uwolnienia wszedł na stronę internetową. Był to blog jego dziewczyny.

Jako włamywacz Mitnick jest znany z wykorzystywania inżynierii społecznej. W Sztuce podstępu (2002, przekład Jarosław Dobrzański, 2003) opisał szereg technik inżynierii społecznej oraz metod ochrony przed tego typu atakami.

Książka Jonathana Littmana Ścigany - rozmowy z Kevinem Mitnickiem (przekład Tomasz Misiorek) opisuje okoliczności aresztowania i uwięzienia Mitnicka oraz złudne bezpieczeństwo sieci publicznych.

Biografia Kevina Mitnicka oraz okoliczności jego zatrzymania zostały również opisane w książce pt. Hacker i samuraj autorstwa Jeffa Goodella (przekł. Andrzej Ceynowa), wydanej nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego w 1996 roku.

W marcu 2005 roku ukazała się druga książka Mitnicka The Art of Intrusion: The Real Stories Behind the Exploits of Hackers, Intruders, and Deceivers, napisana wspólnie z Williamem L. Simonem. Data jej premiery w Polsce przypada na lipiec 2006 roku. Została wydana pod tytułem Sztuka infiltracji. Czyli jak włamać się do sieci komputerowych. Biblia hakerów.

15 sierpnia 2011 roku wydana została kolejna książka Kevin'a "Ghost in the Wires: My Adventures as the World's Most Wanted Hacker (Duch w sieci)", która również okazała się bestsellerem. Polska wersja językowa ukazała się rok później.

W roku 2000 ukazał się film Takedown (Obława), który przedstawia kilkanaście miesięcy z życia hackera poprzedzających moment jego zatrzymania przez FBI.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]