Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Na X Igrzyskach Olimpijskich rozgrywanych w Los Angeles w roku 1932 zawody w lekkiej atletyce rozgrywano w 29 konkurencjach.

Medale[edytuj | edytuj kod]

Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932 Olympic rings with white rims.svg
LP Państwo: Złoty: Srebrny: Brązowy: Razem:
1 Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 16 13 6 35
2 Finlandia Finlandia 3 4 4 11
3 Wielka Brytania Wielka Brytania 2 4 2 8
4 Polska Polska 2 0 1 3
5 Irlandia Irlandia 2 0 0 2
6 Kanada Kanada 1 3 5 9
7 Japonia Japonia 1 1 2 4
8 Zjednoczone Królestwo Włoch Włochy 1 0 2 3
9 Argentyna Argentyna 1 0 0 1
10 Republika Weimarska Niemcy 0 2 3 5
11 Łotwa Łotwa 0 1 0 1
Szwecja Szwecja 0 1 0 1
13 Czechosłowacja Czechosłowacja 0 0 1 1
Filipiny Filipiny 0 0 1 1
Francja Francja 0 0 1 1
Związek Południowej Afryki ZPA 0 0 1 1

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

100 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Stany Zjednoczone Eddie Tolan USA 10,3 s (RŚ i RO)
srebrny Stany Zjednoczone Ralph Metcalfe USA 10,3 s
brązowy Republika Weimarska Arthur Jonath Niemcy 10,4 s

200 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Stany Zjednoczone Eddie Tolan USA 21,2 s (RO)
srebrny Stany Zjednoczone George Simpson USA 21,4 s
brązowy Stany Zjednoczone Ralph Metcalfe USA 21,5 s

400 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Stany Zjednoczone Bill Carr USA 46,2 s (RŚ i RO)
srebrny Stany Zjednoczone Ben Eastman USA 46,4 s
brązowy Kanada Alex Wilson Kanada 47,7 s

800 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Wielka Brytania Thomas Hampson Wielka Brytania 1:49,7 min (RŚ i RO)
srebrny Kanada Alex Wilson Kanada 1:49,9 min
brązowy Kanada Phil Edwards Kanada 1:51,5 min

1500 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Zjednoczone Królestwo Włoch Luigi Beccali Włochy 3:51,2 min (RO)
srebrny Wielka Brytania Jerry Cornes Wielka Brytania 3:52,6 min
brązowy Kanada Phil Edwards Kanada 3:52,8 min

5000 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Finlandia Lauri Lehtinen Finlandia 14:30,0 min (RO)
srebrny Stany Zjednoczone Ralph Hill USA 14:30,0 min
brązowy Finlandia Lasse Virtanen Finlandia 14:44,0 min

10 000 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Polska Janusz Kusociński Polska 30:11,4 min (RO)
srebrny Finlandia Volmari Iso-Hollo Finlandia 30:12,6 min
brązowy Finlandia Lauri Virtanen Finlandia 30:35,0 min

Maraton[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Argentyna Juan Carlos Zabala Argentyna 2:31:36 h (RO)
srebrny Wielka Brytania Samuel Ferris Wielka Brytania 2:31:55 h
brązowy Finlandia Armas Toivonen Finlandia 2:32:12 h

110 m przez płotki[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Stany Zjednoczone George Saling USA 14,6 s
srebrny Stany Zjednoczone Percy Beard USA 14,7 s
brązowy Wielka Brytania Donald Finlay Wielka Brytania 14,8 s

400 m przez płotki[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Irlandia Bob Tisdall Irlandia 51,7 s (przewrócił płotek)
srebrny Stany Zjednoczone Glenn Hardin USA 51,9 s
brązowy Stany Zjednoczone Morgan Taylor USA 52,0 s

3000 m z przeszkodami[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Finlandia Volmari Iso-Hollo Finlandia 10:33,4 min
srebrny Wielka Brytania Thomas Evenson Wielka Brytania 10:46,0 min
brązowy Stany Zjednoczone Joe McCluskey USA 10:46,2 min

4 × 100 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Stany Zjednoczone USA
Robert Kiesel
Emmett Toppino
Hector Dyer
Frank Wykoff
40,0 s (RO i RŚ)
srebrny Republika Weimarska Niemcy
Helmut Körnig
Friedrich Hendrix
Erich Borchmeyer
Arthur Jonath
40,9 s
brązowy Zjednoczone Królestwo Włoch Włochy
Giuseppe Castelli
Ruggero Maregatti
Gabriele Salviati
Edgardo Toetti
41,2 s

4 × 400 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Stany Zjednoczone USA
Ivan Fuqua
Edgar Ablowich
Karl Warner
Bill Carr
3:08,2 min (RO i RŚ)
srebrny Wielka Brytania Wielka Brytania
Crew Stoneley
Thomas Hampson
David Burghley
Godfrey Rampling
3:11,2 min
brązowy Kanada Kanada
Ray Lewis
James Ball
Phil Edwards
Alex Wilson
3:12,8 min

