Kościół św. Józefa Robotnika w Rybniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Józefa Robotnika
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rybnik (Smolna)

Adres

ul. Hallera

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa Robotnika

Wezwanie

św. Józefa Robotnika

Wspomnienie liturgiczne

19 marca

Położenie na mapie Rybnika
Mapa konturowa Rybnika, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Robotnika”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Robotnika”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Robotnika”
Ziemia50°05′38,1″N 18°32′10,4″E/50,093917 18,536222

Kościół świętego Józefa Robotnikarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Rybnik archidiecezji katowickiej. Znajduje się w rybnickiej dzielnicy Smolna. Świątynia należy do Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach.

Po licznych komplikacjach w dniu 8 stycznia 1937 roku uzyskano zgodę na budowę świątyni. Ojciec Kolumban Sobota podpisał umowę z architektem Henrykiem Gambcem i już w dniu 1 czerwca 1937 roku rozpoczęto prace budowlane. Były prowadzone przez 6 miesięcy. W dniu 19 grudnia 1937 roku prowincjał o. Michał Porada, w obecności burmistrza Władysława Webera oraz tłumu wiernych, poświęcił świątynię.

Ołtarz główny został wykonany z marmuru karraryjskiego. W jego środkowej części został zawieszony duży, dębowy krzyż obok którego zostały umieszczone figury Matki Bożej i św. Jana. W oknach zostały wprawione witraże przedstawiające postacie św. Józefa i św. Anny oraz św. Paschalisa i bł. Jana Dunsa Szkota. Te duże ufundowali Józef Gomola i Maria Wieczorek z Rybnika, natomiast małe zostały ufundowane przez klasztor. Świątynia systematycznie otrzymywała nowe elementy wyposażenia. Ławki zostały wykonane przez stolarza Józefa Ptaszyńskiego z Rybnika. Został również ustawiony nowy konfesjonał, który wykonał rybnicki rzeźbiarz Andrzej Jędrzejczyk. W tym czasie pomieszczenia były ogrzewane za pomocą gorącego powietrza. W 1938 roku zostały zawieszone trzy dzwony, które w dniu 13 listopada tego samego roku zostały poświęcone przez prowincjała o. Antoniego Marię Galikowskiego. W 1939 roku świątynia otrzymała o nowy ołtarz, ozdobiony grupą rzeźb przedstawiających śmierć św. Józefa w towarzystwie Maryi i Jezusa. W czasie okupacji niemieckiej świątynia wzbogaciła się o figurę Matki Bożej, organy firmy Riedel oraz ołtarze św. Antoniego i św. Franciszka. W 1953 roku został wykonany ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także figury św. Paschalisa oraz św. Marii Małgorzaty Alacoque. Te ostatnie są dziełem stolarza Józefa Masorza z Zamysłowa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafia św. Józefa Robotnika w Rybniku. encyklo.pl. [dostęp 2018-08-30]. (pol.).