Krystyna Maria Burbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krystyna Maria Burbon
Christine France Savoy.jpg
Arms of Christine of France (1606-1663), Duchess of Savoy.jpg
księżna Sabaudii
Okres panowania od 1630
do 1637
Jako żona Wiktora Amadeusza I
regentka Sabaudii
Okres panowania od 1637
do 1663
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Urodzona 10 lutego 1606
Zmarła 27 grudnia 1663
Ojciec Henryk IV Burbon
Matka Maria Medycejska
Mąż Wiktor Amadeusz I
Dzieci Ludwik Amadeusz,
Franciszek Hiacynt,
Karol Emanuel II,
Ludwika Krystyna,
Małgorzata Jolanta,
Adelajda Henrietta,
Katarzyna Beatrice
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Krystyna Burbon, fr. Christine de France, Chrétienne, wł. Maria Cristina di Francia, Madama Reale (ur. 10 lutego 1606, zm. 27 grudnia 1663) – regentka Sabaudii w latach 1637-1663.

Urodziła się w Paryżu jako córka króla FrancjiHenryka IV Burbona i jego drugiej żony – Marii Medycejskiej. Była młodszą siostrą króla Ludwika XIII i Elżbiety Burbon, królowej Hiszpanii. Była starszą siostrą Mikołaja i Gastona, książąt Orleanu oraz Henrietty Marii, królowej Anglii.

10 lutego 1619 w Paryżu, poślubiła Wiktora Amadeusza I, księcia Sabaudii (syna Karola Emanuela I, księcia Sabaudii, i Katarzyny Michaliny Habsburg, księżniczki hiszpańskiej). Wiktor Amadeusz został księciem po śmierci swojego ojca, w 1630, ale zmarł już w 1637. Krystyna Maria była mocną, śmiałą kobietą i dlatego udało jej się zostać regentką podczas rządów jej dwóch kolejnych synów; najpierw Franciszka Hiacynta, następnie Karola Emanuela II.

Bracia jej zmarłego męża – Maurycy Sabaudzki i jego młodszy brat Tomasz byli przeciwnikami regentki, jako Francuzki z pochodzenia. Kiedy w 1638 zmarł mały Franciszek Hiacynt, obaj bracia rozpoczęli piemoncką wojnę domową i uzyskali wsparcie Hiszpanii. Powstały dwie partie: principisti (sojusznicy książąt) i madamisti (sojusznicy Madama Reale). Po 4 latach walk, Krystyna Maria wygrała dzięki wsparciu Francji. Udało jej się zatrzymać księstwo dla jej syna, ale również ograniczyć wpływy francuskie w księstwie. Kiedy podpisano pokój w 1642 Maurycy zrezygnował z tytułu kardynała i poślubił swoją 14-letnią siostrzenicę – Ludwikę Krystynę, prosząc najpierw o dyspensę papieża Pawła V. Maurycy został później gubernatorem Nicei. Krystyna Maria zmarła w 1663, w Turynie.

Potomstwo Krystyny Marii i Wiktora Amadeusza I[edytuj | edytuj kod]