Konstanty Moes-Oskragiełło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Konstanty Alfons Moes-Oskragiełło (ur. 6 stycznia 1850, zm. 17 stycznia 1910) – pionier polskiego ruchu wegetariańskiego, propagator homeopatii, leczenia słońcem i wełnianą odzieżą. Okultysta, erudyta, znawca religii blisko- i dalekowschodnich, członek Towarzystwa Teozoficznego.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Choroszczy jako Konstanty Alfons Moes. Jego przodkowie pochodzili z Holandii (według innych źródeł z Niemiec) i nosili nazwisko Moës.  W Polsce byli właścicielami Choroszczy i Nowosiółków pod Białymstokiem. Ojciec Christian August[1] prowadził fabrykę włókienniczą produkującą kort, czyli tkaninę wełnianą o skośnym splocie. Brat Alfred prowadził w pobliskich Nowosiółkach postępowe gospodarstwo i browar[2].

Konstanty ukończył szkołę średnią w Polsce, potem studiował w Niemczech. W latach 70. XIX w. powrócił do Warszawy, gdzie zajmował się handlem i przemysłem. Powtórnie wyjechał do Niemiec, by studiować – tym razem medycynę. W nieznanych okolicznościach przyjął do nazwiska człon Oskragiełło, który miał sugerować jego pochodzenie litewskie.

Od urodzenia był wątłego zdrowia, od dzieciństwa chorował na żołądek. W trakcie studiów odwiedzał różne kurorty w Europie, szukając metody leczenia swoich dolegliwości. Kiedy nic mu nie pomagało, zwrócił się w stronę medycyny naturalnej. Przeszedł na ścisłą dietę wegańską (bez mięsa, ryb, tłuszczów, nabiału, przypraw, octu, soli i cukru) i wtedy stan jego zdrowia znacznie się poprawił.[3]

Okres warszawski[edytuj | edytuj kod]

Przyjechał do Warszawy, od hrabiego Zygmunta Kurtza[4] kupił folwark Anielin (dziś część Otwocka) na którego części w Bojarowie na południowym brzegu rzeki Świder założył w 1883 zakład przyrodoleczniczy, zwany „odrodziskiem jarskim”, gdzie głównymi czynnikami leczniczymi było powietrze, światło słoneczne, kąpiele w ciepłej i zimnej wodzie, potrawy wegetariańskie i odpoczynek. Miało to pomagać w zwalczaniu newralgii, migreny, reumatyzmu, artretyzmu. Od swych kuracjuszy pobierał wynagrodzenie dopiero, gdy kuracja zakończyła się sukcesem. Pacjentów przyjmował również w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 54. W stolicy także, u pani Wilczkowej przy ul. Złotej 3, przyjmował stołowników na otwartych jarskich obiadach.[5]

Przyjaźnił się z mieszkającym w pobliskich Brzegach Michałem Elwiro Andriollim, który dwa lata wcześniej założył sąsiednią osadę Brzegi, wznosząc na niej kilkanaście budynków na wynajem i zapoczątkowując tym samym rozwój Otwocka, jako osady wypoczynkowej.[6]

Przetłumaczył i poprzedził wstępem książkę Alfreda von Seefelda(inne języki) pod tytułem „Jarosz i jarstwo (wegetaryjanizm). Przyczynki do nauki o pożywieniu wyłącznie roślinnym, jako jedyny środek wyzwolenia się od chorób fizycznych, moralnych i społecznych, słowem odrodzenia się rodzaju ludzkiego”. Książka została wydana w 1884 przez Księgarnię i Skład Nut Muzycznych Gustawa Sennewalda.

W roku 1888 ukazały się najsłynniejsze dzieła Oskragiełły. Pierwszym było „Jarstwo i wełniarstwo w dziejach słowiańszczyzny”, w którym dowodził, że Słowianie pochodzili od antycznych Hiperborejczyków i od zarania dziejów hołdowali jarstwu i nosili wełniane ubrania, czemu zawdzięczali nadzwyczajną siłę, wzrost olbrzymi, urodę i siłę. W drugim dziele pt. „Przyrodzone pokarmy człowieka i wpływ ich na dolę ludzką” przekonywał, że jarstwo jest odwieczną prawdziwą religią, zaś naukowe jarstwo jest religią przyszłości.[4]

Okres krakowski[edytuj | edytuj kod]

Działalność lecznicza nie przynosiła korzyści finansowych, więc ok. 1890 zlikwidował ją i przeniósł się do Krakowa. Tam zaczął studiować okultyzm i filozofię Wschodu, w którym to celu nauczył się sanskrytu.

W Krakowie nie zajmował się propagowaniem wegetarianizmu. Urzekł go natomiast podkrakowski Ojców i poruszyło traktowanie kuracjuszy i gości przez władze. Napisał wówczas 24-stronicową broszurę pt. „Położenie w Ojcowie: I.  Obrona Ojcowa i gości jego przed samowolą zarządu, II. Czy Ojców ma przyszłość jako latowisko?”, która ukazała się drukiem w Krakowie w 1895, będąc jednym z pierwszych opracowań na temat krajoznawstwa na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

W Krakowie posiadał liczący ponad tysiąc tomów księgozbiór, dostępny bezpłatnie dla każdego zainteresowanego. [2]

Był też wspaniałym rysownikiem tworzącym plany domów, zamków, miast przyszłości, które byłyby praktyczne oraz odpowiadałyby wszystkim potrzebom ludzkości w zakresie higieny. Umeblowanie swego mieszkania wykonał według własnych rysunków „w starosłowiańskim duchu”. [2]

Zmarł bezpotomnie w wieku 60 lat i został pochowany w Krakowie na cmentarzu Rakowickim (kw. XII b). Kilka dni przed śmiercią wziął ślub z Leonią z Kaplińskich (1859–1958), krewną Kazimierza Przerwy-Tetmajera.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zakłady włókiennicze w Choroszczy należały do największych na ziemiach polskich [online], plus.poranny.pl, 6 kwietnia 2017 [dostęp 2020-12-08] (pol.).
  2. a b c d Oskragiełło [online], OCHRONA HUMANITARNA ZWIERZĄT [dostęp 2020-12-08] (pol.).
  3. Łukasz Smaga, Pierwszy krzewiciel idei jarstwa w Polsce [online], kuchnia.wp.pl, 24 stycznia 2019 [dostęp 2020-12-08] (pol.).
  4. a b Halo Tu Wawer, Halo tu Wawer (i okolice): Wegetarianizm nad Świdrem, czyli o dworku Bojarów [online], Halo tu Wawer (i okolice), 26 lipca 2015 [dostęp 2020-12-08].
  5. Jarskie szaleństwo opanowało nasz naród po raz pierwszy ponad sto lat temu [online], gazetapl [dostęp 2020-12-08] (pol.).
  6. Dworek Bojarów w Otwocku zabytkiem [online], www.mwkz.pl [dostęp 2020-12-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]