Kościół św. Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusowego w Koszutach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusowego
153/Wlkp/A z 21.01.2004[1]
kościół parafialny
Ilustracja
wnętrze świątyni
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Koszuty

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusowego w Koszutach

Wezwanie

św. Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusowego

Wspomnienie liturgiczne

25 lipca i Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie gminy Środa Wielkopolska
Mapa konturowa gminy Środa Wielkopolska, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusowego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusowego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusowego”
Położenie na mapie powiatu średzkiego
Mapa konturowa powiatu średzkiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusowego”
Ziemia52°13′57,9″N 17°11′47,6″E/52,232750 17,196556

Kościół świętej Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusowego w Koszutachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat kórnicki archidiecezji poznańskiej).

Kamień węgielny pod budowę świątyni został poświęcony w dniu 19 września 1926 roku. W dniu 13 lipca 1930 roku biskup sufragan poznański Walenty Dymek konsekrował kościół, dodając jemu także, popularny w okresie II Rzeczypospolitej, tytuł Najświętszego Serca Jezusowego. Podczas okupacji hitlerowskiej świątynia została przekształcona na magazyn wojskowy, przez co uległa poważnej dewastacji. Jej remontem zajął się pierwszy powojenny proboszcz, ksiądz Józef Grzesiek (1908-1970), administrujący parafią w latach 1945-1946. Z dniem 1 lipca 1958 roku parafię objął ksiądz Zygmunt Surdyk (1913-1988), który dokończył remont świątyni oraz bardzo wzbogacił jej wyposażenie i wystrój wewnętrzny. W 2000 roku została wyremontowana wieża kościoła, m.in. została wymieniona blacha cynkowa na dachu hełmowym. Dodatkowo dzięki staraniom księdza Zenona Nowackiego został wykonany gruntowny remont wnętrza kościoła, polegający na wymianie tynków oraz wykonaniu instalacji odprowadzającej nadmiar wilgoci z świątyni[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-10-19].
  2. Historia parafii. Parafia pw. św. Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusowego w Koszutach. [dostęp 2021-10-19].