Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Olza

Adres

ul. Szkolna 9, 44-353 Olza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie

Wezwanie

Matka Boża

Położenie na mapie gminy Gorzyce
Mapa konturowa gminy Gorzyce, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie”
Położenie na mapie powiatu wodzisławskiego
Mapa konturowa powiatu wodzisławskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie”
Ziemia49°57′03,5050″N 18°20′46,3009″E/49,950974 18,346195

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzierzymskokatolicki kościół parafialny zlokalizowany we wsi Olza (powiat wodzisławski, województwo śląskie). Funkcjonuje przy nim Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kaplica Świętej Rodziny

Początkowo funkcję liturgiczną pełniła drewniana kapliczka św. Jana Nepomucena zbudowana w okresie wojny siedmioletniej. W 1801 obudowano ja kamieniem, a potem zmieniono wezwanie na Świętej Rodziny. Istnieje ona do dziś i jest wpisana do rejestru zabytków. Na zewnętrznej jej ścianie umieszczono tabliczki wskazujące poziom wody w czasie powodzi z 1880 (żeliwna) i 1997 (metalowa, emaliowana)[3].

Komisja do spraw budowy kościoła powstała we wsi w 1924. Obiekt wzniesiono w latach 1932–1935 według projektu Jana Affy z Raciborza. Kierownikiem budowy był Alojzy Seman. Zamówiono figury św. Katarzyny (ufundowana przez kolejarzy) i św. Barbary (fundacja górników). Główny obraz Matki Bożej Królowej Pokoju wykonał Otton Kowalewski (fundatorami była rodzina Basitowów). Stacje drogi krzyżowej opłacili bracia Chlebiszowie, a witraże strażacy i Związek Powstańców Śląskich. Na trzy dzwony złożyli się mieszkańcy wsi. Poświęcenie obiektu nastąpiło 14 sierpnia 1935[3].

Świątynię zniszczono w trakcie działań II wojny światowej. W odbudowie pomogła koksownia Knurów (materiały, środki finansowe i fachowcy), jak również wierni z Piekar Śląskich i Świętochłowic. Wystrój podczas tej odbudowy uległ zmianie. Zwieńczenie wieży także różniło się od przedwojennego. Obiekt po odbudowie poświęcono w 1946. Parafię erygowano we wsi 20 lipca 1957. Po tym czasie kościół był odmalowywany, zainstalowano nowe dzwony, organy i nagłośnienie. Wybudowano też salę do katechezy. Po 2000 przeprowadzono generalny remont dachu[3].

Architektura i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Świątynia jest murowana i jednonawowa. Od frontu przylega doń czworoboczna wieża. W ołtarzu głównym stoi figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, adorowana przez anioły, a także rzeźby św. Jadwigi i św. Katarzyny. Ołtarze boczne mają wezwania Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Częstochowskiej[3].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele stoi pomnik w kształcie serca Pamięci zaginionych w czasie II wojny światowej, zawierający 46 nazwisk, a także cmentarz z nagrobkami m.in.:

  • proboszcza Johannesa Machulca (1910-1961),
  • proboszcza Edwarda Wieczorka (1925-2010)[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypis[edytuj | edytuj kod]

  1. Archidiecezja Katowicka - Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju - Olza [online], archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2022-01-27] (pol.).
  2. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju | w Olzie [online] [dostęp 2022-01-27] (pol.).
  3. a b c d Mateusz Szafarczyk R-Media, Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie [online], plusydlabiznesu.pl [dostęp 2022-01-27] (pol.).
  4. napisy na obiektach in situ