Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny we Wronkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
AK-I-11a/159 z 21.12.1932[1]
kościół klasztorny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Wronki

Adres

ul. Adama Mickiewicza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

prowincja

Prowincja św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Poznaniu

Wezwanie

Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

25 marca

Położenie na mapie Wronek
Mapa konturowa Wronek, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Wronki
Mapa konturowa gminy Wronki, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia52°42′39,4″N 16°22′33,4″E/52,710944 16,375944

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny we Wronkachrzymskokatolicki kościół będący częścią klasztoru Franciszkanów we Wronkach.

Obecna świątynia została wybudowana pod koniec XVII wieku według projektu Krzysztofa Bonadury Starszego dla zakonu dominikanów. Ufundowana została zapewne przez Jana Korzboka Łąckiego. W 1838 roku Prusacy zlikwidowali konwent. Specjalnie utworzony komitet obywatelski zebrał potrzebne fundusze, wykupił świątynię i klasztor, a następnie przekazał na własność ówczesnemu arcybiskupowi gnieźnieńsko-poznańskiemu Mieczysławowi Ledóchowskiemu. Ten w 1868 roku sprowadził do Wronek reformatów, zalecając im utworzenie w klasztorze domu rekolekcyjnego. Został przeprowadzony wówczas kapitalny remont świątyni i został wzniesiony nowy klasztor.

Kościół został zbudowany w stylu barokowym, jest budowlą jednonawową, wzniesionym na planie krzyża. Półkoliście zamknięte prezbiterium i ramiona transeptu nakryte są, tak samo jak nawa, sklepieniami kolebkowymi z lunetami; na skrzyżowaniu naw Jest umieszczone sklepienie kolebkowo-krzyżowe. Polichromia została wykonana w 1951 roku przez Mariana Schwartza z niedalekiego Obrzycka. Wyposażenie wnętrza jest nowe, zostało wykonane po II wojnie światowej. Do kościoła Jest dobudowany nieotynkowany budynek klasztorny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-10-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-15)].
  2. Kościół klasztorny franciszkanów pw. Zwiastowania NMP we Wronkach. Region Wielkopolska. [dostęp 2021-10-17].