Kościół św. Małgorzaty w Ciechocinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Małgorzaty
A/261 z 4.07.1980[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Ciechocin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Małgorzaty

Wezwanie

św. Małgorzaty

Wspomnienie liturgiczne

13 lipca

Położenie na mapie gminy Ciechocin
Mapa konturowa gminy Ciechocin, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Małgorzaty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Małgorzaty”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Małgorzaty”
Położenie na mapie powiatu golubsko-dobrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu golubsko-dobrzyńskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Małgorzaty”
Ziemia53°03′30,2″N 18°55′22,2″E/53,058389 18,922833

Kościół świętej Małgorzatyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat lubicki diecezji włocławskiej).

Budowa świątyni została rozpoczęta zapewne przez Zbyluta z Gołańczy w drugiej połowie XIV wieku. Kościół pierwotnie nosił cechy stylu gotyckiego, jednakże zostały one zatarte. Świątynia jest murowana i została wzniesiona z kamienia, natomiast przybudówki zostały zbudowane z cegły. Kościół powstał na planie wydłużonego prostokąta, posiada trzy nawy, jego wnętrze zostało przebudowane w stylu neogotyckim. Wnętrze korpusu zostało rozdzielone w 1891 roku ośmioma kolumnami w stylu neogotyckim. Nawę główną świątyni nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe, nawy boczne płaski strop. Na zewnątrz kościół opinają w narożnikach i połowie ściany północnej trójskokowe przypory. Zakrystia i kruchta zostały dobudowane bądź przebudowane w XVIII wieku. Mogło to się wydarzyć podczas wojny północnej 1700-1721. Jak podają wizytacje z roku 1710-1711 świątynia została zniszczona przez pożar, natomiast okazałe zabudowania parafialne zostały zniszczone przez Szwedów. W czasie odbudowy powstało wyposażenie i wystrój kościoła, reprezentujące styl barokowy. Ołtarz główny jest ozdobiony obrazem Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem, w obramowaniu jest umieszczonych kilka plakietek wotywnych. W górnej kondygnacji jest umieszczony św. Mikołaj. Ołtarz jest ozdobiony rzeźbami św. Pawła, św. Antoniego z Dzieciątkiem oraz dwóch aniołów. Dwa ołtarze boczne, reprezentują styl późnobarokowy i poświęcone są świętemu Walentemu i Jezusowi Ukrzyżowanemu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-06-24].
  2. Kościół parafialny w Ciechocinie [online], Urząd Gminy Ciechocin [dostęp 2020-06-24].