Chód 50 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Czas
złoty Wielka Brytania Thomas Green Wielka Brytania 4:50:10 h
srebrny Łotwa Jānis Daliņš Łotwa 4:57:20 h
brązowy Zjednoczone Królestwo Włoch Ugo Frigerio Włochy 4:59:06 h

Skok wzwyż[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Wysokość
złoty Kanada Duncan McNaughton Kanada 1,97 m
srebrny Stany Zjednoczone Robert Van Osdel USA 1,97 m
brązowy Filipiny Simeon Toribio Filipiny 1,97 m

Skok o tyczce[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Wysokość
złoty Stany Zjednoczone William Miller USA 4,315 m (RO)
srebrny Japonia Shūhei Nishida Japonia 4,30 m
brązowy Stany Zjednoczone George Jefferson USA 4,20 m

Skok w dal[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Odległość
złoty Stany Zjednoczone Edward Gordon USA 7,64 m
srebrny Stany Zjednoczone Lambert Redd USA 7,60 m
brązowy Japonia Chūhei Nambu Japonia 7,45 m

Trójskok[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Odległość
złoty Japonia Chūhei Nambu Japonia 15,72 m (RŚ i RO)
srebrny Szwecja Eric Svensson Szwecja 15,32 m
brązowy Japonia Kenkichi Ōshima Japonia 15,12 m

Pchnięcie kulą[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Odległość
złoty Stany Zjednoczone Leo Sexton USA 16,005 m (RO)
srebrny Stany Zjednoczone Harlow Rothert USA 15,675 m
brązowy Czechosłowacja František Douda Czechosłowacja 15,610 m

Rzut dyskiem[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Odległość
złoty Stany Zjednoczone John Anderson USA 49,49 m (RO)
srebrny Stany Zjednoczone Henri LaBorde USA 48,47 m
brązowy Francja Paul Winter Francja 47,85 m

Rzut młotem[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Odległość
złoty Irlandia Pat O'Callaghan Irlandia 53,92 m
srebrny Finlandia Ville Pörhölä Finlandia 52,27 m
brązowy Stany Zjednoczone Peter Zaremba USA 50,33 m

Rzut oszczepem[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Odległość
złoty Finlandia Matti Järvinen Finlandia 72,71 m (RO)
srebrny Finlandia Matti Sippala Finlandia 69,80 m
brązowy Finlandia Eino Penttilä Finlandia 68,70 m

Dziesięciobój[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Punkty
złoty Stany Zjednoczone James Bausch USA 8462,23 (RŚ i RO)
srebrny Finlandia Akilles Järvinen Finlandia 8292,48
brązowy Republika Weimarska Wolrad Eberle Niemcy 8030,80

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

100 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Czas
złoty Polska Stanisława Walasiewicz Polska 11,9 s (RŚ i RO)
srebrny Kanada Hilda Strike Kanada 11,9 s
brązowy Stany Zjednoczone Wilhelmina von Bremen USA 12,0 s

80 m przez płotki[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Czas
złoty Stany Zjednoczone Mildred Didrikson USA 11,7 s
srebrny Stany Zjednoczone Evelyne Hall USA 11,7 s
brązowy Związek Południowej Afryki Marjorie Clark ZPA 11,8 s

4 × 100 m[edytuj | edytuj kod]

Medal Drużyna Czas
złoty Stany Zjednoczone USA
Mary Carew
Evelyn Furtsch
Annette Rogers
Wilhelmina von Bremen
46,9 s
srebrny Kanada Kanada
Mildred Fizzell
Lillian Palmer
Mary Frizzell
Hilda Strike
47,0 s
brązowy Wielka Brytania Wielka Brytania
Eileen Hiscock
Gwendoline Porter
Violet Webb
Nellie Halstead
47,6 s

Skok wzwyż[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Wysokość
złoty Stany Zjednoczone Jean Shiley USA 1,657 m
srebrny Stany Zjednoczone Mildred Didrikson USA 1,657 m
brązowy Kanada Eva Dawes Kanada 1,600 m

Rzut dyskiem[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Odległość
złoty Stany Zjednoczone Lillian Copeland USA 40,58 m
srebrny Stany Zjednoczone Ruth Osburn USA 40,12 m
brązowy Polska Jadwiga Wajsówna Polska 38,74 m

Rzut oszczepem[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Odległość
złoty Stany Zjednoczone Mildred Didrikson USA 43,68 m
srebrny Republika Weimarska Ellen Braumüller Niemcy 43,49 m
brązowy Republika Weimarska Tilly Fleischer Niemcy 43,00 m

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]