Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy (stary)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej
179 z 10.05.1972[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od strony prezbierium
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Moszczenica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy

Wezwanie

Matki Boskiej Szkaplerznej

Wspomnienie liturgiczne

16 lipca

Położenie na mapie gminy Moszczenica
Mapa konturowa gminy Moszczenica, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Szkaplerznej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Szkaplerznej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Szkaplerznej”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Szkaplerznej”
Ziemia49°43′31,32″N 21°06′14,03″E/49,725367 21,103897

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznejrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy (dekanat Łużna diecezji tarnowskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia została ufundowana przez rodzinę Skrzyńskich i wzniesiona w latach 1818–1820. Konsekrowana została w 1850 roku przez biskupa przemyskiego Franciszka Wierzchleyskiego, późniejszego arcybiskupa lwowskiego. Świątynia została uszkodzona podczas pierwszej wojny światowej, później została odnowiona w latach 1923–1924.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół nosi cechy dwóch stylów: prowincjonalnego baroku i klasycyzmu. Został zbudowany z kamienia i cegły, jest otynkowany i pokryty blachą. Składa się z salowej nawy oddzielonej od prezbiterium belką tęczową, podpartą słupami. Do prezbiterium od strony północnej dobudowana jest zakrystia. Na zewnątrz ściany świątyni są rozczłonkowane pilastrami, fasadę frontową zwieńcza trójkątny szczyt z postumentami z lewej i prawej strony. Świątynia jest nakryta dachem dwuspadowym o wspólnej kalenicy. Wnętrze nakrywa strop płaski, podparty dziesięcioma słupami. Chór muzyczny jest kanelowany i podsklepiony żaglasto.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny w stylu barokowym pochodzi z XVII stulecia, następnie został przekształcony być może około 1820 roku, jest ozdobiony barokowym obrazem Matki Bożej Szkaplerznej z XVII stulecia, umieszczonym w sukienkach drewnianych z przełomu XIX/XX stulecia, na zasuwie jest umieszczony obraz św. Izydora z około 1930 roku. W zwieńczeniu znajduje się obraz Św. Trójcy z XVII stulecia.

Dwa ołtarze boczne w stylu późnobarokowym, posiadają fragmenty snycerskie z XVII i XVIII stulecia, i są ozdobione nowszymi obrazami w tym Chrystusa Bolesnego, namalowanym w 1957 roku przez artystę Józefa Furdynę.

Chrzcielnica w stylu barokowym pochodzi z XVIII stulecia i posiada czarę kamienną, zapewne z XVII stulecia. Świątynia posiada dwie kropielnice, jedną kamienną w stylu gotycko-renesansowym z XVI stulecia, drugą barokową z XVIII stulecia. Ambona w stylu barokowym pochodzi z około połowy XVII stulecia i posiada: baldachim, parapet schodów i bramkę z XVIII stulecia.

Organy o 31 piszczałkach wykonał Carl Schuster w latach 50. XX wieku, instrument pierwotnie znajdował się w Niemczech.

Kościół posiada także dwa obrazy: pierwszy to Chrystus niosący krzyż, w stylu barokowym z XVIII stulecia; drugi to portret księdza Józefa Dąbrowskiego kanonika przemyskiego, proboszcza moszczenickiego, namalowany przez W. Siflerta. Epitafium Józefa, Marii i Szczepana Skrzyńskich, kamienne powstało w 1821 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-01-02].
  2. Moszczenica, kościół Matki Bożej Szkaplerznej. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2020-01-02]. (pol.).