Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie
905/64 z dnia 26 maja 1964[1]
Kościół filialny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Namysłów

Adres

Staromiejska 29

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie

Wezwanie

Niepokalane poczęcie NMP

Wspomnienie liturgiczne

8 grudnia

Położenie na mapie Namysłowa
Mapa konturowa Namysłowa, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie”
Położenie na mapie powiatu namysłowskiego
Mapa konturowa powiatu namysłowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie”
Położenie na mapie gminy Namysłów
Mapa konturowa gminy Namysłów, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie”
Ziemia51°05′10,705″N 17°44′07,476″E/51,086307 17,735410
Strona internetowa

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół filialny, znajdujący się przy ul. Staromiejskiej w Namysłowie. Świątynia należy do Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie w dekanacie Namysłów wschód, archidiecezji wrocławskiej.

26 maja 1964 roku, pod numerem 905/64, kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego[3].

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1233 roku.W latach 1525-1624, w okresie Reformacji, świątynia należała do protestantów. W roku 1654 powróciła do katolików. W dokumentach z wizytacji w latach 1666-1667 kościół nosił wezwanie Wszystkich Świętych. Obecne wezwanie otrzymał po 1854 roku, kiedy ustanowiono dogmat Niepokalanego Poczęcia NMP. W wyniku działań wojennych II wojny światowej, w styczniu 1945 roku, została częściowo zniszczona. W okresie po II wojnie światowej budowla została odbudowana. Od sierpnia do grudnia 2012 roku przeprowadzono prace remontowe, gdzie wymieniono pokrycie dachu, wyremontowano sklepienia oraz uzupełniono ubytki w cegle[4].

Wyposażenie i wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla gotycka, murowana z cegły i kamieni polnych, z których wykonano podmurówkę. Prezbiterium pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, a nawę wykonano w XV wieku. Z XVI stulecia pochodzi drewniana empora. Drewniany chór muzyczny pochodzi z około 1600 roku. Zabytkowymi i cennymi elementami architektury świątyni są:

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Kronika parafii rzymsko-katolickiej p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Namysłowie 1946-1961 (red. T. Wincewicz), Namysłów 2009.
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VII, Województwo opolskie (red. T. Chrzanowski, M. Kornecki), zeszyt 7 (powiat namysłowski), Warszawa 1965.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]